Помош, софтверски проблеми и совети - II дел

  • Креатор на темата Princ
  • Време на започнување

јахутерминал

impressed by gay people
Член од
26 јануари 2007
Мислења
778
Поени од реакции
7
CT напиша:
Imam chuden problem, koj saka da mi pomogne neke postira tuka, neka ne prakja privatni poraki.. mi treba: napishana cela makedonska azbuka na makedonski font (kako sto pisuvaat povekjeto) i toa vaka:
1 A
2 B
3 V
4 G
. . . . . . . . .. . i taka do poslednata golema bukva pa posle
1 a
2 b
3 v
4 g
...... do poslednata mala.. VECHNO ke vi bidam blagodaren
Па отвори си Word и напиши си ја. Сега тераш друг да ти ја пишува.
 

CT

Член од
21 февруари 2007
Мислења
384
Поени од реакции
2
јахутерминал напиша:
Па отвори си Word и напиши си ја. Сега тераш друг да ти ја пишува.
Ocigledno deka nemozam.. zatoa prasuvam. zosto bi teral drug da pisuva? me mrzi? eve ti ja na latinica
abvgdgjezhzczijklmnnjoprstkjufhcchdzsh...
 

naum_spaseski

Стружанец
Член од
25 јануари 2007
Мислења
534
Поени од реакции
2
CT напиша:
Ocigledno deka nemozam.. zatoa prasuvam. zosto bi teral drug da pisuva? me mrzi? eve ti ja na latinica
abvgdgjezhzczijklmnnjoprstkjufhcchdzsh...
Ајде кажи јас ке ти ја напишам, само дали да биде со набројување или без, и дали да биде со мак. поддршка или со некој мак.фонт.
 

јахутерминал

impressed by gay people
Член од
26 јануари 2007
Мислења
778
Поени од реакции
7
CT напиша:
Ocigledno deka nemozam.. zatoa prasuvam. zosto bi teral drug da pisuva? me mrzi? eve ti ja na latinica
abvgdgjezhzczijklmnnjoprstkjufhcchdzsh...
Уклучи македонска кирилична поддршка и ќе си напишеш.
Одиш My Computer/Control Panel/Regional and Language Options/
во Regional Options и доле Macedonia, Former Yugoslav Republic а горе FYRO Macedonian
и во Аdvanced исто FYRO Macedonian стисаш ОК рестартираш компјутер и фураш.
Друго немора да имаш Word. Отвораш Notepad. И пишуваш со мак-фонт. Ако немаш мак-фонт еве ти (ги копираш во Fonts во Control Panel).
 

Attachments

naum_spaseski

Стружанец
Член од
25 јануари 2007
Мислења
534
Поени од реакции
2
јахутерминал напиша:
Уклучи македонска кирилична поддршка и ќе си напишеш.
Одиш My Computer/Control Panel/Regional and Language Options/
во Regional Options и доле Macedonia, Former Yugoslav Republic а горе FYRO Macedonian
и во Аdvanced исто FYRO Macedonian стисаш ОК рестартираш компјутер и фураш.
Друго немора да имаш Word. Отвораш Notepad. И пишуваш со мак-фонт. Ако немаш мак-фонт еве ти (ги копираш во Fonts во Control Panel).
Му напишав јас. Џабе објаснувањето ти беше, кога пак пишува на латиница.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Дечки да ве прашам нешто, филмови снимени во XviD формат е исто што и DviX? Ако може некој да ми одговори многу ми е хитно.
 

јахутерминал

impressed by gay people
Член од
26 јануари 2007
Мислења
778
Поени од реакции
7
ZOTE напиша:
Дечки да ве прашам нешто, филмови снимени во XviD формат е исто што и DviX? Ако може некој да ми одговори многу ми е хитно.
Не е исто. Некои екстензии користат кодек XviD а некои DivX. Подобар квалитет има XvID.
 

IsusHristos

Bojan CPU
Член од
1 март 2007
Мислења
256
Поени од реакции
1
DivX заземаат помалце место на хард диск а имаат лоша снимка
XvID заземаат многу место на хард диск и имаат доста квалитетна слика
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Ок благодарам многу
 

bad_boy

Шчо САќАШ Мори
Член од
25 јануари 2007
Мислења
292
Поени од реакции
6
Имам само едно прашанје до тие шо покје се разбираат.
Си чепкав нешто по регистрине и гледам регистри од некои програми што сум ги избришал и си велам:
Можда триал програмине оставет некој регистер па затоа не можеме пак да ги инсталираме и користиме.Неам пробано ама што ако е така.
На пример си инсталираш триал програма од завршувањето на периодот само унинстал бришење на регистри и реинсталација па пак да работит???
дали е ова вака или не???
 

АнГеЛ

I will change the world
Член од
2 август 2006
Мислења
381
Поени од реакции
2
вакаааа....
од пред 2 дена компјутерот почна да ми забушава нешто
ќе го пуштам и по 10-15 минути највеќе ми се јавува плавиот екран со едно пораче и ми се рестартира...
има некој конфликт со меморијата изгледа, секогаш кога го уклучувам ми вика дека еден дел од драјверот за звучната алоцира меморија шо е резервирана за DDL
Се живо пробав, се преинсталирав, не ја бива...едино у план ми е после да го форматирам па да видам шо ќе испадне
На некој ако му се има случено нешто слично до сега нека пише
шо и како направил, или некој ако знае нешто повеќе, дали е софтверски или хардверски проблемот, исто нека не се срами да пише
пп или пост
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
АнГеЛ напиша:
вакаааа....
од пред 2 дена компјутерот почна да ми забушава нешто
ќе го пуштам и по 10-15 минути највеќе ми се јавува плавиот екран со едно пораче и ми се рестартира...
има некој конфликт со меморијата изгледа, секогаш кога го уклучувам ми вика дека еден дел од драјверот за звучната алоцира меморија шо е резервирана за DDL
Се живо пробав, се преинсталирав, не ја бива...едино у план ми е после да го форматирам па да видам шо ќе испадне
На некој ако му се има случено нешто слично до сега нека пише
шо и како направил, или некој ако знае нешто повеќе, дали е софтверски или хардверски проблемот, исто нека не се срами да пише
пп или пост
Кажи каква порака ти дава на тој "плав" екран бе друже. Формат е крајно решение. Дај само види која порака е таа и кажи тука да знам што е уствари.
 

АнГеЛ

I will change the world
Член од
2 август 2006
Мислења
381
Поени од реакции
2
Епа првен демек имало некој проблем, заради што Windows мора да се исклучи. Ако прв пат ја гледаш поракава, рестартирај го компјутеров, ако не следи ги инструкциите: провери дали имаш доволно меморија, па ако кај STOP ти јавува некој драјвер, преинсталирај го, па пробај со преинсталирање на графичката итн.
Важно кај STOP ми јавува некои мемориски локации, нешто вакво 0x00004530.. (0x00093400, 0x00000342, 0x0000000000) (последната знам дека беше со нули цела)
Ако ти треба точно како е пораката и кои локации ги пишува, ќе пишам попосле оти сега не сум дома
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Најлесно решение е формат, нормално. После можеш да го запомниш тоа да го удриш на гугл и да видиш што ќе ти каже (пошто некој друг гарант имал ваков проблем, Виндоус е ова :)). Вака не можам да ти помогнам пошто не знам што точно е (грешка во некој драјвер, во виндоус итн итн).
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
bad_boy напиша:
Имам само едно прашанје до тие шо покје се разбираат.
Си чепкав нешто по регистрине и гледам регистри од некои програми што сум ги избришал и си велам:
Можда триал програмине оставет некој регистер па затоа не можеме пак да ги инсталираме и користиме.Неам пробано ама што ако е така.
На пример си инсталираш триал програма од завршувањето на периодот само унинстал бришење на регистри и реинсталација па пак да работит???
дали е ова вака или не???
Јеп, регистарот е моќна, но и заебана работа во раце на некој шо незнае да го чепка. Иначе на некои програми моеш преку регистер да си ја валидираш верзијата на програмот за да не те гњави со трајал или да праиш реинстал. Има тука разни финтици, ама најубоо готови кракови, тие вршат работа у регистар место тебе, само стај си Ad-watch на Ad-Aware за да ти ја бележи секоја промена на регистарот, да не дозволиш некоја бубашваба да ти се пикне.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom