Помош! - ми треба одредено дело/проект...

T

Tetro

Гостин
Добро е ова но е многу кратно,ако можеш да најдеш нешто поопширно,имам време да читам до 7 сабајле така да не се срами,дај и нешто поопширно:) (шала)

Што повеќе напишано повеќе ми одговара.
Фала однапред!
прашај го чичко гугал, а и тетка вики знае по нешто :)
 
Член од
24 октомври 2010
Мислења
8
Поени од реакции
0
Добро е ова но е многу кратно,ако можеш да најдеш нешто поопширно,имам време да читам до 7 сабајле така да не се срами,дај и нешто поопширно:) (шала)

Што повеќе напишано повеќе ми одговара.
Фала однапред!

--- надополнето ---


А за Дон Кихот има нешто.? :/


За Хамлет имаш посебна тема тука таму ке најдеш сигурно нешто!
А за Дон Кихот има нешто.? :/
 
Член од
24 октомври 2010
Мислења
8
Поени од реакции
0
Фала многу.! Должен сум ти многу. :)
ако ти треба нешто од областа на информатиката, географијата , јазиците, тука сум за да ти помогнам.
за информации тука побарај ме: http://www.facebook.com/home.php?#!/feliep.delovski
позз :)

--- надополнето ---

И уште нешто... Критика за Египет, Месопотамија, Персија ако може да се најде... :?:nesvest:

--- надополнето ---

И уште нешто... Критика за Египет, Месопотамија, Персија ако може да се најде... :?:nesvest:

--- надополнето ---

Чешмата напиша:
Фала многу.! Должен сум ти многу. :)
ако ти треба нешто од областа на информатиката, географијата , јазиците, тука сум за да ти помогнам.
за информации тука побарај ме: http://www.facebook.com/home.php?#!/feliep.delovski
позз :)

--- надополнето ---

И уште нешто... Критика за Египет, Месопотамија, Персија ако може да се најде... :?:nesvest:

--- надополнето ---

И уште нешто... Критика за Египет, Месопотамија, Персија ако може да се најде... :?:nesvest:
П.С. За утре ми требаат. :Х :nesvest:
 
Член од
22 ноември 2009
Мислења
80
Поени од реакции
5
Да не знај некој кај можам да ги најдам книгите од Александар Донев, не е важно дали од книжара или ebook.
 
В

Вори

Гостин
Може некој да ми најде кратка содржина на ''Парадоксот на Диоген''од Томе Арсовски?
Ама онака итно е...
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Може некој да ми најде кратка содржина на ''Парадоксот на Диоген''од Томе Арсовски?
Ама онака итно е...
Парадоксот на Диоген
Честопати луѓето не се свесни за една голема вистина, која секојдневно на сите нам ни се случува. Имено, станува збор за добивањето и губењето, за маката и радоста. Сите ние треба да сме свесни дека секогаш кога нешто добиваме, во исто време со тоа и нешто (друго) губиме и обратно, секогаш кога нешто губиме, со тоа и нешто (друго) добиваме. Иако, вака не ни изгледа во реалниот живот, верувајте дека е тоа така, само што ние честопати не сме свесни, што губиме со добивањето на нешто, и што добиваме со губењето на било што. Е, тука дојдовме до исполнувањето на желбите (поинаку кажано-добивањето) и до губењето. Значи, со исполнувањето на некоја желба, по нешто губиме, а исполнувањето на сите желби (за релативно кусо време), според многумина е исто што и добивање билет за во Пеколот.
Тој мотив на извонреден начин го искористил писателот Томе Арсовски и прекрасно го интерпретирал во неговото дело Парадоксот на Диоген . Имено тој таму пишува за еден млад човек, кому за релативно кусо време му се исполниле најзначајните желби што ги имал во неговиот живот (добро се оженил, напредувал во кариерата како што посакувал, го решил своето станбено прашање, купил убава кола и сл.). Но, тогаш наместо да биде среќен и да ужива во тоа, животот почнал да му станува неподнослив и безмислен, за на крајот да заврши трагично. Таа сага од брзиот успех и кусата среќа, до трагедија, велемајсторски ја опишал Томе Арсовски и создал траен споменик за македонската литература и култура, но и споменик кој има трајни и универзални вредности. Тоа дело ( Парадоксот на Диоген ) е создадено за да биде траен потсетник за сите дека не секогаш, исполнувањето на желбите кои ги имаме, помага за да бидеме среќни. Туку токму обратното, исполнувањето на нашите (посебно - најважните) желби, како законитост за своја последица донесува пустош и несреќи во животот.

Ти заврши работа?
 
Член од
18 ноември 2008
Мислења
50
Поени од реакции
5
1. Судбината на човекот (Михаил Шолохов)
2. Павиљон број 6 (Чехов)
? anyone?
 
A

Auditore

Гостин
Во четврток правам писмена работа за Дон Кихот.Поточно темата гласи вака Дон Кихот и Санчо Панса - два пола на светот.
Потребни ми се карактеристики на двата лика, нивните ставови за храброста, дарежливоста, зошто Дон Кихот е траги-комичен лик и судирот на разумност-лудило.
Книгата не успеав да ја прочитам а податоците што ги имам се оскудни и неможам со тоа да напишам есеј, било каква помош, информација е од голема помош.
Однапред Ви благодарам.
 
Член од
13 октомври 2010
Мислења
47
Поени од реакции
5
Moже ле да ми направите анализа на оваа песна. Анализа за рима,слогови, стихови, ако има стилско изразни средства и во кои строфи и други работи. Ке направев тоа ама немам време. Утре правам тест физика.
Секоја квечерина таа доаѓаше
на прошетка покрај езерото и
детето дури си играше во песокот
таа застануваше и гледаше
нејзината сенка и сенката на борот
заедно како влегуваат и шетаат низ езерото

Возвишена, во прекрасна болка
таа ке ја поткренепе раката
стеблото ќе му ја отстапеше својата
става на споменот
ќе се потпреше таа на едно невидливо раме
ќе го прегрнеше и долго потоа гледаше

две сенки како се нишат во залезот
како се кршат во времето
и од бран во бран како исчезнуваат.
 
Ф

ФорцаМилан

Гостин
Во четврток правам писмена работа за Дон Кихот.Поточно темата гласи вака Дон Кихот и Санчо Панса - два пола на светот.
Потребни ми се карактеристики на двата лика, нивните ставови за храброста, дарежливоста, зошто Дон Кихот е траги-комичен лик и судирот на разумност-лудило.
Книгата не успеав да ја прочитам а податоците што ги имам се оскудни и неможам со тоа да напишам есеј, било каква помош, информација е од голема помош.
Однапред Ви благодарам.
Брат погоре имам оставено нешто за Дон Кихот,може ке ти помогне тоа.
А без прочитана писмена,тешко се прави добар есеј бате.
 
Член од
24 октомври 2008
Мислења
1.382
Поени од реакции
248
некој да не има за малечката фадета нешто ?
 

macaparket

Oфицијализиран Паркет!
Член од
16 јуни 2009
Мислења
281
Поени од реакции
14
Дали знае некој каде можам да ја најдам драмата Сонувач?
Исто и Таму кај што не сум бил од Жанина Мирческа! :smir:
 
Член од
13 март 2009
Мислења
1.968
Поени од реакции
1.868
Некој поупатен во делата на Толкин да ми ги напише по ред книгите од серијалот за middle earth. Фала однапред :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom