Помош околу осигурувач..

Член од
7 февруари 2015
Мислења
38
Поени од реакции
16
Не знаев каде да ја сместам темата,

Инаку пред малку ми прегоре сијалица и сите светла се изгасија и падна осигурувачот. Ова и порано се има случувано и само ќе го кренев и проблемот ќе се решеше. Но сега кога го кренав одма се спушти назад и направи некаков звук како да пукна. Не знам што се случи и страв ми е пак да го кренам, што би препорачале вие?
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
нешто ти прави спој... претпоставувам дека е сијалиата што ти цркнала.. извади ја нејзе и пробај крени го осигурачот па после стави друга сијалица ИЛИ ако знаеш што се ти е уклучено на осигурачот - изгаси се крени осигурач па пробај еден по еден прекидач да уклучуваш. ако падне осигурачот додека уклучуваш некоја сијалица тука ти е проблемот со спојот.
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.033
Поени од реакции
14.970
1. Најчесто е сијалицата. Може да пукне и да остане металниот дел во фасонката. Тоа го турка осигурувачот долу. Пошо кај мене таблата е хаос, ги исклучувам сите осигурувачи и со клешта го вадам останатиот дел.

2. Рикнал осигурувачот. Приклучи го главниот осигурувач и крени го само тој што паѓа (доколку фасонката е во ред) ако осигурувачот падне, тогаш треба да го замениш со нов.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608
Како тоа креваш осигурач со прегорена сијалица уште таму

од кога ќе ја извадиш сијалицата пробај да кренеш, ако паѓа пак оди отвори ја фасонката и види ги жиците а и самата таа да не има куса врска

ако не бива фасонката купи си нова 40-50 денари е :)

ништо од ова не прави со кренат осигурач!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom