Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

ЗА КОЈА ПАРТИЈА ЌЕ ГЛАСАТЕ НА ПАРЛАМЕНТАРНИТЕ ИЗБОРИ 2024?

  • 1. Коалиција за европска иднина (СДСМ, ЛДП, НСДП, ВМРО-НП, ПДТ, ДСВМ, СРМ, СДА...)

  • 2. Коалиција „Твоја Македонија“ (ВМРО-ДПМНЕ, СПМ, ОМ, МКонцепт, Достоинство, ТМРО, ДС, ПОДЕМ, СДУ..)

  • 3. Коалиција „Храбро за Македонија“ (ГРОМ, ИНТЕГРА, ПЦЕР)

  • 4. Коалиција „Европски фронт“ (ДУИ, АА на Села, ЕДП, НД, ДПТ, Унија на Ромите, БДС)

  • 5. ПП Левица

  • 6. Коалиција „Вреди“ / „Vlen“ (БЕСА, Алтернатива, Демократско движење, АА на Таравари...),

  • 7. Движење ЗНАМ - За наша Македонија

  • 8. Единствена Македонија

  • 9. ПП Нова Алтернатива

  • 10. ПП Аваја

  • 11. Европско граѓанско движење (Група избирачи Џула Челику)

  • 12. Македонска Ера трета / Македонски независни листи - суверенисти

  • 13. Твоја партија

  • 14. Родина Македонија

  • 15. ПП Десна

  • 16. ПП Демократи

  • 17. Работничка партија

  • Не знам / неопределен / зависи од предизборните кампањи

  • Нема да гласам


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
Член од
24 април 2024
Мислења
151
Поени од реакции
269
Не верувам дека ДУИ така лесно ке отиде во опозиција. Научени се на тендери, партиски вработувања, на неред за да може црниот бизнис да им функционира, на вадење на криминалци од затвор, на фотељи, на контролирање на судство. Остранување на ДУИ од власт е како лечење на канцер кој метастазирал низ целото тело.

Ке има нешто подмолно на крај и ке мора со сила да си идат. Не би ме чудело да почнат да ги пукаат ликовиве на Таравари и да им се закануваат. Има цела дијаспора да ја довлечаат на гласање. Зашто така лесно нема да дадат власт, знаеме како дојдоа. Така и ке мора да си идат.

Ако Мицковски направи влада без нив, цел живот ке гласам за ВМРО.
Bez drzavniot aparat pozadi grb svedeni se na bagra cobani so zakani i po nekoj kalas. Ako ima mnozinstvo mandatot mora da se dade a Mickoski i rakovodstvoto na VMRO-DPMNE se svesni kakov penal imaat za sutiranje i moznost da si obezbedat labavi 2 posledovatelni mandati.
 
Член од
11 август 2017
Мислења
431
Поени од реакции
356
Ја мислам дека има неколку причини зошто сега се случија многу „бегања“,
некој како тој од дете влегол во партијата со искрени намери и сега пред изборите доваѓаат други и се местат пред него во хиерархијата, а со тоа и во лапање на позиции при евентуална власт, мора да работи нешто, не може он да денгуби уште години и да чека на 30-40 години да се вработи државно.

Друга работа е што за да акаш по партиите треба да си човек без работа (односно државно вработен), сигирно нема по 8 саати на работа плус саат два во превоз да идеш во штаб да бистриш политика туку си идеш дома да се одмориш (оваа не важи за државно вработените), значи ако не си активен доваѓа некој понеписмен од тебе и те гура надоле во хиерархијата и твоите идеи не можат да стасат на дневен ред и си се повлекуваш и не се замараш со партијата.

Трета работа е дека има такви кој се продаваат на кој ќе понуди повеќе, денеска се со Левица, утре се со ВМРО, задутре со ДУИ, кај нив е да се дојде до позиција не се замараат со идеологија, така и во Левица, влегле поради идеологија, надеж да поправат нешто во државава, надеж дека полесно ќе добијат државна работа ако се први членови на партијата и колку повеќе членови доваѓаат толку поголеми несогласувања, Левица нема државно вработени преку партијата со што членовите не мораат да бидат верни до гроб.
Бранко УШТЕ ОД 2016 беше во ЛЕВИЦА, на локалните во 2017 без никаква партиска поддршка успеа да се избори за мандат и на крај го избркаа....
 

Stef_12

Player hater
Член од
15 јануари 2009
Мислења
975
Поени од реакции
475
Па ти ли најде да кажуваш, вчера крмов спомна бојкот.
Ќурка и Стока рекоа нема да бојкотирале . плус сигурен сум дека Гога ќе има најмалце 70 илајди плус на 8 , цензус ќе има .
 
Член од
15 февруари 2019
Мислења
938
Поени од реакции
3.708
вчера крмов спомна бојкот.
Можеш да ми пратиш линк каде точно, пошто и друг член го спомна тоа претходно
Вакви глупости како со пописот и сега покрај палестина не им требаат уште еднаш
 
Член од
19 март 2013
Мислења
2.205
Поени од реакции
2.727
Шо мислите колку гласови ќе има партијата на Данела? Може ли повеќе од Стевчо/Интегра?
 
Член од
16 август 2015
Мислења
229
Поени од реакции
286
Зошто? Како моето граѓанско право (да спијам) може да биде помало од нечие религиозно право да се клања. Мислам клањај се што сакаш прави ама не ме вознемирувај мене што треба да работам и да сум продуктивен.
Тебе те буди џамија, а мене ме буди старо купујем коа урлаат или на разглас коа им е пуштено тоа сниманото. Мора да им се стави крај.
 
Член од
7 февруари 2021
Мислења
220
Поени од реакции
650
Тебе те буди џамија, а мене ме буди старо купујем коа урлаат или на разглас коа им е пуштено тоа сниманото. Мора да им се стави крај.
Мене ме будат двете. Значи мора крај да се стави.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom