Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

ЗА КОЈА ПАРТИЈА ЌЕ ГЛАСАТЕ НА ПАРЛАМЕНТАРНИТЕ ИЗБОРИ 2024?

  • 1. Коалиција за европска иднина (СДСМ, ЛДП, НСДП, ВМРО-НП, ПДТ, ДСВМ, СРМ, СДА...)

    Гласови: 8 2,5%
  • 2. Коалиција „Твоја Македонија“ (ВМРО-ДПМНЕ, СПМ, ОМ, МКонцепт, Достоинство, ТМРО, ДС, ПОДЕМ, СДУ..)

    Гласови: 117 36,9%
  • 3. Коалиција „Храбро за Македонија“ (ГРОМ, ИНТЕГРА, ПЦЕР)

    Гласови: 3 0,9%
  • 4. Коалиција „Европски фронт“ (ДУИ, АА на Села, ЕДП, НД, ДПТ, Унија на Ромите, БДС)

    Гласови: 3 0,9%
  • 5. ПП Левица

    Гласови: 107 33,8%
  • 6. Коалиција „Вреди“ / „Vlen“ (БЕСА, Алтернатива, Демократско движење, АА на Таравари...),

    Гласови: 5 1,6%
  • 7. Движење ЗНАМ - За наша Македонија

    Гласови: 18 5,7%
  • 8. Единствена Македонија

    Гласови: 1 0,3%
  • 9. ПП Нова Алтернатива

    Гласови: 0 0,0%
  • 10. ПП Аваја

    Гласови: 0 0,0%
  • 11. Европско граѓанско движење (Група избирачи Џула Челику)

    Гласови: 1 0,3%
  • 12. Македонска Ера трета / Македонски независни листи - суверенисти

    Гласови: 1 0,3%
  • 13. Твоја партија

    Гласови: 2 0,6%
  • 14. Родина Македонија

    Гласови: 2 0,6%
  • 15. ПП Десна

    Гласови: 1 0,3%
  • 16. ПП Демократи

    Гласови: 2 0,6%
  • 17. Работничка партија

    Гласови: 0 0,0%
  • Не знам / неопределен / зависи од предизборните кампањи

    Гласови: 19 6,0%
  • Нема да гласам

    Гласови: 27 8,5%

  • Вкупно гласачи
    317
  • Гласањето е завршено на .
Член од
7 февруари 2021
Мислења
220
Поени од реакции
650
Вмро нека дојде на власт ама што ветува за Македонецот? Не може мене во 05 да ме буди џамија а во 06 ми е алармот за на работа.
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.623
Поени од реакции
5.148
Муабетиве страшни :pos:

Сдсм во ниеден случај нема да бојкотира. Во ниеден. Тоа што ве лажат по штабови немора слепо се да им верувате. Како и тоа дека нема да менуваат Вмро устав. Мицко со маицата НЕ :icon_lol:

Проблемот е албанците да не бојкотираат, пошто Сдсм со 200.000 гласа и Вмро со 400.000 пак се далеку од потребните 720.000 гласови.

Максо ако подржи некој автоматски ќе си пука у нога и сам ќе ги прелее тие 80.000 гласа кај Вмро/Сдсм.
А и тоа цело негово движење мора да му остане во опозиција, кога сега тек допрва ќе има фестивали со уставот и Вмро. Па ќе го набилда над 100.000 на следни избори како од шала.
А ако учествува и он во промената на уставот.... нека стаи кључ на партијата.

А иначе и да бојкотираат албанците ништо нема да добијат реално. Ќе си остане наредни 4 години без претседател државава (претседателот на собрание ќе си ја тера и таа функција) и нема ништо да изгуби државата, али они ќе изгубат многу.
Автоматски споено мислење:

Вмро нека дојде на власт ама што ветува за Македонецот? Не може мене во 05 да ме буди џамија а во 06 ми е алармот за на работа.
Ветува Вмро нови 20 милионери во МК :icon_lol:
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.940
Поени од реакции
1.815
Она што го пишав вчера еве го денес црно на бело со слика со селфи со све.

ДУИ се спрема да бојкотира

Прегледај го приврзокот 414463
Ништо чудно да бојкотирет зш планот за уцена им пропадна нивните гласој втор круг не вредат пет пари...сега се плашат од ќорка...ако Максо имат 8/10 пратеника и Дпмне 50 , готови се Дуи ,и на западов скурца им се Дуи, едвај ќе чекаат после внесвење на татарите во устав да ги пикна Шутка.
 
Член од
7 февруари 2021
Мислења
220
Поени од реакции
650
Реално СДСМ ги казнија нивните, Македонците. Не направија граѓани не од втор, од трет ред. Се лижат Арачиново, Чаир се сликаат по ифтарски вечери итн. Во ред за заеднничко општество и јас сум ама вие претеравте. Не може во петок јас да одам 08-16 на работа а колегата да го нема пошто бил на "клањање". Ова е ништо во споредба што се случува во државава.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.609
Поени од реакции
62.714
Не верувам дека ДУИ така лесно ке отиде во опозиција. Научени се на тендери, партиски вработувања, на неред за да може црниот бизнис да им функционира, на вадење на криминалци од затвор, на фотељи, на контролирање на судство. Остранување на ДУИ од власт е како лечење на канцер кој метастазирал низ целото тело.

Ке има нешто подмолно на крај и ке мора со сила да си идат. Не би ме чудело да почнат да ги пукаат ликовиве на Таравари и да им се закануваат. Има цела дијаспора да ја довлечаат на гласање. Зашто така лесно нема да дадат власт, знаеме како дојдоа. Така и ке мора да си идат.

Ако Мицковски направи влада без нив, цел живот ке гласам за ВМРО.
 

Stef_12

Player hater
Член од
15 јануари 2009
Мислења
978
Поени од реакции
479
Максо на Сител затвори можност за каква и да било колација со СДС. Со ВМРО ќе видел. Пак ќе има СДС солзи вечерва .
 

Ivan898

they see you, but you don't see them!
Член од
3 јуни 2020
Мислења
380
Поени од реакции
706
Повеќе ми делува дека службите на секоја држава на Балканот се труди да краде повеќе гласа.Беше јасна победата на ВМРО но не со оваков резултат, гледајќи на тоа дека службите секогаш на две карти играат јасно е дека преку Максо земале гласови од стариве комуњари и преку Гордана околу 40-60 иљади.Преку коалцијава со Стојанче, Бунурот и Љубе покрадено по источните градови а и Трајанов го ставиле како стар играч за битни информации на секои одлуки на Владата, а и ден денес човеков има пратеничка плата и со жена му зимаат плати од Белград од по 70 иљада денари.Ништо чудно што и Гордана јавно го фали Бранко како еден успешен политичар, а и Максо како ментор што го има Драган Стојменовски викан Млекце.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.304
Поени од реакции
27.863
Вмро нека дојде на власт ама што ветува за Македонецот? Не може мене во 05 да ме буди џамија а во 06 ми е алармот за на работа.
Полесно е името да се врати од ова.
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.623
Поени од реакции
5.148
Повеќе ми делува дека службите на секоја држава на Балканот се труди да краде повеќе гласа.Беше јасна победата на ВМРО но не со оваков резултат, гледајќи на тоа дека службите секогаш на две карти играат јасно е дека преку Максо земале гласови од стариве комуњари и преку Гордана околу 40-60 иљади.Преку коалцијава со Стојанче, Бунурот и Љубе покрадено по источните градови а и Трајанов го ставиле како стар играч за битни информации на секои одлуки на Владата, а и ден денес човеков има пратеничка плата и со жена му зимаат плати од Белград од по 70 иљада денари.Ништо чудно што и Гордана јавно го фали Бранко како еден успешен политичар, а и Максо како ментор што го има Драган Стојменовски викан Млекце.
Ама калето прати се

 
Член од
7 февруари 2021
Мислења
220
Поени од реакции
650
Полесно е името да се врати од ова.
Зошто? Како моето граѓанско право (да спијам) може да биде помало од нечие религиозно право да се клања. Мислам клањај се што сакаш прави ама не ме вознемирувај мене што треба да работам и да сум продуктивен.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.079
Поени од реакции
3.236
Баш сега во овој предизборен период најдоа оставки да даваат. :icon_lol:
Сиве овие оставки укажуваат на дебело потплаќање со пари на членови, односно харање во внатрешната структура на Левица и сите нејзини блиски групи од другиве партии сè со цел да прикажат некаков распад и да ги одвратат потенцијалните гласачи.
Ја мислам дека има неколку причини зошто сега се случија многу „бегања“,
некој како тој од дете влегол во партијата со искрени намери и сега пред изборите доваѓаат други и се местат пред него во хиерархијата, а со тоа и во лапање на позиции при евентуална власт, мора да работи нешто, не може он да денгуби уште години и да чека на 30-40 години да се вработи државно.

Друга работа е што за да акаш по партиите треба да си човек без работа (односно државно вработен), сигирно нема по 8 саати на работа плус саат два во превоз да идеш во штаб да бистриш политика туку си идеш дома да се одмориш (оваа не важи за државно вработените), значи ако не си активен доваѓа некој понеписмен од тебе и те гура надоле во хиерархијата и твоите идеи не можат да стасат на дневен ред и си се повлекуваш и не се замараш со партијата.

Трета работа е дека има такви кој се продаваат на кој ќе понуди повеќе, денеска се со Левица, утре се со ВМРО, задутре со ДУИ, кај нив е да се дојде до позиција не се замараат со идеологија, така и во Левица, влегле поради идеологија, надеж да поправат нешто во државава, надеж дека полесно ќе добијат државна работа ако се први членови на партијата и колку повеќе членови доваѓаат толку поголеми несогласувања, Левица нема државно вработени преку партијата со што членовите не мораат да бидат верни до гроб.
 

Ivan898

they see you, but you don't see them!
Член од
3 јуни 2020
Мислења
380
Поени од реакции
706
Ама калето прати се

Не се луди странците, видоа како тераат овие и сега чекаат да им истече рокот па да им ги вратат парите назад, како што на Милошевиќ што му направија.
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.623
Поени од реакции
5.148
Не се луди странците, видоа како тераат овие и сега чекаат да им истече рокот па да им ги вратат парите назад, како што на Милошевиќ што му направија.
Да не влагам у теории на заговор. Ама ајде имаше муабет, и се слагам со тој муабет. Дека меџународната му ја крои капата на Жмиц, да смени сега устав при власт, пошто во опозиција за тоа немаше теорија да прифати.
Да го насамарат убаво.
И во рок од година дена, албанците искачаат од Влада со максо шаксо. На предвремени да го попие ко поп сарма.
И Сдсм да истера после до крај учебници, историја, малцинства, јазик. свашта.

Преддоговорено, или плодна почва за насамарување :cautious:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom