Помош за избор на лаптоп

Член од
1 октомври 2009
Мислења
33
Поени од реакции
2
овој има дупло поголем хард кога ке видиш пак безвезе е поскап тој тошиба...
затоа викам треба да се знае зошто ке го користи...ако не планира да игра игри и користи графички програми што ке и е графичката...а за такво нешто и таа на тошиба не е сјајна:wink:
 

KeleS

insolitus res
Член од
22 јануари 2008
Мислења
734
Поени од реакции
57
овој има дупло поголем хард кога ке видиш пак безвезе е поскап тој тошиба...
затоа викам треба да се знае зошто ке го користи...ако не планира да игра игри и користи графички програми што ке и е графичката...а за такво нешто и таа на тошиба не е сјајна:wink:
значи реална разлика мегу 2,5 хдд 320 гб и 2,5 хдд 500 гб е 1500 денари ... ме разбираш ... не баш така како што велиш ...

HDD 2.5" 320GB Western Digital SATA WD3200BEVT 3075 ден
HDD 2.5" 500GB Western Digital SATA WD5000BEVT 4525 ден

Е сега разликата мегу графичките е каде каде поголема во однос преформанси

1 . 103 m е интегрирана ... 4570 е dedicated
2 . 64 битна е 103 m ... 4570 e 128 битна
3 . 103 е Дх10 карта ... 4570 е Дх 10.1

Тука лежи разликата во цените ... А богме и Хп - то е поевтин ради оперативниот како што спомнав преге ... ( Вистата е некаде околу 50 евра во ретаил ваков ) значи ако хп то имаше оперативен ке беше 600 евра .

И плус Хп то е со процесор со 1 мб кеш а тошибата е Со процесор со 2 мб кеш
Значи ако хпто го имаше истиот порцесор и оперативен како тошибата ке беше 690 евра . ( притоа со послаба графичка )

Сите овие работи ја прат тошибата подобар избор ...

Само што јас го гледам Хардверот на конфигурациаат а ти гледаш Марка ...
И станва очигледно дека си Хп фанбој .

Ако реално се гледа преформанси према цена .. ТОШИБАТА Е ПОДОБРА . Ако се гледа на марка .. ХП ке одберам и јас .
Сони не би зел ... Пренапумпани се цените , мое лично мислење сметано дека сите три во иста фабрика во кина се произведват за источно европски пазар ... Хардверот е ист .. нема зошто да се плаќа марка .
 

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
ke mi pomogne li nekoj ??????
Ако имаш пари на располагање земи го последниот од Сони, а ако сакаш повеќе да заштедиш земи ја Тошибата од 690 евра. ХаПе сега се само добро име, далеку се од тој квалитет што порано го нудеа, ти кажувам како корисник на HP Pavillion и во скоро време не би купи пак ХаПе.

Изгледа сум пишал на погрешно место, но сега е на право :)
Dell Studio 1555 T6500
Intel® Core™2 Duo Processor T6500 2.1GHz
ATI Radeon 4570 512MB
4096MB DDR2 800MHz
500GB SATA 5400rpm
15.6 и се тоа стандард, блутут, камера...

HP ProBook 4510s
Intel® Core™2 Duo Processor T5870 2.0GHz
ATI Mobility Radeon 4330 512MB DDR2
500GB SATA 5400rpm
4096MB DDR2 800MHz
15.6 и тие стсандард работи...
:smir:
Dell! Ти образложив повеќе на другата тема кај што праша прво :)
 
Член од
1 октомври 2009
Мислења
33
Поени од реакции
2
keles ја споредував со првата тошиба која има 250гб хард...да за 3 и ја се согласувам дека е појака конфигурациски и да фан сум на хп зошто сум видел како рикаат тошибите :wink:
 

KeleS

insolitus res
Член од
22 јануари 2008
Мислења
734
Поени од реакции
57
keles ја споредував со првата тошиба која има 250гб хард...да за 3 и ја се согласувам дека е појака конфигурациски и да фан сум на хп зошто сум видел како рикаат тошибите :wink:
Значи едитнав и не го виде изгледа ...
Сега ке ти објаснам нешто што е јавна тајна ... Сите 3 споманти производители + Компак и фудјицу за источно европски пазар се склопени во истата фабрика во кина ( една фабрика ги држи лиценците за сите овие ) ... Истиот хардвер кој го користат едните го користат и другите ...
Ретко се дешава да се пробие по некоја пратка која не е од тајван или малезиа али покето работи на македонски бугарски и српски романски албански итн итн итн пазар се од истата фабрика ... Така да подобро е да гледаш што има во него одколку да гледаш марка .

Ако требаше да се купува од америка или од британиа и централна или западна европа ... ке гледав марка ... Ама кај нас исто срање се сите .

А за првата тошиба .. ти напишав за разликата меѓу хардојте ... ЗНачи за првата тошиба ја плаќаш 90 евра помалце од втората со ист процесор како Хп то ... А разликата мегу 250 ка и 320 ка хдд е некаде околу 500 денари реално да си ги купиш .. Зато на ко го сметав хп то со иста конфигурациа со тошибата ... излезе на 690 евра и то ...
 
Е

експерт

Гостин
Ако сте сигурни дека нема да и треба за да играте игри, ве советувам да земите лаптоп без графичка, ако е со појака графичка многу е бучен.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Ако сте сигурни дека нема да и треба за да играте игри, ве советувам да земите лаптоп без графичка, ако е со појака графичка многу е бучен.
Ако е многу бучен, не му се зачистени кулерите или не е убаво наместен - легнат. Другар има 9800GT 1GB на лаптопот, “спие“
 

KeleS

insolitus res
Член од
22 јануари 2008
Мислења
734
Поени од реакции
57
Јас имам ХД 2600 ХТ на лапот па до сега неам слушнато да уклучи вентилатор ... Нит е бучен нити пак прај проблем за температури ... НА играње Крајсис крева макс до 60 - 65 степени ... и само тогаш го слушам вентилаторот .
Во нормални услови е на 30 - 35 степени .
 
Е

експерт

Гостин
Ако е многу бучен, не му се зачистени кулерите или не е убаво наместен - легнат. Другар има 9800GT 1GB на лаптопот, “спие“
Епа што му е ова на мојот, многу е бучен, имам слушнато повеќе АСУСИ и повеќето брчат. А имам и ХП со интегрирана графичка не се слуша ништо.
 
Член од
1 октомври 2009
Мислења
33
Поени од реакции
2
@Keles
poveketo moe iskustvo e so laptop od amerikanski pazar ne sum mnogu zapoznaen so makedonskiot pazar pa zatoa ja pravam eden ti pravis drug muabet..
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
5
Поени од реакции
0
e drugari mnogu fala, vecer ke razmislam i utre ke odam uste ednas do bg. za da odberam pozz...super ste:smir::smir::smir::smir::smir:

:back:
 

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
@Keles
poveketo moe iskustvo e so laptop od amerikanski pazar ne sum mnogu zapoznaen so makedonskiot pazar pa zatoa ja pravam eden ti pravis drug muabet..
И јас зборувам за амерички пазар (мојот е купен од NewEgg.com) ХаПе имаат многу отапено. Искрено ептен се разочарав од нив. И мојот и на другар HP Pavillion еден тон проблеми ни се направија, а и читам дека МНОГУ корисници на ХаПе лаптопови имаат проблеми.
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.693
Поени од реакции
287
тошиба лаптоп срање....да
таа тошиба испод во што е подобра па ја препорачуваш(освен графичката)
сега и треба да се знае зошто ке го користи...
american idiot = ХП фанбој. Ни да купиш ХП фушерај, ни да го преплатиш Сонито, ма какви Fujitsu. Dell и Lenovo да, ама Dell за амерички пазар (за Lenovo стварно незнам).Toshiba & Маc all the way (во зависност од тоа кој колку кеш има на располагање).

А од муабетите дека сите патики кој се шиткаат кај нас се склапани на брод у Истанбул, и дека сите лаптопи се скалани во една фабрика ми се кења. Уозбилете се малце. Језда се различен квалитет, али се склапаат у иста фабрика - само што квалитетот на материјалите зависи каде ќе биде продуктот продаван. Исто ко Sony од Шпанија и Словачка, ама муабетот не држи вода. Ај ако не и сите LCD TV за Источна Европа се правени у 1 фабрика а? Аман...
 
Член од
27 јануари 2008
Мислења
1.611
Поени од реакции
85
Денес го земав Dell-от :) ке пишам шо како, кога ке му ставам виндовс :) :vozbud:
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Може местото на прашањево не му е овде ама ај сепак да си прашам. Иам лаптоп FujitsuSiemens V5535 и има многу слаба графичка. Добро не е многу слаба за се ја бидува само за играње е шит. Затоа сакам да купам графичка за овој лаптоп пошо гледам дека има pci-express слот и веројатно би можело да му се стави графичка. Некој да ми каже каде ги има тие графички за овој лаптоп и колку пари се? Благодарам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom