Помош! - ми треба одредено дело/проект...

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Имате ли некаква информација за книгата на грчкиот писател Никос Диму „несреќата да се биде грк„ да е преведена на македонски јазик ?!
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.713
Поени од реакции
6.649
Добро по ѓаволите, има ли негде во нашава Македонија да се купат негде книги, промотивни материјали за земјава, на англиски? Сакам да пратам во странство нешто како поклон, ама во некои книжарници шо видов на нет нема такво нешто.
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
Добро по ѓаволите, има ли негде во нашава Македонија да се купат негде книги, промотивни материјали за земјава, на англиски? Сакам да пратам во странство нешто како поклон, ама во некои книжарници шо видов на нет нема такво нешто.
„Зеницата на Македонија“ од Венко Андоновски и Глигор Стојковски (не сум сигурна дали така се презиваше вториот). Книгата е на македонски и на англиски, со многу илустрации и интересен текст, не е тупаџиска како што може да бидат ваквите книги.
Мислам дека ја има во Топер. Мојата е со тврди корици и беше над 3000 денари, а ја има и со меки корици.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.713
Поени од реакции
6.649
„Зеницата на Македонија“ од Венко Андоновски и Глигор Стојковски (не сум сигурна дали така се презиваше вториот). Книгата е на македонски и на англиски, со многу илустрации и интересен текст, не е тупаџиска како што може да бидат ваквите книги.
Мислам дека ја има во Топер. Мојата е со тврди корици и беше над 3000 денари, а ја има и со меки корици.
Фала за одговорот, ама ми се чини тешко ќе ја најдам оваа книга, а и ако ја најдам сигурно ќе биде скапа. Друго нешто ми треба, нешто поефтино, подостапно, нешто како travel guides, така нешто...
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
Фала за одговорот, ама ми се чини тешко ќе ја најдам оваа книга, а и ако ја најдам сигурно ќе биде скапа. Друго нешто ми треба, нешто поефтино, подостапно, нешто како travel guides, така нешто...
Мислам дека имаше некаков водич за Скопје, ама форумџиите рекоа дека е пишуван на многу лош англиски јазик.
 

bmrhgj

Neumoren
Член од
1 мај 2009
Мислења
198
Поени од реакции
35
Mal del od neprodanite primeroci se naodjaat kaj mene...
--- надополнето: 4 август 2013 во 07:23 ---
"Skype" = bmrhgjJankovski
ili
bmrhgj@gmail.com
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.111
Поени од реакции
9.942
Некој да не знае каде може да се изнајмуваат книги на англиски? Конкретно ми требаат The Picture of Dorian Grey или The Great Gatsby. Некоја библиотека каде може да се пронајдат овие книги? И ако ги има некој прочитано и двете на англиски, ако може нека пише која е полесна за читање и поразбирлива.
Значи ми требаат овие книги на англиски.
PDF документи и линкови од електронски верзии не ми требаат. :)
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.728
Поени од реакции
2.546
Некој да не знае каде може да се изнајмуваат книги на англиски? Конкретно ми требаат The Picture of Dorian Grey или The Great Gatsby. Некоја библиотека каде може да се пронајдат овие книги?
Види во британски центар, во универзитетска библиотека беа кога последен пат идев таму. Тие изнајмуваа книги од нивната библиотека. А конкретно овие наслови можеш и да ги купиш, во академска книга или англиски центар, обично по 100-150 денари ги продаваа.
 
B

Blacks

Гостин
Да не знае некој дали ја има книгата `Пророкот` од Калил Гибран на македонски и каде може да се најде овде во Македонија?
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.488
Поени од реакции
5.965
Да не знае некој дали ја има книгата `Пророкот` од Калил Гибран на македонски и каде може да се најде овде во Македонија?
Ја има, издание на Култура е, од 1993-та година. Побарај ја кај нив во книжарницата, но голема е веројатноста да е распродадена. Ако ја немаат распрашај се кај уличните продавачи.
 
Член од
19 ноември 2012
Мислења
171
Поени од реакции
317
Може ли некој да ми каже дали Lord of the Flies на Вилијам Голдинг ја има на македонски и каде може да се најде/купи истата? Благодарам однапред. :)
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.488
Поени од реакции
5.965
Може ли некој да ми каже дали Lord of the Flies на Вилијам Голдинг ја има на македонски и каде може да се најде/купи истата? Благодарам однапред. :)
Има две изданија на македонски:

1. Од 1984 година, издание на Наша книга, Скопје.
2. Од 2009 година, издание на Микена, Битола.

Во НУБ (Национална и универзитетска библиотека) сигурно може да се најде, ама мораш таму да читаш, не дозволуваат изнесување книги вон библиотеката, или побарај во градската „Браќа Миладиновци“. За купување не знам, прашај во Култура евентуално. :)
 
Член од
20 јули 2013
Мислења
25
Поени од реакции
14
Ми треба помош,итно барам македонски роман кој е преведен на шведски јазик, може и српски или бугарски роман но да пбиде преведен на шведски јазик. Благодарам однапред!!!
 

#LakersMK

iChangeWorlds
Член од
31 јули 2008
Мислења
1.325
Поени од реакции
250
Дали во СК можам да најдам некоја од книгите на Malcolm T. Gladwell?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom