Помош, софтверски проблеми и совети

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.728
Поени од реакции
1.913
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Што требаше да се расчепка низ опциите на мсн-то за да ми отвара две мсн-а наеднаш ??
Сум забораил...

и ова...ми треба програмче со кој можам да напрамм обична песна,не знам што формат е,да ја преправам во мп3.
За првото пробај со ова: http://www.mydigitallife.info/2009/01/10/enable-multiple-instances-of-windows-live-messenger-for-multi-logins/
За второто треба да ти заврши работа Format Factory.

МОже не е на соодветно место прашањево, али не знам кај да го сместам, па затоа овде.
Како можам да копирам текст од слика и да си го ставам на ворд???
Пробав преку пеинт али ми го дава многу ситен и матен. Некое друго решение!?
Ако ти треба текстот од сликата како текст тогаш или рачно препиши го или користи некој OCR софтвер, најпознат е ABBYY Fine Reader (не е бесплатен). Има и онлајн, пример http://www.free-ocr.com/ или пак на google docs.
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
Прашав и во темата Интернет и мрежи ама никој не ми одговори па си викам ај и тука ...
Од кога ставив бежичен рутер, добар дел од страните воопшто не ми се отвараат, има ли некое чаре, освен да стаам нов интернет, иако кога направив пинг тест добра оценка доби интернетот? :smir:
Никој не знае? :/
 
Член од
29 август 2009
Мислења
326
Поени од реакции
23
Дали може од скенирана книга да копирам текст во word? И ако може како?
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
Прашав и во темата Интернет и мрежи ама никој не ми одговори па си викам ај и тука ...
Од кога ставив бежичен рутер, добар дел од страните воопшто не ми се отвараат, има ли некое чаре, освен да стаам нов интернет, иако кога направив пинг тест добра оценка доби интернетот? :smir:
Бидејќи никој не знаеше, јас ќе ви помогнам и ќе ве научам дека било до DNS адресите. Ги сменив и се реши проблемот. Од сега да знаете :) :smir:
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
ај и за мене еден помош. само шо реинсталирав вин и нели драјвери дрн дрн дрн.. инсталирав авира антивирус и торентот мо го фаќа како вирус. претходно никогаш не сум имал ваков проблем. шо му е муабетот на антивирусов може да ми каже некој???


ај уште еден проблем... инсталирав драјвери и за звучнава (онборд е) ама на слушалициве толку слабо се слуша шо дури и додека го пишувам постот повеќе ја слушам тастатурава отколку музикава.. WTF ???
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.702
Поени од реакции
27.646
ај и за мене еден помош. само шо реинсталирав вин и нели драјвери дрн дрн дрн.. инсталирав авира антивирус и торентот мо го фаќа како вирус. претходно никогаш не сум имал ваков проблем. шо му е муабетот на антивирусов може да ми каже некој???
не си ми најјасен, кој торент го фаќа како вирус, торент клиентот? ако да, кој торент клиент го користиш? ако ти е симнат од официјалната страна и е познат торент клиент, ондак е false positive од страна на авира

антивирусот исто, симнат ти е од официјалната страна и бесплатен или кракнат користиш?

ај уште еден проблем... инсталирав драјвери и за звучнава (онборд е) ама на слушалициве толку слабо се слуша шо дури и додека го пишувам постот повеќе ја слушам тастатурава отколку музикава.. WTF ???
пиши му приватна порака на psyside
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
ај и за мене еден помош. само шо реинсталирав вин и нели драјвери дрн дрн дрн.. инсталирав авира антивирус и торентот мо го фаќа како вирус. претходно никогаш не сум имал ваков проблем. шо му е муабетот на антивирусов може да ми каже некој???


ај уште еден проблем... инсталирав драјвери и за звучнава (онборд е) ама на слушалициве толку слабо се слуша шо дури и додека го пишувам постот повеќе ја слушам тастатурава отколку музикава.. WTF ???
1. Стај си NOD32
2. Стави го убаво џекот во РС. Пробај и со други слушалки да видиш дали е до џекот на слушалките или до влезот на РС
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Со кабел од една страна има скарт од друга с видое и аудио го поврзав тв со пц
Ама во десен клин properies >setings нема ваков избор


туку е ваков



тука кај Display нема да избереш.
Чаре?
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Со кабел од една страна има скарт од друга с видое и аудио го поврзав тв со пц
Ама во десен клин properies >setings нема ваков избор


туку е ваков



тука кај Display нема да избереш.
Чаре?
Влези во контролниот панел на NVIDIA и таму расчепкај, имаш опции за повеќе монитори, монитор со телевизор....
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Влези во контролниот панел на NVIDIA и таму расчепкај, имаш опции за повеќе монитори, монитор со телевизор....
Да, го средив али ептен лош квалитет дава на тв. Незнам дали е до кабелот, дали е до графичката или до тв. До тв не верувам.
Има некој поквалитетен кабел? Овој е од Анхоч 150 денари 5м
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Да, го средив али ептен лош квалитет дава на тв. Незнам дали е до кабелот, дали е до графичката или до тв. До тв не верувам.
Има некој поквалитетен кабел? Овој е од Анхоч 150 денари 5м
1. Преку скарт и S-Video не очекувај квалитетна слика
2. Ако телевизорот ти е обичен, голем (па уште и без рамен екран) тогаш па ептен чкарт ќе вади.
3. Ова се прави само за да гледаш филмови и многу ретко некоја игрица да изиграш. Да читаш нешто, никако!
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Не па за филмови ми е, ама нема шанси на тој квалитет да гледаш. Иначе ЛЦД е тв, 37инчи. Затоа реков дека не верувам да е до тв.
Да пробам со двете страни С видео можеби ќе има подобар квалитет.
 
Член од
13 ноември 2009
Мислења
29
Поени од реакции
0
Имам проблем со тастатурата која е со usb кабел. Кога го ставив кабелот назад се пушти тастатурата, но кога го извадив кабелот и кога пак го ставив не се пушташе. Пробав на друг компјутер се пушти веднаш и кога го извадив и го ставив пак кабелот работеше нормално. А на мојот не работеше. Што е работата. Ако ставам usb на мојот компјутер тоа работи во ред. Го рестартирав и пак не работеше тастатурата. Другиот ден пак така ми направи се пушти и по некое време се исклучи. Пробав тастатура со обично џекче за тастатура, таа работи не прави како кај другата.

--- надополнето ---

Заборавив да дополнам...со другите usb кабли ретко така прави, а со тастатурата секогаш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom