Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?

  • Да, веднаш по формирање на новата Влада

  • Да, во првата година од мандатот на новата Влада

  • Да, но не веднаш - до крајот на мандатот на новата Влада

  • Нема да го ревидираат, ама нема и да го почитуваат

  • Не, туку ќе мораат да го почитуваат договорот и за внатрешна и за надворешна употреба

  • Не ме засега / Сеедно ми е

  • Не знам


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.433
Поени од реакции
3.106
Можеби нема.
Не знаеме.

Она што го знаеме со сигурност е дека Западот овие 20+ години беше на страна на Бугарите, Грците и пред се Албанците, во конфликтите кои ги имавме со нив. Сто посто сме сигурни дека Западот не е на наша страна, а за Кина и Русија ќе видиме.
Пошто идеш по логика, ваљда можеш логично да размислиш зашто западот го правел тоа. Не, не е дека ги сакаат другите околу нас, а нас не мразат, не. Едноставно имаат интерес политички, геостратешки, финаниски на крај на денот и истиот интерес ќе го имаат и русите и кинезите. Денес Шеваљ дила за американците, утре ќе дила за русите. Толку е едноставна работата. Имаат море, имаат поголема маса на народ, поголеми пазари, конекции патишта. Ги заболе нив за напалмот у Егејска Македонија и историската неправда према Македонија. Завршена е таа приказна и ни свети Апасиев нема да го смени тоа. И секако во секој момент Русија и Кина повеќе ќе се заинетерсираат за интересите на Грција, Бугарија и Албанија во случај да треба да шират влијание, отколку за Македонија. Може утре Апасиев да ја извади државата од НАТО и да ја издекларира државата како проруска/кинеска и да воведе задолжителен мандарински у основно, џабе ќе биде. На крајот на денот секогаш геополитички за било која сила ќе бидеш понебитен од интересите на една Грција или Бугарија.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.449
Поени од реакции
22.837
Кристијан Мицковски и раководството на ДПНЕ јавно кажаа дека Груевски соработувал со Заев и ДУИ за свои интереси и притоа нанесувајќи и штета на партијата и државата. Имаа и УСБиња покажано како доказ.

Друга работа е што во моментов ДПНЕ се обединија со сите анти-Груевски политичари, новинари и бизнисмени од 2016 до кои можеа да се докопаат:
  1. Љубе Бошковски
  2. Стојанче Ангелов
  3. Павле Трајанов
  4. Еленовски
  5. Бунтур
  6. Анѓушев
  7. Геровски
  8. Бранко
  9. Максо
Дури и лудата Јоци им е на платен список, кај и да е очекувам и Борјан, Биљана Секуловска и Колозова да ги соберат.

Па ако сакаш да одиш да стрелаш некој оди стрелај го цело ДПНЕ првин зошто они се шарените од 2016.
politika e kurva be boro. mene grujo nisto ne mi znaci. svrseno minato e. ako ova e nacin da se urnat komunjarite, sipcite i kurtonite sto gi donesoa na vlast super i neka teraat....

vie ste najgolemo zlo. polupismeni glupaci sto seuste ne sfakaat sto napravile i sto pravite.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.486
Поени од реакции
79.629
Пошто идеш по логика, ваљда можеш логично да размислиш зашто западот го правел тоа. Не, не е дека ги сакаат другите околу нас, а нас не мразат, не. Едноставно имаат интерес политички, геостратешки, финаниски на крај на денот и истиот интерес ќе го имаат и русите и кинезите. Денес Шеваљ дила за американците, утре ќе дила за русите. Толку е едноставна работата. Имаат море, имаат поголема маса на народ, поголеми пазари, конекции патишта. Ги заболе нив за напалмот у Егејска Македонија и историската неправда према Македонија. Завршена е таа приказна и ни свети Апасиев нема да го смени тоа. И секако во секој момент Русија и Кина повеќе ќе се заинетерсираат за интересите на Грција, Бугарија и Албанија во случај да треба да шират влијание, отколку за Македонија. Може утре Апасиев да ја извади државата од НАТО и да ја издекларира државата како проруска/кинеска и да воведе задолжителен мандарински у основно, џабе ќе биде. На крајот на денот секогаш геополитички за било која сила ќе бидеш понебитен од интересите на една Грција или Бугарија.
ќе видиме

Овие газди не третираат како гомна. Не претворија во втора класа народ у споствена држава.

Не знаеме другите дали ќе бидат волку срање (иако всушност за некои работи знаеме - Русија кажа дека никогаш не барала од нас да смениме име, ниту ќе бара), ќе видиме. Најглупи на свет сме што остануваме во ова друштво, а гледаме дека веќе 20 години не третираат како никој друг што гоп третираат.

Ајнштајн рекол - најглуп човек е оној кој продолжува да ги прави истите експерименти очекувајќи поинаков исход. Ние 20 години тоа го правиме.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.433
Поени од реакции
3.106
ќе видиме

Овие газди не третираат како гомна. Не претворија во втора класа народ у споствена држава.

Не знаеме другите дали ќе бидат волку срање (иако всушност за некои работи знаеме - Русија кажа дека никогаш не барала од нас да смениме име, ниту ќе бара), ќе видиме. Најглупи на свет сме што остануваме во ова друштво, а гледаме дека веќе 20 години не третираат како никој друг што гоп третираат.

Ајнштајн рекол - најглуп човек е оној кој продолжува да ги прави истите експерименти очекувајќи поинаков исход. Ние 20 години тоа го правиме.
Никој не ни брани. Нека се собере мнозинство за Левица на овие или некои идни избори и тоа е тоа.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.856
Поени од реакции
8.281
Кристијан Мицковски и раководството на ДПНЕ јавно кажаа дека Груевски соработувал со Заев и ДУИ за свои интереси и притоа нанесувајќи и штета на партијата и државата. Имаа и УСБиња покажано како доказ.

Друга работа е што во моментов ДПНЕ се обединија со сите анти-Груевски политичари, новинари и бизнисмени од 2016 до кои можеа да се докопаат:
  1. Љубе Бошковски
  2. Стојанче Ангелов
  3. Павле Трајанов
  4. Еленовски
  5. Бунтур
  6. Анѓушев
  7. Геровски
  8. Бранко
  9. Максо
10. Димитар Ковачевски
11. Оливер Спасовски
12. Дарко Каевски
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.486
Поени од реакции
79.629
Никој не ни брани.
не е баш така

И за време ратот викаа - никој не ни брани да се бориме, ама генералон кажа - Не ги тепајте УЧК со оружја кои они ги немаат, инаку ене го кај е Авиано.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.433
Поени од реакции
3.106
не е баш така

И за време ратот викаа - никој не ни брани да се бориме, ама генералон кажа - Не ги тепајте УЧК со оружја кои они ги немаат, инаку ене го кај е Авиано.
Не разбирам сега што е ситуацијата. Еве викам мнозинството нека отиде кај Апасиев и нека искочи од НАТО макар по цена на граѓанска војна со албанците. Сеа ако тоа е цената да се тргне народот од лошите досегашни газди, нека се плати. Зашто иначе би го гласале? За економската програма што еден левичар може да ја има? За даноците што планира да ги качи? За што да го гласам освен за ете нели што ќе направи геостратешки преокрет. Али ако и тоа неможе да го направи, што воопшто има да понуди он?
 

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
1.350
Поени од реакции
3.475
Пошто идеш по логика, ваљда можеш логично да размислиш зашто западот го правел тоа. Не, не е дека ги сакаат другите околу нас, а нас не мразат, не. Едноставно имаат интерес политички, геостратешки, финаниски на крај на денот и истиот интерес ќе го имаат и русите и кинезите. Денес Шеваљ дила за американците, утре ќе дила за русите. Толку е едноставна работата. Имаат море, имаат поголема маса на народ, поголеми пазари, конекции патишта. Ги заболе нив за напалмот у Егејска Македонија и историската неправда према Македонија. Завршена е таа приказна и ни свети Апасиев нема да го смени тоа. И секако во секој момент Русија и Кина повеќе ќе се заинетерсираат за интересите на Грција, Бугарија и Албанија во случај да треба да шират влијание, отколку за Македонија. Може утре Апасиев да ја извади државата од НАТО и да ја издекларира државата како проруска/кинеска и да воведе задолжителен мандарински у основно, џабе ќе биде. На крајот на денот секогаш геополитички за било која сила ќе бидеш понебитен од интересите на една Грција или Бугарија.
Mi se svigja kako suptilno ja izostavuvash Srbija od narativot. Slicno kako nas, Bugarija i Hrvatska i spremaat veto za vlez vo EU. So Ungarija ne se mirisa. Ne e clenka na NATO, isto taka nema izlez do more.
I, ako se sporedime nie kako zapaden sojuznik i srbite od druga strana, koj narod zivee podobro?
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.433
Поени од реакции
3.106
Mi se svigja kako suptilno ja izostavuvash Srbija od narativot. Slicno kako nas, Bugarija i Hrvatska i spremaat veto za vlez vo EU. So Ungarija ne se mirisa. Ne e clenka na NATO, isto taka nema izlez do more.
I, ako se sporedime nie kako zapaden sojuznik i srbite od druga strana, koj narod zivee podobro?
Ти сакаш да кажеш дека со Апасиев на власт ние ќе станеме тоа што е Србија? Чекај бе дечко, па Апасиев прво не е Вучич, а Македонија е пет пати помала од Србија. Србија во догледно време нема да сака да стане членка на НАТО, ни па ќе им смени нешто у секојдневен живот ако се. Споредено со Македонија газат економски, инфраструктурно, па и културолошки. Геостратешки се интересни за сите, и двата света улагаат таму и тоа замисли со Вучич кој е софистицирана апгрејдирана верзија на Грујо. Споредено со Македонија, Србија е запад во секој поглед.
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.778
Пошто идеш по логика, ваљда можеш логично да размислиш зашто западот го правел тоа. Не, не е дека ги сакаат другите околу нас, а нас не мразат, не. Едноставно имаат интерес политички, геостратешки, финаниски на крај на денот и истиот интерес ќе го имаат и русите и кинезите. Денес Шеваљ дила за американците, утре ќе дила за русите. Толку е едноставна работата. Имаат море, имаат поголема маса на народ, поголеми пазари, конекции патишта. Ги заболе нив за напалмот у Егејска Македонија и историската неправда према Македонија. Завршена е таа приказна и ни свети Апасиев нема да го смени тоа. И секако во секој момент Русија и Кина повеќе ќе се заинетерсираат за интересите на Грција, Бугарија и Албанија во случај да треба да шират влијание, отколку за Македонија. Може утре Апасиев да ја извади државата од НАТО и да ја издекларира државата како проруска/кинеска и да воведе задолжителен мандарински у основно, џабе ќе биде. На крајот на денот секогаш геополитички за било која сила ќе бидеш понебитен од интересите на една Грција или Бугарија.
За глупите татари не би рекол. Патот на свилата поминува низ Македонија а не низ Бугарија. Плус Бугарите секогаш на крај наебуваат. Така било и во балканските и во двете светски војни.
 

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
1.350
Поени од реакции
3.475
Ти сакаш да кажеш дека со Апасиев на власт ние ќе станеме тоа што е Србија? Чекај бе дечко, па Апасиев прво не е Вучич, а Македонија е пет пати помала од Србија. Србија во догледно време нема да сака да стане членка на НАТО, ни па ќе им смени нешто у секојдневен живот ако се. Споредено со Македонија газат економски, инфраструктурно, па и културолошки. Геостратешки се интересни за сите, и двата света улагаат таму и тоа замисли со Вучич кој е софистицирана апгрејдирана верзија на Грујо. Споредено со Македонија, Србија е запад во секој поглед.
Aham znaci sepak mozelo da se zivee dobro i bez lizenje zapadni cizmi. Toa mi beshe muabetot.
Srbite geopoliticki nevrzani gazat kako sto vikash ekonomski, infrastrukturno kulturoloshki itn a Bugarija sto e 10 godini vekje clenka na EU se smeta za evropskiot klozet.
Znaci mozelo, samo treba dobar covek na vlast.
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.778
Aham znaci sepak mozelo da se zivee dobro i bez lizenje zapadni cizmi. Toa mi beshe muabetot.
Srbite geopoliticki nevrzani gazat kako sto vikash ekonomski, infrastrukturno kulturoloshki itn a Bugarija sto e 10 godini vekje clenka na EU se smeta za evropskiot klozet.
Znaci mozelo, samo treba dobar covek na vlast.
Само едно дополнување, Бугарија не е клозет туку полски нужник на ЕУ.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.433
Поени од реакции
3.106
Aham znaci sepak mozelo da se zivee dobro i bez lizenje zapadni cizmi. Toa mi beshe muabetot.
Srbite geopoliticki nevrzani gazat kako sto vikash ekonomski, infrastrukturno kulturoloshki itn a Bugarija sto e 10 godini vekje clenka na EU se smeta za evropskiot klozet.
Znaci mozelo, samo treba dobar covek na vlast.
Можеш да лижеш колку сакаш и каде сакаш, ако немаш што да понудиш никој нема да ти даде ништо на жими мајка.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.486
Поени од реакции
79.629
Можеш да лижеш колку сакаш и каде сакаш, ако немаш што да понудиш никој нема да ти даде ништо на жими мајка.
го знам ова

го фуравте првично у оваа форма:

Не не дупи нас Запдот, него ние не знаеме да пливаме.

Куќните црнци, за разлика од полските, увек наоѓале причина зашто е добро робовладетелското стаус кво.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.433
Поени од реакции
3.106
го знам ова

го фуравте првично у оваа форма:

Не не дупи нас Запдот, него ние не знаеме да пливаме.

Куќните црнци, за разлика од полските, увек наоѓале причина зашто е добро робовладетелското стаус кво.
Абе све супер, дај боже да дојде Апасиев на власт и да донесе промени какви што мнозинството посакува.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom