Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?

  • Да, веднаш по формирање на новата Влада

  • Да, во првата година од мандатот на новата Влада

  • Да, но не веднаш - до крајот на мандатот на новата Влада

  • Нема да го ревидираат, ама нема и да го почитуваат

  • Не, туку ќе мораат да го почитуваат договорот и за внатрешна и за надворешна употреба

  • Не ме засега / Сеедно ми е

  • Не знам


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.469
Поени од реакции
3.250
Еј по твитери фејсбуци ја вакво рикање плачење до сега немам видено :) Солзи солзи, закани, црни сценарија, армагедони. Изгледа многу боли кога од "елита" паѓаш со број на пратеници под ДУИ. Пичку матер, дијазепамот нека иде од куќа барем наредни 3 месеци додека им се средат нервите и хормоните.
 
Член од
22 февруари 2024
Мислења
643
Поени од реакции
2.101
Убава статистика и периодично после големите државни промени.
Забележувате нешто хронично како мана/слабост ?

Ќе се направи грешка од Сдсм,ќе паднат најниско што може и повторно се враќаат како да ништо не било.
Зошто?
Зошто пола народ сеуште реално има да ги гласа .
Не е до партијата Сдсм . Туку народот кој ги враќа и прави состојба на магичен круг од кој нема излез .
Ние како народ имаме лоши навики
Страв е од потенцијал да се вратат пак зошто пак најмалце 18 пратеници се а тоа е сериозна бројка .
Корекција на однесување кај македонска "орда".

1715588545911.png
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
1.699
Поени од реакции
4.068
Радев не прифаќа никакви измени иако според него европа се распаѓа.
За луѓе што викаат дека ние се занимаваме со нив нема ден а да не се јави некој бугар и да плаче.
Навистина незнам зошто, никој не се занимава со нив.

Па сега се занимаваат и со заклетвата на Силјановска, па нели Македонија е болгарска, ете ви го сега Мицотакис и договарајте се чија е, бугарска работа.
Од што беше нивна безброј пати ја парчеа додека нашите прадедовци гинеа како кучиња.
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.795
Поени од реакции
9.810
Убава статистика и периодично после големите државни промени.
Забележувате нешто хронично како мана/слабост ?

Ќе се направи грешка од Сдсм,ќе паднат најниско што може и повторно се враќаат како да ништо не било.
Зошто?
Зошто пола народ сеуште реално има да ги гласа .
Не е до партијата Сдсм . Туку народот кој ги враќа и прави состојба на магичен круг од кој нема излез .
Ние како народ имаме лоши навики
Страв е од потенцијал да се вратат пак зошто пак најмалце 18 пратеници се а тоа е сериозна бројка .
Корекција на однесување кај македонска "орда".

Прегледај го приврзокот 416782
Погледни добро СДС од 2002 нема победено на избори. 2016 беше инсталирана од странски фактор инаку ни тогаш немаше да добие власт.

Време е еднаш засекогаш да се расчисти со СДС за да имаме квалитетна опозиција а не измеќари кои одат против државните интереси за фотељи
 
Член од
30 јануари 2014
Мислења
559
Поени од реакции
302
треба да ивееме во реалноста. За жал реалност ае дека за ЕУ не сме важни, далкеку поважни им се Греција, Бугарија, па и Албанија, албанија има море, мора да ја држи на своја страна да ен никнат на нејзиниот брег Руски или Кинески бази (Кина беше голем пријател на албанија за време на Енвер Хоџа). Немаме многу маневар.
Една од идеите е да ја копираме Србија и да правиме проблеми. Ако сме проблематични можеби некој ќе не слушне за нашите интереси и уште еднаш можеби, нешто ќе не послушаат и помогнат. Но, се е тоа неизвесно. Соседите ни се многу посилни.
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.317
Поени од реакции
6.827
Не дека нешто посебно ќе смени потегов на Гордана, ќе си тера, се по старо, ни устав прекршила, ни договор. Потпис ставила на северна претпостсвувам. Ова беше добро само уште еднаш да изрипаат изродите на македонскиот народ, да ги видиме кои се, да не ги заборавиме. Па тоа плачки, па тоа повици за вето, повици за црни листи. У само 5 минути ги извади сите бањати, прогресивно граџанство, самопрозвана елита, изроди македонски, на виделина.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.733
Поени од реакции
8.102
Убава статистика и периодично после големите државни промени.
Забележувате нешто хронично како мана/слабост ?

Ќе се направи грешка од Сдсм,ќе паднат најниско што може и повторно се враќаат како да ништо не било.
Зошто?
Зошто пола народ сеуште реално има да ги гласа .
Не е до партијата Сдсм . Туку народот кој ги враќа и прави состојба на магичен круг од кој нема излез .
Ние како народ имаме лоши навики
Страв е од потенцијал да се вратат пак зошто пак најмалце 18 пратеници се а тоа е сериозна бројка .
Корекција на однесување кај македонска "орда".

Прегледај го приврзокот 416782
Нема ништо чудно кога имаш само две партии во конкуренција, колку сака нека е лоша втората партија, се додека не постои конкуренција нив секогаш минимумот ќе им биде 20-30%. Во човековата природа е тоа.

Затоа и е борбата сите овие години е никогаш да нема ниедна друга опција освен тие две СДС - ДПНЕ и затоа и си го штитат грбот ако некој почне да им го загрозува просторот. Зошто ако се само они две и да губат и да се во опозиција, они пак во најлош случај ќе имаат 20-30% од гласот и со тоа делот од колачот што и во опозиција воопшто не е мал. Од друга страна ако има некој трет или четврт, без разлика ако има други партии кои им дишат во врат и над главата им виси мечот на комплетно маргинализирање, е тука почнува веќе да станува проблематично.

Затоа и на Латас, Миленко и целата преостаната ботовска дружина, најголемиот дел од содржината им е против Левица, а онлајн се расправаат повеќе со некој анонимуси од Родина одколку со СДС ботови. Зошто ако некој ти дише во врат, не можеш на шиптaрите да им дадеш 6 министри, не можеш да ја продадеш Железница, не можеш да направиш еден куп штетни одлуки за државата а за тебе супер зошто од спротива не ги имаш сега само СДС. Да беше само СДС во опозиција, сега ДПНЕ ќе товареа 4 години торби исто како СДС 2016, зошто нема алтернатива. Ова сега им е за нив комплетно неприродна ситуација зошто не се навикнати да дејстуваат така.

А највеќе што ги иритира е и намалувањето на колачот. Секој пратеник што ќе им го земеш, секој советник што ќе им го земеш, е уште еден нивен функционер кои сега ќе треба да го финансираат на други начини. Секој земен пратеник, помеѓу плата и патни трошоци за некој 30 000 - 50 000 евра ги имаш скратено годишно. Секој советник е уште некој 3000-4000 евра годишно. Плус и намалени приходи од државните пари за партии.

На пример сега СДС се во огромни проблеми дека ќе немаат како да ја финансираат партијата, посебно после следната година кога и уште некоја стотина советници и скоро сите градоначалници ќе ги изгубат.
 
Последно уредено:
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.030
Поени од реакции
34.647
Da, ali vo megjuvreme ja doposravme pa ete stignavme da se radvame oti nekoj rekol Makedonija i toa na nasa teritorija, kao bozem prkos nesto.
Daj ne me ebi ziti se.
А што, уште 33 години да им се тртиме и да не ебат во здрав мозок?

Јас бев најголем поддржувач за Европа, мислев дека не постои нешто што би ме одвратило од тоа. Затоа и морам да признаам дека бев поддржувач на промената на името, затоа што мислев дека е тоа последна пречка, како што не лажеа, за да влеземе во НАТО и ЕУ. Ама после тоа следуваше француското вето, па фашистичкото и сега пак не убедуваат дека нешто друго е последна пречка. За жал предоцна сфатив дека сме им само sex toy на Европа и дека и по ова последното ќе има ново последно, па уште едно последно... Затоа ако некој денес ме праша дали сакаш да влеземе во ЕУ, му велам не. Значи успеаја мене од една крајност да ме натераат да отидам во друга. Верувам дека и поголемиот дел од народот е на иста бранова должина со мене. Затоа, да, претпочитам да "се палам" на пркоси.
 

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
910
Поени од реакции
1.477
Една од идеите е да ја копираме Србија и да правиме проблеми. Ако сме проблематични можеби некој ќе не слушне за нашите интереси и уште еднаш можеби, нешто ќе не послушаат и помогнат. Но, се е тоа неизвесно. Соседите ни се многу посилни.
Има еден многу добар маневар, не знам дали е дискутиран тука.

Доволно е само едно возилце / лет до Русија, онака некој трет човек од владата, чисто туритстички да претрча ете до москва, или петерсбург.

Да видиш тогаш како ке се ококорат сите.
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.795
Поени од реакции
9.810
А што, уште 33 години да им се тртиме и да не ебат во здрав мозок?

Јас бев најголем поддржувач за Европа, мислев дека не постои нешто што би ме одвратило од тоа. Затоа и морам да признаам дека бев поддржувач на промената на името, затоа што мислев дека е тоа последна пречка, како што не лажеа, за да влеземе во НАТО и ЕУ. Ама после тоа следуваше француското вето, па фашистичкото и сега пак не убедуваат дека нешто друго е последна пречка. За жал предоцна сфатив дека сме им само sex toy на Европа и дека и по ова последното ќе има ново последно, па уште едно последно... Затоа ако некој денес ме праша дали сакаш да влеземе во ЕУ, му велам не. Значи успеаја мене од една крајност да ме натераат да отидам во друга. Верувам дека и поголемиот дел од народот е на иста бранова должина со мене. Затоа, да, претпочитам да "се палам" на пркоси.
Не замерувам на никој кој верувал во оној морков дека „уште само името и ете не во Европа„ ама сите оние што и денес веруваат дека сме имале некаква шанса со бугари во устав или исправување на историја дека бугарите тука не биле фашисти и слични историски перверзии, патат од Когнитивна дисонанца.

Когнитивна дисонанца (спознателна неслога) — судир во свеста, конфликт на две или повеќе нескладни верувања, идеи, убедувања или ставови, и создава непријатно чувство кај поединецот. Појавата на когнитивна дисонанца е последица на некое дејствување кое е во спротивност со личните верувања, идеали и вредности; Исто така се јавува и при соочување со нови информации што се во спротивност со верувањата, идеалите и вредностите.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.211
Поени од реакции
10.737
Koj menuvase sam ime ?
Mozi toa za vas e skvernavenje, no realnosta e taa i ne menuva mnogu dali toa vi se dopagja ili ne. I za kraj sto potpisa taa tami, sto pisuva na toa pusulceto. Da ne pisi Severdjanija slucajno?
Sto i pisuva na tablata pred kabinetot, cij pretsedatel e taa ?
Sto ti pisuva na licna karta ?
I posto e profesor po ustavno pravo poprilicno dobro znae kako se menuva ime i ustav. Vaka sigurno ne, ova e za taka, za pred domasna publika, da se poradvate malce.
Па тоа што на документите го пишува e заради лошото владеење на СДС, а не по моја желба. Они ме направија граѓанин од втор ред во мојата сопствена држава и ме принудија да менувам документи. Личната карта уште не ми е сменета, со Република Македонија ми е и така ќе остане се додека може. Ова другото го сменив од што бев принудена за да можам да функционирам. И искрено се надевам дека е само едно лошо невреме кое кога тогаш ќе пројде.

Не назначија дизертер за спикер противуставно?
Не ја погазија волјата на народот на референдум? Не е тоа противуставно?
И зошто за време на кампањите сите го користеа името Македонија, а сега им смета?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.456
Поени од реакции
22.856
Не ме зачудува, на Тачи треба еден споменик на плоштад да му се направи, поголем македонец испадна него повеќето ако не и сите комуњари, не само сега туку и претходно
taci e svercer. nego samo otvorena rampa go interesira.
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.795
Поени од реакции
9.810
Има еден многу добар маневар, не знам дали е дискутиран тука.

Доволно е само едно возилце / лет до Русија, онака некој трет човек од владата, чисто туритстички да претрча ете до москва, или петерсбург.

Да видиш тогаш како ке се ококорат сите.
Подобро време за да се кокетира со Путин - нема да има
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.030
Поени од реакции
34.647
Не замерувам на никој кој верувал во оној морков дека „уште само името и ете не во Европа
Јас имам доблест да признаам дека 33 години сум грешел.

И многу ми е јако она што го верглаа на изборите - „од штаб ве пуштиле“. Од кој штаб бе? Никогаш во ничиј штаб не сум бил. Ама само кога ќе ми текне колку пати од денешна перспектива сум гласал погрешно на избори, многу ми е смешно тоа со штабот и баш сакам некогаш да отидам во некој штаб, чисто да видам како е, зашто уште тоа не сум го направил.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom