Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

ЗА КОЈА ПАРТИЈА ЌЕ ГЛАСАТЕ НА ПАРЛАМЕНТАРНИТЕ ИЗБОРИ 2024?

  • 1. Коалиција за европска иднина (СДСМ, ЛДП, НСДП, ВМРО-НП, ПДТ, ДСВМ, СРМ, СДА...)

  • 2. Коалиција „Твоја Македонија“ (ВМРО-ДПМНЕ, СПМ, ОМ, МКонцепт, Достоинство, ТМРО, ДС, ПОДЕМ, СДУ..)

  • 3. Коалиција „Храбро за Македонија“ (ГРОМ, ИНТЕГРА, ПЦЕР)

  • 4. Коалиција „Европски фронт“ (ДУИ, АА на Села, ЕДП, НД, ДПТ, Унија на Ромите, БДС)

  • 5. ПП Левица

  • 6. Коалиција „Вреди“ / „Vlen“ (БЕСА, Алтернатива, Демократско движење, АА на Таравари...),

  • 7. Движење ЗНАМ - За наша Македонија

  • 8. Единствена Македонија

  • 9. ПП Нова Алтернатива

  • 10. ПП Аваја

  • 11. Европско граѓанско движење (Група избирачи Џула Челику)

  • 12. Македонска Ера трета / Македонски независни листи - суверенисти

  • 13. Твоја партија

  • 14. Родина Македонија

  • 15. ПП Десна

  • 16. ПП Демократи

  • 17. Работничка партија

  • Не знам / неопределен / зависи од предизборните кампањи

  • Нема да гласам


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Bugarite ne tvrdat deka sme dva slični srodni bratski slovenski sosedski narodi (što i realno sme), oni tvrdat deka sme ist narod vo dve državi, pa duri smetaat i deka Makedoncite od Albanija se Bugari !
Македонците од Албанија си кажаа што се веќе во Албанија и нема да може туку така да ги бугаризираат.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.351
Поени од реакции
5.008

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Да си дпмне пратеник и да се замислиш шо е полошо. Да гласаш за уставни промени, или Мицко да ти остане шеф.:unsure:
Најверојатно пак ќе имаме реприза исто како онаа од пред 4 години кога 8 мициња гласаа за Преспа и промена на уставното име, сега ќе имаме пак некои нови такви Крсто Муковци, а веднаш потоа Жмицко се повлекува од кормилото на ДПНЕ и најверојатно ќе оди во новата партија на Бранко Црвенковски... :pos: а кормилото го завзема Шунка :icon_mrgr:
 
Член од
30 ноември 2010
Мислења
120
Поени од реакции
66
Ovie i vo Grcija ke otvaraa fabrika i so proizvodstvo na 30000 avtomobili godisno...odat od ovca do ovca i strizat volna od koja del ostanuva na smetkite na korumpiranite balkanski politicari (Grcija Bugarija Makedonija):

Da ama vesta e 2020 godina, znaci 2020 probale vo Grcija dosega ne izlegla ni edna kola, 2021 probale vo Bugarija i od tamu ne izleglo nisto, e sega sme nie na red za sisanje ama kaj ke bide izgleda na nularica posto DUIng biznis ja fatile rabotata

Sent from my SM-M315F using Tapatalk
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Da ama vesta e 2020 godina, znaci 2020 probale vo Grcija dosega ne izlegla ni edna kola, 2021 probale vo Bugarija i od tamu ne izleglo nisto, e sega sme nie na red za sisanje ama kaj ke bide izgleda na nularica posto DUIng biznis ja fatile rabotata

Sent from my SM-M315F using Tapatalk
Во 90те години и Ауди демек ќе правеа коли во МКД ама ништо не испадна од таа работа !
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.663
Поени од реакции
3.785
Најверојатно пак ќе имаме реприза исто како онаа од пред 4 години кога 8 мициња гласаа за Преспа и промена на уставното име, сега ќе имаме пак некои нови такви Крсто Муковци, а веднаш потоа Жмицко се повлекува од кормилото на ДПНЕ и најверојатно ќе оди во новата партија на Бранко Црвенковски... :pos: а кормилото го завзема Шунка :icon_mrgr:
А кој е Шунка?...:unsure:
Не сум во целост информисан...
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.769
Поени од реакции
8.020
А кој е Шунка?...:unsure:
Не сум во целост информисан...
Битно е да се знае дали е свинска или мисиркина, за да се види дали го исполнува условот на учкарите за владина коалиција.
 
Член од
23 мај 2013
Мислења
2.245
Поени од реакции
5.278
Според мене треба да бидеш под тешки дроги за да мислиш дека албанска партија владее македонска партија.
Остај ги другиве што ти зборат, ја ќе ти кажам, во право си.

Вие да ја имавте онаа моќ којашто ја посакувате има мамето у пичка да ни го ебете за 2 дена...одма ќе не протерате како што им направивте на Србите.
Вака сега сте ограничени, делче по делче ја терате работата.
 
Член од
29 декември 2007
Мислења
556
Поени од реакции
1.282
Не знам само што размислуваат со ваквите потези, дека ќе почнеме да ги почитуваме и сакаме како соседи? Дека нешто ќе се смени во односите помеѓу Македонскиот и Бугарскиот народ?

Еве не зборам пристрасно, пробувам да ги разберам и нивните позиции, ама секој ден, со ваквите глупости што ги прават само прават се повеќе и повеќе да ми се зголемува одбиноста кон нив.

Ова не е начин на зближување на два народи, ако толку сакаат да прикажат дека сме блиски. Ова е чиста провокација и само го прават обратното.

Но можда тоа и им е целта, кој знае...
Бугарите се што прават е од нивни внатрешни причини. Нема тука некаква стратегија барем околу македонското прашање. Партиите прават се за да земат/сочуваат гласови, а индивидуалните будали да земат лајкови.
Тоа што ќе изнервираат некому западно од нив е од секундарно значење , пошто тоа е ионака “неосвестен македонист”.
 
Член од
25 јуни 2012
Мислења
2.485
Поени од реакции
2.360
Пред локални избори во 2021 (во октомври), во септември 2021:

КОСОВСКА ФИРМА НА 12 ЛОКАЦИИ ВО ОПШТИНА ЧАИР ЌЕ ГРАДИ КАТНИ ГАРАЖИ И ПОДЗЕМНИ ПАРКИНЗИ

Пред локални избори во 2022 (во август), за совет во Тетово:

Најава за импозантна инвестиција во ТИРЗ Тетово.


Има некаде реализирано, или во тек на реализација, катна или подземна гаража, на некоја од тие 12 локации?

Да не испадне и вака со најавуваната фабрика?


Од километри се гледа каква стратегија применуваат ДУИ. Дефинитивно, СДС, а особено ДПМНЕ, може вода да им носат.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.201
Поени од реакции
21.357
Најчесто предизборно ветување дефинитивно е изградба на болница во Кичево. Ама и новиве не се лоши, ќе се замараат со болници. Коли на струја му е мајката. Личи за зелена партија како што е ДУИ.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Остај ги другиве што ти зборат, ја ќе ти кажам, во право си.
Вие да ја имавте онаа моќ којашто ја посакувате има мамето у пичка да ни го ебете за 2 дена...одма ќе не протерате како што им направивте на Србите.
Вака сега сте ограничени, делче по делче ја терате работата.
Реално гледано тешко е 20 посто Шпони да се пресметаат со 70 посто Каури одеднаш, па затоа тоа го прават лека полека на рати... Со разно-разни политички средства и дипломатија/надв. политика, поддршка од надвор и.т.н. арно ама веќе никој каурин не пие нафта и никој не им се плаши на некои си таму 20 посто учкари/планинци/потурчени племиња... они не се ни Албанци, бидејќи Албанците се стар и автохтон Христијански народ кој живее во Република Албанија, тука имаме како и на Косова Албанизирани Турци, Роми и Словени, во принцип ние и сме браќа со нашите соседи Албанци, само што тие се исламизирани и гегоизирани/албанизирани, а ние сме си останале Словени до ден денес, но тоа и не треба да биде причина за омраза и поделби, бидејќи крај краева секој еден човек е човек без разлика на етничките/религиски/расни/идеолошки/класни разлики и припадности !
 
Член од
6 февруари 2022
Мислења
855
Поени од реакции
3.442
Крај ридини извори, крај извори тополи,
високите ѕидини затворени еј!
Девет земји големи, зад високи планини,
девет реки-поплави испречени еј!
Девет кули ѕидaни девет враќе железни,
никој немоит д' отворит да прерипа еј!
Зад високи ѕидини девет темни одаи,
едно срце в тељои заплетено еј!
Има ли јунак да преоди девет царства велики,
девет рала опинци да искине еј!
Да прерипа ѕидини да извика јуначки,
девет враќе железни отворте се еј!
 
Член од
25 јуни 2012
Мислења
2.485
Поени од реакции
2.360
Има ли „егзит“ по прославата на Охридскиот договор?

...
„Па сепак, зачуди исвиркувањето на македонскиот јазик.

Ако некој праша како се случи тоа во Македонија и дали е тоа можно, дијалогот би можел да изгледа отприлика вака:

Каде се случи тоа? На прославата на годишнината од потпишувањето на Охридскиот договор. А кој е организатор? Владата. Поточно? Постои министерство за односи меѓу заедниците, што би се рекло, за соживот, ете тоа. А чие е? Како чие, па на Владата е, а случајно го води Артан Груби. И кој го исвиркувал македонскиот јазик? Дел од присутните на прославата, инаку Албанци. А не биле Бугари, зашто тие го негираат македонскиот јазик? Не. И баш сега кога Бугари го негираат македонскиот јазик и постоењето на македонскиот народ, тоа се случи од сограѓани Албанци? Да. Реагираше со осуда тоа министерство на тој Груби? Досега не. А можеби бил изоставен албанскиот јазик на прославата па затоа тоа се случило? Не, прво се читаше на албански јазик, а потоа водителката читаше на македонски јазик, ама тогaш беше заглушена од свирежи...“
...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom