Помош, ларви во пунчот

Tемјан

the Kingslayer
Член од
19 мај 2011
Мислења
691
Поени од реакции
1.141
Секоја година правам домашен пунч од овошје со рум, но сега видов еден куп ларви во него.
Ова е прв пат вака да се случи. Можно е ларвите да се размножиле од некој црв од овошјето или ги донела некоја мува, одвратно.
Дали е можно да го зачувам некако пунчот, бидејки грев ми е да истурам 5 литра домашен пунч правен со љубов.
Некој совет? Дали да направам благо, дали да го замрзнам, како да ги уништам ларвите?
:place:
 

Tемјан

the Kingslayer
Член од
19 мај 2011
Мислења
691
Поени од реакции
1.141
Ке направам благо, остатокот ке го прецедам, овошјето ке го замрзнам и ке го користам како додаток за благо, а пунчот, прецеден ке ги викнам пријателите вечер на забава кај мене. :)
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.184
Поени од реакции
34.407
Ке направам благо, остатокот ке го прецедам, овошјето ке го замрзнам и ке го користам како додаток за благо, а пунчот, прецеден ке ги викнам пријателите вечер на забава кај мене. :)
И ако фатат глисти од тоа ларвите? :)
 

UncleSam

Будока
Член од
23 јануари 2011
Мислења
269
Поени од реакции
509
Ке направам благо, остатокот ке го прецедам, овошјето ке го замрзнам и ке го користам како додаток за благо, а пунчот, прецеден ке ги викнам пријателите вечер на забава кај мене. :)
Потсети ме никогаш да не ти станам пријател. :)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
друже не ризикувај, исфрли тоа. Ти оди јабана трудот ама подобро тоа отколку некој после година дена да си има проблеми.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
И ако фатат глисти од тоа ларвите? :)
Размислив и за тоа... неубава работа...
Аман бе од кога се фаќа глисти од ларви ? :icon_lol:
Слушај земи стај во тенџере тоа пунчот, стај го тоа тенџере во друго тенџере со вода стај го на оган и мешај да дојде температурата до 64 степени држ го така на таа температура 45 минути, после акни го у фрижидер замрзни го, немаш гајле моеш да го сервираш шо нема да убие температурата ќе убие мразот.
после пиши на темава како сте поминале дали сте живи и здрави.
--- надополнето: 7 декември 2013 во 15:46 ---
друже не ризикувај, исфрли тоа. Ти оди јабана трудот ама подобро тоа отколку некој после година дена да си има проблеми.
Де бе па и ти година дена проблеми,ако ги преживеат првите 4 дена после немаат гајле :pos:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Аман бе од кога се фаќа глисти од ларви ? :icon_lol:
Слушај земи стај во тенџере тоа пунчот, стај го тоа тенџере во друго тенџере со вода стај го на оган и мешај да дојде температурата до 64 степени држ го така на таа температура 45 минути, после акни го у фрижидер замрзни го, немаш гајле моеш да го сервираш шо нема да убие температурата ќе убие мразот.
после пиши на темава како сте поминале дали сте живи и здрави.
--- надополнето: 7 декември 2013 во 15:46 ---


Де бе па и ти година дена проблеми,ако ги преживеат првите 4 дена после немаат гајле :pos:
а што е финтата со 64 степена? мора точно толку или? :)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
Ке направам благо, остатокот ке го прецедам, овошјето ке го замрзнам и ке го користам како додаток за благо, а пунчот, прецеден ке ги викнам НЕпријателите вечер на забава кај мене. :)
Вака може
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
а што е финтата со 64 степена? мора точно толку или? :)
Пастеризација, може и на 54 али треба нешо околу 60 минути да трае, абе се убива оџин не ларви не бактерии и бацилус гагус да воскресне ќе го убие температура од 54 степени за сат време не па црви,како и да е црви и ларви се ок не чини печурки и мувла ако почнал да фаќа пунчот. :icon_lol:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom