Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

ЗА КОЈА ПАРТИЈА ЌЕ ГЛАСАТЕ НА ПАРЛАМЕНТАРНИТЕ ИЗБОРИ 2024?

  • 1. Коалиција за европска иднина (СДСМ, ЛДП, НСДП, ВМРО-НП, ПДТ, ДСВМ, СРМ, СДА...)

  • 2. Коалиција „Твоја Македонија“ (ВМРО-ДПМНЕ, СПМ, ОМ, МКонцепт, Достоинство, ТМРО, ДС, ПОДЕМ, СДУ..)

  • 3. Коалиција „Храбро за Македонија“ (ГРОМ, ИНТЕГРА, ПЦЕР)

  • 4. Коалиција „Европски фронт“ (ДУИ, АА на Села, ЕДП, НД, ДПТ, Унија на Ромите, БДС)

  • 5. ПП Левица

  • 6. Коалиција „Вреди“ / „Vlen“ (БЕСА, Алтернатива, Демократско движење, АА на Таравари...),

  • 7. Движење ЗНАМ - За наша Македонија

  • 8. Единствена Македонија

  • 9. ПП Нова Алтернатива

  • 10. ПП Аваја

  • 11. Европско граѓанско движење (Група избирачи Џула Челику)

  • 12. Македонска Ера трета / Македонски независни листи - суверенисти

  • 13. Твоја партија

  • 14. Родина Македонија

  • 15. ПП Десна

  • 16. ПП Демократи

  • 17. Работничка партија

  • Не знам / неопределен / зависи од предизборните кампањи

  • Нема да гласам


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.007
Поени од реакции
17.940
Kaj se naoga tipot ne mi e jasno sto pokazuva niz prozorot
Јане Ченто од 27 Април, инаку ова е во затворот во Штип. Имаше огномет вчера организирано пред затворот од страна на членови на дпмне.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.416
Поени од реакции
22.730
Шансите вакво нешто да се случи се минимални. Максо може да ги даде своите гласови на СДСМ под услов во наредните 10 дена да го постават за претседател на СДСМ, што нема да се случи.

Гласовите на ВМРО во Куманово му помогнаа на Максо да стане градоначалник минативе избори, за што овој им даде на ВМРО директорски места низ Куманово, така да, веќе има соработка меѓу него и ВМРО. Верувам дека ке имаат доволен број на пратеници со кои би формирале влада со ВМРО.

За СДСМ е најголем пораз што меѓу народот владее перцепција дека глас за СДСМ е глас за ДУИ. Неколку луѓе ме замолија само да излезам да гласам, знаејки дека шансите да им дадам глас на СДСМ се никакви, без да ме убедуваат да гласам за одредена партија, што ми говори дека има некој договор сите да коалицираат. Затоа и верувам дека СДСМ ке доживеат катастрофа во втор круг.

vmro, makso i squip opozicija e dogovorena rabota.... ako vmro i makso imaat 61 squip ne dobivaat nisto posebno.
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
1.410
Поени од реакции
3.270
vmro, makso i squip opozicija e dogovorena rabota.... ako vmro i makso imaat 61 squip ne dobivaat nisto posebno.
Грешка е максо да се земе, јас гарантирам дека Бугарите сакаат он да е во некоја комбинација за наредна влада, се надевам на голема излезност во втор круг, пад на сдс и бројка близу 61 пратеник.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.416
Поени од реакции
22.730
Дуи се кае сега што талат не остана спикер во собрание , така сигурно ке одеа на бојкот да нема цензус и со тоа талат да биде в.д претседател на Македонија .
Така талат имаше џокер во рака ако би бил в.д претседател да не му дава мандат на мицко бидејки овој рече сака да праи влада со таравари , а дуи да има повеќе гласови од таравари , ке беше хаос невиден ..

Така да џабе ке им биде бојкот на дуи , бидејки моментално спикер на собрание и можен в.д претседател е Јован Митревски , среќа за Македонија ..
zavrsi toa. nikoj nitu ke ceka nitu ke moli/prasuva za mandat. neka ima vmro+makso+shqip opozicija 61, tolku ke e od dui...

jas sum siguren deka vmro i makso ke imaat 61, plus ke im gi soberat turcite i ciganite na dui i use nekoj soncogled vo koalicija so sdsm... vmro so ovie ke tera 55+.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.590
Поени од реакции
62.679
Грешка е максо да се земе, јас гарантирам дека Бугарите сакаат он да е во некоја комбинација за наредна влада, се надевам на голема излезност во втор круг, пад на сдс и бројка близу 61 пратеник.
Зошто Бугарите би го сакале Максо во влада, кога тој им ја оспорува историјата и на Бугарска национална телевизија им кажа дека се фашисти?
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
1.410
Поени од реакции
3.270
Зошто Бугарите би го сакале Максо во влада, кога тој им ја оспорува историјата и на Бугарска национална телевизија им кажа дека се фашисти?
На денот кога се запираат бугарски хулигани на граница он се најде случајно на бугарски медиум, важи.

Човекот е лика и прилика за македонска карикатура која сакаат да ја наметнат на бугарската јавност.
Нека се слика уште со некое југословенско знаме, шајкача, нека ги прима оние на Додик и нека се дружи со рускиот амбасадор.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.590
Поени од реакции
62.679
На денот кога се запираат бугарски хулигани на граница он се најде случајно на бугарски медиум, важи.
Се обидувам да те разберам на што целиш. Мислиш дека Максо ке застапува нивни интереси?
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
1.410
Поени од реакции
3.270
Се обидувам да те разберам на што целиш. Мислиш дека Максо ке застапува нивни интереси?
Да, ќе биде изговор, и ќе биде прикажуван како проблем пред странците, што ќе пали.
На него ќе се вадат Бугарите.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.416
Поени од реакции
22.730
Грешка е максо да се земе, јас гарантирам дека Бугарите сакаат он да е во некоја комбинација за наредна влада, се надевам на голема излезност во втор круг, пад на сдс и бројка близу 61 пратеник.
makso e dogovoren.

bugarite ke vlezat u ustavot koga togas osven ako ne najdes edno 10 miljardi evra da se pokrijat dupkite u budzetot i da se otplatat kreditite. seedno koj e na vlast i levica da ima 120 pratenika ova ke se sluci.
 
Член од
3 март 2010
Мислења
638
Поени од реакции
369
Прашање на време е кога Мицко ќе почни да прави објави со Северна и да ја спомнува по телевизии, нема Калето да го остави да оформи влада без Северна придавка. И тогаш ќе биди како северџаните, прво нема шанси да се смени името, после му испраја мозоците по штабови, од сега северна ќе велите. И кога ќе почнат да ги условуваат ако сакате вработување државно нема да се буните со, Северна, тогаш ќе ги видам овие комитите, војводите што покажуваат со рацете обединета Македонија и никогаш северна маици, тогаш ќе се види дволичноста дали им е мила Македонија или интересот.
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
2.245
Поени од реакции
4.453



Да не ја заборавиме Бисера моме Бисера, мислам дека целово интервју со овој влијаеше едно 500 битолчани да гласаат за Бендевска од инат.


Муабетов не е изгорена универзална, опожарена е :icon_lol:
Не е стрижена бричена е
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.643
Поени од реакции
5.318
плус си вработија свои членови онаму каде што си имаат директори :) а викаат се бориме против ПАРТИСКО ВРАБОТУВАЊЕ, ДАЈ МОЛИМ ТЕ
Епа тоа и го напишав. Сведоци сме, Македонија е мала, советниците на Левица како шуруваат со вмро, сдс, дуи кај што има потреба, како некои што не беа појдени до Врање наеднаш во една година појдоа до Барса и Лондон на шопинг, итн.

Едноставно, станаа исти како оние против кои „наводно“ се бореа... Затоа се појави Максо, и им напрај тонч....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom