Помош за избор на лаптоп

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
Еден лап топ пред 2 ипол години купив од Сет и можам да потврдам дека се дефинитивно најдобри кај нас и според услуга, но и според избор на лап топови (заедно со АМЦ)
Е сеа едно тапа прашање, доколку имаш инфо, на колку време носат нови серии компјутери? Слаби им се залихите, и јас и братучед ми сакаме да земаме и баш тие два што ги бендисуваме ги нема. Им пишев маил ама не ми имаат уште вратено. Случајно да не знаеш...
 

Me2

интериста
Член од
21 ноември 2009
Мислења
5.205
Поени од реакции
2.199
Е сеа едно тапа прашање, доколку имаш инфо, на колку време носат нови серии компјутери? Слаби им се залихите, и јас и братучед ми сакаме да земаме и баш тие два што ги бендисуваме ги нема. Им пишев маил ама не ми имаат уште вратено. Случајно да не знаеш...
Незнам друже, ама можеш и да разгледаш во АМЦ имаат доста добар избор на лап топови од новите модели и мислам дека нови ќе донесат во АМЦ дури летоска. Иначе каков лап топ бендиса ти и братучед ти?
 

Dr.House

Аудиофил
Член од
18 февруари 2010
Мислења
2.546
Поени од реакции
3.845
Сакам да ве прашам за помош околу избор на лап-топ, лаптопот би го користел за гледање филмови(хд или блуреј),и за некој послаби игрици, не мора да биде премиум гејмерски,битно да можам на нет и на филмови да немам проблем. Знам дека рамот сакам да биде 6гб или повеќе и со добра графичка и океј процесор. Од која продавница да земам и цената да биде максимум до 43000

и битно е да има хдми порт,дека моменталниот компјутер ми нема
 
Член од
29 декември 2011
Мислења
2.988
Поени од реакции
2.438
Сакам да ве прашам за помош околу избор на лап-топ, лаптопот би го користел за гледање филмови(хд или блуреј),и за некој послаби игрици, не мора да биде премиум гејмерски,битно да можам на нет и на филмови да немам проблем. Знам дека рамот сакам да биде 6гб или повеќе и со добра графичка и океј процесор. Од која продавница да земам и цената да биде максимум до 43000

и битно е да има хдми порт,дека моменталниот компјутер ми нема
Скоро сите графички за играње на лаптопиве се срање. Добрите графички со GDDR5 меморија се преку 60.000. Меѓутоа, најдов еден во Сет, HP ProBook 4530s. И чини 33.000, и го има на лагер. Има i5 процесор, 8 гига 1333MHz рам, 6490M графичка, USB3.0, HDMI.... Според она што читам, малку не му чини екранот (резолуција) - во тој ценовен ранг тоа е, и хард дискот кој е на 5400 вртежи. Јас на твое место, би го земал овој, го вадам хардот и го продавам, и си купуваш едно SSD - во моментов едно од најдобрите, ако не е. Дискот види колку иде, нов е, ќе ти го купат, или можеби заменат во Сет. Сепак побарај рецензии за лаптопов. Лично, не ми прави мерак, HP, ама може е океј моделов.

Еве некои бенчмарци.
http://www.notebookcheck.net/AMD-Radeon-HD-6490M.43843.0.html
 
Член од
15 април 2009
Мислења
657
Поени од реакции
112
Бидејки неможам сам да се одлучам, да Ве питам за мислење:
Планирам да купам лаптоп во блиска иднина, до 30 бона.
Потребни карактеристики:
1. Квалитетна изработка
2. Mат екран
3. i3/i5 Ivy Bridge ( строго Ivy )!
4. HD4000 или дедицирана ( nvidia/ati сеедно ), битно да има HDMI
5. RAM - 4GB минимум
6. USB 3.0
7. Убав изглед

Е сега, избрав неколку лаптопи што делумно ги исполнуваат критериумите, но секој има свој недостаткок.

Samsung NP300E5X-A05BG ( 24k ) + Samsung 830 - 128GB ( 6k ) Позитивно: SSD, Негативно: Нема USB 3.0
или
ASUS K56CM Позитивно: Убав изглед, Негативно: Glossy екран, послаб процесор
или
HP Probook 4540s Позитивно: Убав изглед, Негативно: Дебелина ?

Ќе ве замолам да предложете некој лаптоп што ќе ги исполни горенаведените критериуми :)
 

Garcia

amater
Член од
29 јуни 2008
Мислења
50
Поени од реакции
14
Се утепав од барање на гоогле и слабо има па викам ај да пробам тука...Барам лаптоп кој ке биде добар за аудио... планирам на него да правам музика.... да ракувам со програма како ableton live и vst инструменти.Па вака сакам со него да немам никакви проблеми со звукот на лаптопот како (некоја врева пукања и сл)Сакам да има солидна графицка карта за хд и да мозам wow на неа да играм понатаму HD 7200 rpm над 500gb,а ram минимум 4gb останатото не ми е многу вазно ако има некој кој сто добро се разбира во лаптопиве па да ми казе мислење за фирмиве за лаптопи во однос на аудио перформанс кој сто како и кој е подобар...До сега најдов добар лаптоп за ова на интернет:Lenovo Thinkpad Т530 кој има добра цена на интернет ама кај насиве претставници е во буквална смисла дупло поскап па не ми одговара цената.Добро би било некој да ми даде за Dell,HP,Lenovo,Asus,Toshiba кој колку е добар во аудио перформанс,а слободно и пи'ете ако имате некој подетален модел
 
Член од
21 февруари 2011
Мислења
382
Поени од реакции
486
Момчишта ај ми треба ваш совет, сакам да земам добар лаптоп со цена до 55000. Ќе го користам за све и свашта, гејминг, филмови (хд), програмирање вижуал студио, еклипс... Е сега, мене ми фати око овој http://shop.nikocomputers.com/product_info.php/cPath/28_38/products_id/1088
Не сакам HP, Acer, нити Asus, незнам зашто ама мислам дека Dell се класа погоре од сите овие и по изработка и по квалитет. Ако имате некој подобар предлог, макар и од овие што ви ги спомнав дека не ги сакам, слободно ставете линк да погледнам. Исто ако може некој да сподели мислење за лаптопов и конкретно за таа серија на Dell, некои мани, големи предности пред другите и такви ствари... Че ви бидам многу благодарен
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.646
Поени од реакции
14.496
Донеси го тој Дел со мојот Асус од 48 илјади, па да ги мериме.. Ќе биде појео вук магарца!
Асусот веќе скоро една година го имам, тивок е како бубачка, од загревање нема ни З, батерија солидна. Во него има и место за уште еден ХДД/ССД, така да во иднина ќе си легне и ССД на него.

Презадоволен сум

П.С Asus K73SM
 
Член од
21 февруари 2011
Мислења
382
Поени од реакции
486
Донеси го тој Дел со мојот Асус од 48 илјади, па да ги мериме.. Ќе биде појео вук магарца!
Асусот веќе скоро една година го имам, тивок е како бубачка, од загревање нема ни З, батерија солидна. Во него има и место за уште еден ХДД/ССД, така да во иднина ќе си легне и ССД на него.

Презадоволен сум

П.С Asus K73SM
Не те разбирам, во што е толку подобар твојот Асус, кога и процесорот и графичката и дисплејот се далеку подобри на Делл-ов. Единствено рам ако имаш 8гб а овој има 6гб.
 
Член од
29 декември 2011
Мислења
2.988
Поени од реакции
2.438
Не сакам HP, Acer, нити Asus, незнам зашто ама мислам дека Dell се класа погоре од сите овие и по изработка и по квалитет.
Се лажеш. А за предлог, не знам што да ти предложам. 17 инчни лаптопи лични ми се големи, а спецификациите гледај ги според тоа што ти треба. И дефинитивно земај едно ЅЅD за таа цена.
 

slobbo

LoneRyder
Член од
16 ноември 2008
Мислења
1.686
Поени од реакции
583
Ако може некој да даде предлог за лаптоп со цена околу 20к
главна намена би му била за нет чат пат по некоја постарта игра да пушти(онакаа да пројде време), е многу ми е важно да може да подржи cad програми (акад 2008, акад 2010 и слично немора најновите )
јас разгледав што како се нуди по нет ама не ги разбирам мн мн ми избега малку технологијава пшоследниве неколку години :)
сега за сега овие два модели ми влегоа во некој потесен круг
fujitsu ah512 gl
•15.6" HD, LED backlight, Glossy Display
•Intel Celeron B830 (1.8GHz, 2MB)
•RAM 2GB DDR3 1600MHz, up to 16GB
•HDD 320GB 5400rpm SATA
•GPU Intel HD Graphics (up to 1695 MB)
и
hp 655 e2-1800
•15,6 HD LED Wedge HD 1366x768 + Camera
•CPU AMD E2-1800 (1.7GHz)
•RAM 4GB DDR3
•HDD 500GB 5400rpm
•GPU AMD Radeon HD 7340M
 

Kajgana Shop

На врв Bottom