Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?

  • Да, веднаш по формирање на новата Влада

  • Да, во првата година од мандатот на новата Влада

  • Да, но не веднаш - до крајот на мандатот на новата Влада

  • Нема да го ревидираат, ама нема и да го почитуваат

  • Не, туку ќе мораат да го почитуваат договорот и за внатрешна и за надворешна употреба

  • Не ме засега / Сеедно ми е

  • Не знам


Резултатите може да се погледнат само после гласање.

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.271
Поени од реакции
21.679
гледаш тренд,задниве недели како регионов прави економски соработки со Франција? Хрватска,Србија купуваат,Кина сега беше во прва посета на Франција па после на Балканот? Можеби Кина има заднина .
Искрено не знам но поврзувам работи .

Многу работи се во позадина а не знаеме


So Hrvatska i Kina interesite i preduslovite se poinakvi nego so Makedonija. Sive godini realno i patime od toa, sto sme ekonomski totalno nebitni i kako drzava, i kako pazar i so toa nemaat strateski interesi drzavi kako Francija. Edino EU-fondovite se nesto, sto mozei treba poseriozno da se iskoristi. Sakale nekjele, so tie pari vo istocnite Evropski zemji mnogu se izgradi. Licno bi bil rezerviran za nov kredit od takva visina bez konkretni celi, iako znaeme deka kredit so kredit se pokriva, plati, penzii itn. Ke vidime.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.649
Поени од реакции
9.921
Љубчо мислеше дека он е тој кој ќе го исполни пророштвото за тоа како ВМРО чекало 100 години да дојде на власт во Македонија и сега ќе владее наредните сто. Па после Грујо си се затера у тој филм, дека он е месијата на ВМРО со кого ќе започне златното доба. Но, се заебаа и двајцата. Како што гледаме денес по изборите во Северна Македонија, не биле они тие кои си мислеле дека се, туку некој трет.

Ќе си се дотерам ја за наредниве сто години, па од нова година го враќам стариот ник - Војводата Лавот.
Добро тоа е така, Љупата немаше ќеш видено па кога му ги носеа во вреќи му се слади многу, а овај другиот со брачед му парче направија е сега Македонија и на толку крадење функционираше во нивно време барем 2 пати подобро отоколку било кое да е добро време на СДС - ако има воопшто добро време некогаш комуњарата *(а нема).

Проблемот знаеш кој е? Јас разбирам врвот и тој ешалон да кради, секаде крадат и во најголемите „демократии“ ама не можам да разберам бе ги собрале таму од планина буквално, станале директори, прв пат во живот вратоврска ставиле и по 2 месеци „директорување“ ќе прочиташ:
- Директорот тој и тој го слупа државното возило ван работно време;
- Директорот тој и тој фатен кај шо шврља со секретарката;
- Директорот тој и тој има матен тендер, зеде станче или гради вила на таа и таа локација.

Абе чекај! Јас ако сум власт и држава, сум те ставил голтар за директор оти си ми лепел плакати пола живот и си трчал по автобуси на митинзи, нема бре да те оставам да правиш што сакаш. Буквално јавашлук и башибузук.

Тоа е тоа што гледа народот и што му смета.

После 7 години владеење на оние фекалии од сервилни комуњари и дозволување да бидат черги за кондури на ДУИ, верувам дека е тешко да се замисли вистински лидер кој ќе ги стави државните интереси пред се, па како тоа калето нема да дозволи и слични бајки за деца...

Заборавате дека Грујо падна само бидејќи одби да го промени името а во меѓувреме затвараше телевизии весници и останати џган платеници и никој а не му велеше.

Да го променеше името Грујо до ден денес ќе владееше
Во право си. Само што сметам дека еве дури и тука да ја посматраме енергијата ќе увидиме како народот одвај чекаше да ја дувнат овие.
Од среќа не знаат што да направат, без разлика дали претходно биле симпатизери на едната или другата страна.

Мене ме плаши таквите очекувања да не паднат во вода, не треба премногу да им се дава ветер во грб. Не дека се ВМРО, не заради Груево или било кое време претходно туку затоа што имаме видено 30 години наназад како ниту еден (без исклучок збораме сега) не сторил тоа што ветил во предизборие.

Мора да се држат на краток ланец. Не смее да се дозволи владеење ни цел мандат, камоли повеќе мандати ако не остваруваат подобра иднина, а како тргна братот на интервју ти се чини Махатма Ганди и Ворен Бафет имале дете и Мицко го крстиле.

Најповеќе го базирам ова мислење и заради тоа што партијата не е прочистена, еве конкретно во Битола јас не знам како некој ги гласа кога од 2011 буквално истите фаци се, али буквално. Дури и на тие „новите“ ако видиш кои му се релациите и бекграундот порано ќе испадни и по Тито - Тито.

Секој еден се надева дека нешто ќе тргне на подобро, дека во затвор ќе легнат еден куп луѓе, дека на ЕУ реално ќе и се опонира, јас сум некако индиферентен по сите овие прашања.
Додека не видам на збор не верувам, премногу доверба на збор е дадена кај сите, не само кај ВМРО.

Ти само да видиш по ФБ тажаленки на „децата“ кои се родени '90 и јаче, како се разочарани од овие па ги смениле, практично пола од тие „неопределени“ гласови и останати ги зедоа од овие генерации кои практично гласаа за опција што ги остави нивните родители во време на транзицијата надвор од работа. Меморија на рипка.
Сега истите распрскаа гласови лево десно, некои и за ВМРО ама чисто сумњам дека и тие немаат некоја надеж дека ќе се сменат работите на подобро.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.271
Поени од реакции
21.679
јас би да се менува устав од темел. Македонија е на Македонците! Сите ние живееме во Македонија и по дифолт сме Македонци. Република која обезбедува еднаквост на сите граѓани пред законот, без разлика на потеклото, вера, раса или религија. Јазик: Македонски.Секој може слободно да се изразува како сака тоа е негово загарантирано право со закон, но на хартија си Македонец. Бадентер да се укине, нека се вработуваат луѓе со знаење небитно на која националност припаѓа, само така може да мрднеме од мртва точка. Превработеноста у државна администрација да се намали, намалување на министерствата (од 16 колку ги има ако не и повеќе, нека ги преполоват). 30 год тапкаме у место, доколку власта мисли на обичниот граѓанин тогаш сериозно нека започне со темелна чистка само така можеме економски да напредуваме. Сите овие години наназад ги храниме оние кои и воопшто не се појавуваат на работа а земаат плата. А такви ги има доста у државна администрација. Поголема грижа за социјално гарозените, на оние кои навистина им треба помош заради инвалидитет, тешко неизлечива помош и ред други. Се надевам новата влада ќе работи во интерес на нас граѓаните.
Makedonija imase dobar i progresiven ustav koga stana nezavisna drzava. Posle toa, zabrzano od 200va navaka, se iskasapi toj ustav. So ogled na politickite procesi i realnosta vrakjanje mnogu tesko, osven vo homeopatski dozi.
 
Член од
22 февруари 2024
Мислења
659
Поени од реакции
2.278
So Hrvatska i Kina interesite i preduslovite se poinakvi nego so Makedonija. Sive godini realni i patime od toa, sto sme ekonomski totalno nebitni i kako drzava, i kako pazar i so toa nemaat strateski interesi drzavi kako Francija. Edino EU-fondovite se nesto, sto mozei treba poseriozno da se iskoristi. Sakale nekjele, so tie pari vo istocnite Evropski zemji mnogu se izgradi. Licno bi bil rezerviran za nov kredit od takva visina bez konkretni celi, iako znaeme deka kredit so kredit se pokriva, plati, penzii itn. Ke vidime.
Хрватска е стратешки партнер на Франција како Македонија што е на САД ,тука е акцентот.

Унгарија гледа на нас одамна како центар за нивно влијание . Препоставувам затоа и соработка .

Со Србија и Хрватска сме браќа земји .

Франција и Кина дигаат економска соработка.

Кога ќе се види цела сложувалка, Кина се обидува преку Франција да влезе на Балканот и да зајакне Свилен пат иницијатива.

Унгарија сака да стане трети најголем произведувач на батерии во светот . Затоа и беше Кина во Унгарија како да помогне Унгарија да ги претекне САД.

Србија ќе произведува летечки автомобил во Србија . Дел е кинеско сопственост.

Кина,Кина,Кина .
 
Член од
22 февруари 2024
Мислења
659
Поени од реакции
2.278

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.887
Поени од реакции
4.045
гледаш тренд,задниве недели како регионов прави економски соработки со Франција? Хрватска,Србија купуваат,Кина сега беше во прва посета на Франција па после на Балканот? Можеби Кина има заднина .
Искрено не знам но поврзувам работи .

Многу работи се во позадина а не знаеме








Тоа што Хрватска и Србија купуваат оружје кое не им е потребно (по квалитетот од авионите, на пример...), тоа е само по себе показател за начинот на кој малите земји/држави си „купуваат„ наклонетост од големите.

Србија кој Франција не е наклонета од и со Вучиќ, туку уште од „краљевината„.

Туку...што е причина за наклонетост од „нашата земјата„ кон Франција? Франција беше „извисена„ оти не ја ќари „Вардарска долина„ своевремено...и треба да очекуваме да го „одврзе кесето„ токму ради нас!?....
 
Член од
22 февруари 2024
Мислења
659
Поени од реакции
2.278
По сликава гледам дека пола Скопје молци фатило
Кога гледаш типично комуњарски,делот Козле, Капиштец,Центар е најистакнато во гласањата . Каде што се "скопската аристократија"
 
Член од
22 февруари 2024
Мислења
659
Поени од реакции
2.278
Туку...што е причина за наклонетост од „нашата земјата„ кон Франција? Франција беше „извисена„ оти не ја ќари „Вардарска долина„ своевремено...и треба да очекуваме да го „одврзе кесето„ токму ради нас!?...
најавено е многу скап електричен проект од Мицко ,дали мала нуклеарка оти Франција е најдобра во таа област или соларно нешто што се форсираше кај Св Николе,чекам .
Па и можно е Вардар да се прави. Кинезиве прават брзи пруги во Србија и Унгарија. Грција ја поседуваат на портовите .

Silk Road .
 
Член од
23 април 2024
Мислења
176
Поени од реакции
389
По сликава гледам дека пола Скопје молци фатило
Не требаше никако да се дозволи шиптаријата сарај да се приклучи на граници на град скопје не знам што сте правеле пред 20 години
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.742
Поени од реакции
8.182
најавено е многу скап електричен проект од Мицко ,дали мала нуклеарка оти Франција е најдобра во таа област или соларно нешто што се форсираше кај Св Николе,чекам .
Па и можно е Вардар да се прави. Кинезиве прават брзи пруги во Србија и Унгарија. Грција ја поседуваат на портовите .
Silk Road .
Французите последен пат во 1999 изградиле каков било нуклеарен капацитет. Кина и Русија се лиги и лиги над нив. Посебно Русите кои моментално градат најголем број на проекти во исто време.

Истото ќе го кажам и за Вардарски долини и такви работи. Не си летајте со паметот, втор ден после избори е. На крај да не испадне дека Пежо и Хуавеи уште ќе чекаат на граница. Вака беше и после доаѓањето на локална власт, "ќе ги проверуваме финансиите колку се крадело", па се потпишуваа изјави со република Македонија - па после ги тераа од партија да прекинат, па проекти ќе правеа.

Во огромното мнозинство општини еве 3 година веќе, трева немаат искосено. Од се ова единстевената реална работа е дека ќе земат 1 милијарда кредит. Во тоа сум сигурен дека ќе го направат.
 
Член од
22 февруари 2024
Мислења
659
Поени од реакции
2.278
Французите последен пат во 1999 изградиле каков било нуклеарен капацитет. Кина и Русија се лиги и лиги над нив. Посебно Русите кои моментално градат најголем број на проекти во исто време.

Истото ќе го кажам и за Вардарски долини и такви работи. Не си летајте со паметот, втор ден после избори е. На крај да не испадне дека Пежо и Хуавеи уште ќе чекаат на граница. Вака беше и после доаѓањето на локална власт, "ќе ги проверуваме финансиите колку се крадело", па се потпишуваа изјави со република Македонија, па проекти ќе правеа.

Во огромното мнозинство општини еве 3 година веќе, трева немаат искосено.
од 52 минута нагоре

 

Kajgana Shop

На врв Bottom