Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?

  • Да, веднаш по формирање на новата Влада

  • Да, во првата година од мандатот на новата Влада

  • Да, но не веднаш - до крајот на мандатот на новата Влада

  • Нема да го ревидираат, ама нема и да го почитуваат

  • Не, туку ќе мораат да го почитуваат договорот и за внатрешна и за надворешна употреба

  • Не ме засега / Сеедно ми е

  • Не знам


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
Член од
24 април 2024
Мислења
237
Поени од реакции
521
Мислам дека најчиста ситуација ВМРО има со Оливер Мрсољко Спасовски. Тој би требало, според сите параметри, да биде новиот Миле Ми Текна. Бруката со издавање пасоши на белосветски криминалци, катаклизматичната организација на смената на личните документи, плус многумина велат дека има натоварено многу камен од станиците за технички преглед (наводно, сите биле негови), you name it. Секако, ќе има уште многу Милевци (Номче Ушлето, Даниел Димевски, Каевски, Рашко, Муки, братот на Сашо Орданоски кој лапна 300 К еура за докажан плагијат од Индија, Цветанка Ласкова и сите други кои лапнаа стотици илјади евра од ФИТР со се директорот на ФИТР за „измислување“ пица, тоалетна хартија, печатачка машина итн. во XXI век, Заеви ако не избегаат, Шилеже, Данела...). Али главниот Миле ми Текна ќе биде Мрсољко, памтете ми го постов.
Докази има, МВР под Тошковски функционира како права полиција. Обвинителството треба да си ја врши работата и не е битно што сме пред избори.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.854
Поени од реакции
8.267
shto oti mozeme da ja kritikuvame vlasta be shipurka glupa? shto koga na partizanska ne si siguren nekoe pleme grdo da ne te zastrela u sluchajna presmetka pomegju mafii? shto vredi kritikata togash?
Еве му вистински мапи за прогресот на Македонија под СДС и ДУИ.

Севкупен квалитет на живот во 2024 на ниво на Европа подобар само од Украина, Русија и Албанија.
Индекс на куповна моќ подобар само од Украина и Албанија.
Индекс на здравствена заштита -31-ва од 37 рангирани.
Индекс на загадување - 1-ва во Европа.
 
Член од
22 февруари 2024
Мислења
583
Поени од реакции
1.990
Еве му вистински мапи за прогресот на Македонија под СДС и ДУИ.

Севкупен квалитет на живот во 2024 на ниво на Европа подобар само од Украина, Русија и Албанија.
Индекс на куповна моќ подобар само од Украина и Албанија.
Индекс на здравствена заштита -31-ва од 37 рангирани.
Индекс на загадување - 1-ва во Европа.
Словенија скоро како Шведска . А бевме скоро исто пред 30 години . Уште еден услов да гласаме за СДС ако сакаме ЕУ :LOL:
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.132
Поени од реакции
5.861
Еве некои, не сум дома да побарам повеќе.
Двајца што конкретно кажуваат дека ќе гласаат ЗА Гордана, а не ПРОТИВ Стево. Еве и мене ако сакаш брои ме. Гордана е каде-каде подобар кандидат за претседател од Стево и некој за кој што мислам дека конечно нема да биде партиски послушник како претходните.

А од друга страна, Левица мора да влезе во влада ако сакаме да сме сигурни дека следната влада нема да е предавничка како претходните. ДПМНЕ веќе имаат лоша историја со тоа, партијата на Максо е составена од комуњари, а шиптaрите си се шиптaри.
 
Член од
24 април 2024
Мислења
237
Поени од реакции
521
Двајца што конкретно кажуваат дека ќе гласаат ЗА Гордана, а не ПРОТИВ Стево. Еве и мене ако сакаш брои ме. Гордана е каде-каде подобар кандидат за претседател од Стево и некој за кој што мислам дека конечно нема да биде партиски послушник како претходните.

А од друга страна, Левица мора да влезе во влада ако сакаме да сме сигурни дека следната влада нема да е предавничка како претходните. ДПМНЕ веќе имаат лоша историја со тоа, партијата на Максо е составена од комуњари, а шиптaрите си се шиптaри.
На Мицкоски му се испушти дека ќе има влада со двотретинско мнозинство :)
 
Член од
20 април 2023
Мислења
781
Поени од реакции
1.848
Еве му вистински мапи за прогресот на Македонија под СДС и ДУИ.

Севкупен квалитет на живот во 2024 на ниво на Европа подобар само од Украина, Русија и Албанија.
Индекс на куповна моќ подобар само од Украина и Албанија.
Индекс на здравствена заштита -31-ва од 37 рангирани.
Индекс на загадување - 1-ва во Европа.
i toa za rusija statistikive se pola propaganda amerikanska pola realnost
 

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
2.828
Поени од реакции
10.886
IMG_20240503_135414.jpg

Ова нешто никогаш не успеав да си го објаснам. Зошто Србија или било која соседна земја кога ќе не нарече "Северна" веднаш се скока у коментари како овој? И најсмешното е што му објаснува на српски, "патриотот".
Само Македонија!
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.186
Поени од реакции
5.119
Прегледај го приврзокот 415331

Ова нешто никогаш не успеав да си го објаснам. Зошто Србија или било која соседна земја кога ќе не нарече "Северна" веднаш се скока у коментари како овој? И најсмешното е што му објаснува на српски, "патриотот".
Само Македонија!
Патриоти како овој беа и вмровците, 10 години на власт, во моменти со 2/3 мнозинство заедно со Дуи, и не се охрабрија да ја решат со Грција на патриотски начин, имаа многу поповолни можности, и на крај дојдовме до ситуација да Сдсм го решат спорот, и еве кај сме.

Знаејќи дека мора да се реши спорот, не го решаваа, туку го туркаа под тепих за други да го решат а они да го чуваат образот.

Вмро не го реши спорот, ама затоа знаеше и дозволи Сдсм да го реши, веројатно под полоши околности него кога вмро имаше прилика. (Ако добро памтам имало предлози само за надворешна употреба)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.476
Поени од реакции
79.598
Патриоти како овој беа и вмровците, 10 години на власт, во моменти со 2/3 мнозинство заедно со Дуи, и не се охрабрија да ја решат со Грција на патриотски начин, имаа многу поповолни можности, и на крај дојдовме до ситуација да Сдсм го решат спорот, и еве кај сме.

Знаејќи дека мора да се реши спорот, не го решаваа, туку го туркаа под тепих за други да го решат а они да го чуваат образот.

Вмро не го реши спорот, ама затоа знаеше и дозволи Сдсм да го реши, веројатно под полоши околности него кога вмро имаше прилика.
начинот на кој СДСМ го смени името, како и самиот факт дека го смени, е небитен у однос на тоа што ја напраи земјава да биде трета албанска држава у која сме ви слуги
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.293
Поени од реакции
5.031
Приметувате дека ги снема оние ретардирани комуњарски ботови како Шекспир, Шарпутер итн? Дури и најниските ешалони на СДС се откажаа од агитирањето, ваљда бараат врска да се инфилтрираат кај Максо пред конечниот пораз на збирштината наречена СДС и тие се свесни дека СДС повеќе нема да постои
Но за да се инфилтрираат кај Максо мораат прво да добијат едно големо АМИН од СВЕТИ БРАНКО.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.901
Поени од реакции
6.207
retardinjo, ne e crno ili belo rabotata, ne e ili zakon da vazi za kaurot ili vojna od strana na shipovite...
ne treba mnogu za da se vospostavi red i zakon, toa barame, nitu barame shansi preku red,nitu shansa na smetka na shi*ptarot, tuku makedoncite samo sakaat fer shansa i zakon da vazi za site, toa VLASTA treba da go napravi, a ne jas da odam vo vojna za najosnovni kolektivni pochela.
krvta da vi ja iznaebam platena predavnichka
Abe shto se zamarash so zhilav trupec?
Od nego ni ubav ogan ne biduva.
Pochna da mu zhezhi okolu vratot/djebot i sega site mu se krivi.
 
Член од
23 април 2024
Мислења
140
Поени од реакции
310
Словенија скоро како Шведска . А бевме скоро исто пред 30 години . Уште еден услов да гласаме за СДС ако сакаме ЕУ :LOL:
Словенија имала скоро ист стандард како нас за време на југославија :pos:
Просечен БДП по жител во Словенија во 1989 е двојно повеќе од југословенски просек а Македонија имала само 65% од југословенски просек(во други зборови Словенија била повеќе од 3 пати побогата)
Македонија и Словенија се две различни света и никогаш не биле близу
 

Kajgana Shop

На врв Bottom