Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?

  • Да, веднаш по формирање на новата Влада

  • Да, во првата година од мандатот на новата Влада

  • Да, но не веднаш - до крајот на мандатот на новата Влада

  • Нема да го ревидираат, ама нема и да го почитуваат

  • Не, туку ќе мораат да го почитуваат договорот и за внатрешна и за надворешна употреба

  • Не ме засега / Сеедно ми е

  • Не знам


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
Член од
22 февруари 2024
Мислења
635
Поени од реакции
2.087


Одиме да ја победиме Европската Комисија на нивен терен, според нивни правила, а тоа ќе го направиме ние, здружените Македонци од цел свет кои ја поддржуваат оваа иницијатива, вели во разговорот за МКД.мк Сашо Маневски, претседател на организацијата Нов АСНОМ. Пред неколку дена оваа организација објави дека тие се иницијаторите за тужбата на Македонскиот клуб за етничка толеранција од Благоевград против Европската Комисија до Судот за правда во Луксембург за да ја принуди Бугарија да го регистрира клубот и со тоа да го заштити европското право на асоцијација и здружување
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.998
Поени од реакции
10.676
Ајде кажи која е трета опција?
Не е вадење јас тука на форумов пишував дека ќе го дадам гласот за левица пред некоја година, еве ти прилика кажи која трета партија не е пајтон на двете.
И за крај можеби најбитното, каде е националистичката опција но да не е врзана со Русија.
Моментално Левица а кога ке дојдат на власт тогаш ке можеме да судиме а не овака абе батали ги со триста работи од памет нафрлани
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
Леле, ништо не му верувам на овој Максим. Стварно не знам како има луѓе кои гласале за него знаејќи дека во даден момент од неговата политичка кариера прифати да биде “издаица свога рода”.
Се мислам дека на крај овој може да има клучна улога во манипулирање на народот.
А зашто па веруваш на било кој политичар?
Гордана и Мицко се роднини, на форумов прочитав дека Гордана била министер во времето на БЦ (врска немам колку е точно, во јасли сум бил), малтене исто ќе му дојде ко Заев пак да дошол на власт (а он се колнеше во деца) . Сите се поврзани со системот.

Од една страна народ како оправдување цело време збори Калето било главно, а од друга страна верува дека некој политичар нема да биде под влијание на Калето. :toe:
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
1.689
Поени од реакции
4.060
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.105
Поени од реакции
18.309
Прво се почнува чистење ако најавил Мицко ака Жути од Влае .

Фамилија Заеви . Трајче,Мајче,Вице,Зајче итн ....


Прегледај го приврзокот 414531
Цигани се да им ебам циганско по дома од онаа за остров што ја даваше до онаа транвеститот од жена му Зорица.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.527
Поени од реакции
79.701
Е така, да стојат новопримените рамковни мирно и да слушаат Бисер балкански, да им е јасно од која држава јадат леб.
ич кур не ме боли дали слушаат песна некаква

ја сакам и за нив да важат законите у Илиридава ко што важат за мене
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.511
Поени од реакции
19.974
ич кур не ме боли дали слушаат песна некаква

ја сакам и за нив да важат законите у Илиридава ко што важат за мене
Дај бе еби се више не гу викај Илирида.
Македонија се вика држава у коју живиш.

А ако се осеќаш како бугарин у Илириду.
Тфој проблем, не не дави више.
Оток.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.527
Поени од реакции
79.701
Дај бе еби се више не гу викај Илирида.
Македонија се вика држава у коју живиш.

А ако се осеќаш како бугарин у Илириду.
Тфој проблем, не не дави више.
Оток.
важи, нема гајле, ќе пишувам ти како сакаш

требаше порано да ми кажеш, а не да трпиш
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.675
Поени од реакции
63.044
има наназад десетина страни постирано беше од еден член на форумов или можеби беше кај темата за Левица , имаше детално како ќе оди опис .
Во кратко,сигурно со компезација мора зошто е приватно. Секогаш се плаќа казна . Колку е реално за мене не е многу зошто многу ќе чини . Подобро ЈСП,Пошти да ги продадат отколку државен менаџмент да ги води . Државата што фати,утепа буквално . Приватен менаџмент колку е алчен ама си води за секоја пара вложена да се врати . Државата за секоја пара, мора уште една пара во една насока да се даде . Државен менаџмент е смрт .
Автоматски споено мислење:


Класика, високи директорски позиции и најважното една од македонските интереси. Бугарија да ни продаде свој интерес . Мицко . Свое јас многу има . Важно ќе биде ние секогаш да бидеме први во духот на доброто . А дали Бугарија ? Не брате . Они имаат 100 години пропаганда од генерација до генерација и уште носат со одложено дејство . ОДЛОЖЕНО ДЕЈСТВО !!!! многу битна ствар . А у ЕУ влегуваме во 2040 , не 2030 зошто се одложи за 10 години заради војните .
Факинг Молдавија и Украина и Босна водат преговори со ЕУ .
Македонија со 1500 препораки, не сме достојни ама важно одложено дејство да влезат 3500 Бугари во Македонија е побитно за Жути од Влае .
Не може да купиш нешто, ако не е на продажба. Во Европа е свето правото на сопственост. Ако чепнеш во Австриска фирма, купена легално, последициве за државата ке бидат катастрофални.
 

Johnny B

Психопат
Член од
15 февруари 2010
Мислења
11.243
Поени од реакции
10.312
Не може да купиш нешто, ако не е на продажба. Во Европа е свето правото на сопственост. Ако чепнеш во Австриска фирма, купена легално, последициве за државата ке бидат катастрофални.
Да ама тоа важи само за држави како Македонија и западни фирми/газди. Да е обратно нема да има никаков проблем.
 
Член од
18 јули 2009
Мислења
6.354
Поени од реакции
4.887
Таче првпат денес му вратил на ахмети дека не се оди во европски фронт со извикување учк учк , ова ти е како во фудбал да ставиш играч во 95 минута и да очекуваш да даде гол :D
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.909
Поени од реакции
4.711
Не бидете наивни, не влагаат сите во трка за да добијат нешто, туку и со намера да наштетат. Глас за такви мали партии е фрлен глас, оди во прилог на албанските партии да имаат повеќе пратеници.
Постојано се расфрлате/пласирате со тези кои не држат вода.
Би било така доколку се работи за една изборна единица, во нашиот случај имаме 6, Арнаутите се распоредени во 2, значи потребно е во тие 2 ИЕ да се фокусира македонското глчасачко тело а за останатите нека си гласат според ....
Автоматски споено мислење:

Гледам сите тука зборите за македонска коалиција. Ами нели според Бадентеровиот принцип мора да има албанска партија во парламент?
Еми, така ќе да е ако тие што одлучуваат пласираат интерпретација како твојава.
Ако е по твоево веќе сме федерација и тоа формална, а не ќе да е така, формално сме унитарна Македонска држава.
Прашањето до кога, па веројатно кога бројот кој ќе има интерпретирање како твоето ќе порасне во критична маса -поставено во вид на прашање, со намера која само ти ја знаеш.
 
Последно уредено:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.913
Поени од реакции
21.390
Stvarno ne znam so vrtis odokolu . Ne go sfakjas prasanjeto, slozeno ti e ? Da go uprostime uste povekje za da odgovara na tvoite kapaciteti, da bidi kako za dete so posebni potrebi. Kazi sto treba za da odgovoris na edna prosto prasanje.
Sakas SDSM pak da formiraat vlada ili pobitno ti e levica da osvoi 4 pratenici.
Realnosta e taa, ili ili.
Za da padni SDSM treba glasovite da ne se sitnat i edna pratenicka grupa da osvoi maksimalen broj ns pratenici. Levica vo momentot ni od daleku nema takov kapacitet. Toa e fakt.
I sega sto ti e celta na ovie izbori. Nema i jare i pare. Sto ti e pobitno?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom