Политички случувања во САД: Генерална дискусија

Дали санкциите на администрацијата на Џо Бајден, кон Русија, вродуваат со плод?


  • Вкупно гласачи
    48
  • Гласањето е завршено на .
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.110
Поени од реакции
16.054
Jaki kontraargumetni iznese i ovoj pat!
Nemoze vakov prostak da bide lider i da predstavuva nacija! Zamisli kako bi ni bilo nas Amdi Bajram da stane predsedatel i da ne predstatuva pred svetot!
PS: Parite i bogatstvoto ne znacat intelgencija!
Lol, pa nas ne pretstavuva Gorge Ivanov.

Zamisli kako ni e.

I ne e zaebancija, Klintonica e psiho kucka. Jas ne bi sakal ona da bide Pretsedatel.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.410
Поени од реакции
20.176
Како може некој свињана да ја подржува? Хилари е гнида, подоле од го*но. Корупција и војна и е мото.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.793
Поени од реакции
17.550
Lol, pa nas ne pretstavuva Gorge Ivanov.

Zamisli kako ni e.

I ne e zaebancija, Klintonica e psiho kucka. Jas ne bi sakal ona da bide Pretsedatel.
Па и 90% од политичарите на тоа ниво се такви. Дете да убијат пред нејзе око нема да и трепне. Демек Путин или Меркел солза ќе пуштат?
Доколку ја изберат Хилари тоа значи продолжување на политиката на САД како и до сеа,Трамп ти е фрлање коцка. Зарем им е толку лошо на Американците за да фрлат коцка?[DOUBLEPOST=1469569914][/DOUBLEPOST]
Како може некој свињана да ја подржува? Хилари е гнида, подоле од го*но. Корупција и војна и е мото.
Зашто не ги гледам луѓето туку последиците што ги носат. Избор на трамп,ако владее како што најавува во кампањата носи нестабилност на цел свет.
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Па и 90% од политичарите на тоа ниво се такви. Дете да убијат пред нејзе око нема да и трепне. Демек Путин или Меркел солза ќе пуштат?
Доколку ја изберат Хилари тоа значи продолжување на политиката на САД како и до сеа,Трамп ти е фрлање коцка. Зарем им е толку лошо на Американците за да фрлат коцка?[DOUBLEPOST=1469569914][/DOUBLEPOST]
Зашто не ги гледам луѓето туку последиците што ги носат. Избор на трамп,ако владее како што најавува во кампањата носи нестабилност на цел свет.
A sega pa kolku e stabilen svetot da se chudish.
 

thisisnoizy

Good things take time
Член од
29 јули 2010
Мислења
2.007
Поени од реакции
2.043
Да не си Мексиканец?

Треба да си поприлично ретардиран да си Македонец а да ја поддржуваш Хилари.

Vikash be? Aj da ti kazham deka site Makedonci shto se na crno vo Amerika ja podrzhuvaat Hillari..
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.977
Поени од реакции
35.673
Vikash be? Aj da ti kazham deka site Makedonci shto se na crno vo Amerika ja podrzhuvaat Hillari..
Голем кур кога неможат да гласат.

Треба да си ментално пореметен за да ја сакаш Клинтонка.
 
Член од
27 јули 2016
Мислења
7
Поени од реакции
1
Во што води бе тркало? Ова се коефициентите за победа на изборите превземени од Вилијам Хил. Ти изгледа дека Трамп води?

Прегледај го приврзокот 153033
Не се инати магаре дртаво. Послушај кога ти кажуваат дека Трамп води и дека најверојатно ке победи. Точно е тоа. Секо месец има се поголема предност затоа што Хилари најверојатно има да лежи затвор за мејловите. Американците не сакаат престапник за прецедател. Тип Заев не поминуе кај нив.

Туку кажи му ти на дечко ти дека врска нема од банирање.:icon_lol:
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.542
Поени од реакции
11.627
Vikash be? Aj da ti kazham deka site Makedonci shto se na crno vo Amerika ja podrzhuvaat Hillari..
Не заебавај, а за кого иначе би гласале, за Доналд Трамп на пример - кој им гарантира депортација доколку стане претседател на САД ?

Голем кур кога неможат да гласат.

Треба да си ментално пореметен за да ја сакаш Клинтонка.
За жал, можат да гласаат.

Американскиот изборен законик е така добро наместен, што во најголемите и најнаселените сојузни американски држави - кои меѓу другото носат и најголем број на изборни делегати кои се одлучувачки за изборна победа на претседателските избори во САД - е дозволено да се гласа без избирачки списоци, без гласачки легитимации и без никаков документ за лична идентификација.

Се разбира, ова важи само за претседателските избори во САД, но најважно, односно најтрагично, е тоа што не се бара никаква гласачка легитимација или документ за лична идентификација на гласачките места во сојузните американски држави Њујорк, Њу Џерси, Калифорнија, Илиноис, Орегон, Невада, Њу Мексико, Пенсилванија и бројни други, кои и тоа како само се одлучувачки на сите претседателски избори во САД.

Има и други сојузни американски држави со избирачки списоци во кои е обврзувачка идентификацијата со лична карта или гласачка легитимација, но за жал тие се малцинство.

Си знае одлично Барак Хусеин Обама зошто во 2012 година издаде извршна наредба со која и` забрани на граничната полиција на јужната граница на САД со Мексико да ги идентификува и да ги документира нелегалните имигранти кои од Мексико нелегално влегуваат во САД.

Бидејќи не се бара никаков документ за идентификација на гласачките места во бројни сојузни американски држави, не само што и нелегалните имигранти можат да гласаат и да го бираат идниот претседател на САД, туку исто така можат на денот на гласањето да гласаат повеќе пати, односно на повеќе гласачки места во сојузната американска држава во која не се бара никаков документ за идентификација на гласачкото место.

Ќе си помисли човек дека такво нешто е разбирливо за банана републики како Македонија, но кога ќе дознае дека такво нешто е реалност во САД, човекот навистина треба да се запраша колку се легитимни наводно демократски избраните претставници во една држава.
 
Последно уредено:

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.977
Поени од реакции
35.673
Како бе не е потребно легитимација и документ за идентификација? Без избирачки список , фактички без да те има запишано некаде дека гласиш таму и таму?:facepalm::facepalm: Првпат слушам , и не ми се верува.

Овие ликови ли ќе ни продаваат нас демократија и реформи бе.:tapp::tapp::tapp:
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.542
Поени од реакции
11.627
Како бе не е потребно легитимација и документ за идентификација? Без избирачки список , фактички без да те има запишано некаде дека гласиш таму и таму?:facepalm::facepalm: Првпат слушам , и не ми се верува.

Овие ликови ли ќе ни продаваат нас демократија и реформи бе.:tapp::tapp::tapp:
Повели, се ти е убаво прикажано на мапа во боја.

https://en.wikipedia.org/wiki/Voter_ID_laws_in_the_United_States#State-by-state_requirements

Или ако сакаш подетално, на конкретен список.

https://en.wikipedia.org/wiki/Voter_ID_laws_in_the_United_States#Laws_by_state

Сите објавени податоци се превземени од службени веб сајтови на владите и/или владините тела на сојузните американски држави во САД.

Во сојузните американски држави кај кои под Type of Law пишува No ID required не се бараат никакви документи за идентификација на гласачките места при гласање на претседателски избори во САД.

Па така, на овие од Пустец воопшто нема ни да им треба американско државјанство за да можат да гласаат на претседателски избори во сојузните американски држави Њујорк, Њу Џерси, Калифорнија, Невада, Њу Мексико, Пенсилванија и бројни други кои не бараат никаков документ за идентификација на гласачките места.

Всушност, во сојузните американски држави во кои не се бара никаков документ за идентификација на гласачките места при гласање на претседателски избори во САД, овие од Пустец не само што ќе можат да гласаат, туку ќе можат да гласаат на повеќе гласачки места на денот кога се одржуваат претседателските избори, бидејќи во тие сојузни американски држави воопшто не се води евиденција на гласачките места за тоа кој го искористил своето право на глас, а кој не.

Речиси истото важи и за сојузните американски држави кај кои под Type of Law пишува Non-photo ID required (non-strict) или Photo ID (non-strict).

Тоа non-strict значи дека се бара документ за идентификација, но доколку гласачот не приложи таков документ, сепак ќе му биде дозволено да гласа под услов да потпише изјава со која тврди дека е граѓанин на САД и дека има право на глас, или доколку друг гласач со документ за идентификација ги потврди идентитетот и правото на глас на гласачот без документ за идентификација.

Па така, ако јас сум граѓанин на САД и живеам во некоја сојузна американска држава како Вашингтон, Јута, Колорадо, Монтана, Конектикат и бројни други, слободно можам да им се појавам на гласачко место и за цел Пустец да потврдам дека се граѓани на САД, и иако никој од нив нема да приложи лична карта за идентификација, сепак ќе им биде дозволено да гласаат на претседателски избори во САД, бидејќи јас како граѓанин на САД кој сум приложил мој документ за лична идентификација, сум потврдил дека овие од Пустец без никакви документи за лична идентификација, се граѓани на САД и имаат право да гласаат на претседателски избори во САД.

Избирачкиот систем во САД - конкретно за претседателските избори - е така добро наместен, што буквално и марсовци би можеле да гласаат кога би се појавиле од никаде на американско тло.
 
Последно уредено:
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.110
Поени од реакции
16.054
Во што води бе тркало? Ова се коефициентите за победа на изборите превземени од Вилијам Хил. Ти изгледа дека Трамп води?

Прегледај го приврзокот 153033
Не беше толку одамна за да не се сетиме дека и Брегзитот беше настан кој немаше никакви шанси да се случи, барем според кладилниците. Коефициентите беа смешни во полза на тоа дека референдумот нема да успее во полза на заговарачите на брегзитот.

И сега е потполно истата ситуација, имаш антиестаблишмент фаца, која е предмет на силна медиумска антикампања, исмевана, критизирана, неферски и несразмерно многу посилно во споредба со опонентот, фаца за која ќе гласаат неписмените работници и слично, која според кладилниците нема никакви шанси да победи и слично.

Мене ова ми покажува дека Трамп е на добар пат да победи.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Мене ова ми покажува дека Трамп е на добар пат да победи.
Е па, што чекаш? Стај 10 000 евра, ќе добиеш 25 000 евра.
Хилари тепа, не знам како не ви е јасно.
Првпат црнец минатиот мандат, сега првпат жена, нареден пат LGBT некој итн.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Не беше толку одамна за да не се сетиме дека и Брегзитот беше настан кој немаше никакви шанси да се случи, барем според кладилниците. Коефициентите беа смешни во полза на тоа дека референдумот нема да успее во полза на заговарачите на брегзитот.

И сега е потполно истата ситуација, имаш антиестаблишмент фаца, која е предмет на силна медиумска антикампања, исмевана, критизирана, неферски и несразмерно многу посилно во споредба со опонентот, фаца за која ќе гласаат неписмените работници и слично, која според кладилниците нема никакви шанси да победи и слично.

Мене ова ми покажува дека Трамп е на добар пат да победи.
Јас не велам дека Трамп не може да победи, само реагирав на тоа дека водел. Значи, во моментов не води никаде.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom