Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?

  • Да, веднаш по формирање на новата Влада

  • Да, во првата година од мандатот на новата Влада

  • Да, но не веднаш - до крајот на мандатот на новата Влада

  • Нема да го ревидираат, ама нема и да го почитуваат

  • Не, туку ќе мораат да го почитуваат договорот и за внатрешна и за надворешна употреба

  • Не ме засега / Сеедно ми е

  • Не знам


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
Член од
17 август 2011
Мислења
9.813
Поени од реакции
17.608
Мислам дека Апасиев не повика да не се гласа за Гога . Џабе извртуваат медиумиве , дури напротив мислам дека рече индиректно ќе гласа за неа.
Ne mora mn da se mozga, ne povika na nisto apasiev.
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
1.324
Поени од реакции
880
Како е народе древен библиски Македониа вечна Никад сСеверна.Да кружиме Вмро.Како Христиан ќе се справи со името дали ќе се скара со грците нема да вика северна и со бугарите и албанците нема да ги земи у влада ќе има 65 пратеника со госпо напрет.повторно наша Македонија не на Талат и Ахмети ако треба и тензии не попушчаме
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.788
Поени од реакции
83.461
Најбоље комуњарска фб страна во периодов меѓу избориве... Изливи на бес, плачење, кривење на сите освен самите себе. Коментарите под постовите се cherry on top :kruna: :love:

Screenshot_20240504_163133.jpg
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.051
Поени од реакции
12.305
Најбоље комуњарска фб страна во периодов меѓу избориве... Изливи на бес, плачење, кривење на сите освен самите себе. Коментарите под постовите се cherry on top :kruna: :love:

Прегледај го приврзокот 415489
Ме блокираа на оваа фб страна пред неколку години. Исто и Хефто Васков ме блокираше :)
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.293
Поени од реакции
5.031
Прилагодена на цените , ГДП во Словенија е 53,287 а во Македонија 22,249. Сличен релативен однос како и во времето на СФРЈ. Тогаш Словенија си ги гледаше своите интереси а ние гледавме во Белград да ни ги реши проблемите. Сега Словенија си ги гледа своите интереси а ние гледаме во Брисел и Вашингтон да ни ги реши проблемите.
Све је исто само њега нема.
Тоа е точно но разликата во плати која е некаде 2.5 спрема 1 не значи дека словенците живеат 2.5 пати подобро од нас.Ако беше така јас уште одамна ќе си ги спакував куферите и ќе се преселев таму да живеам.Обичен словенец со просечна плата таму потешко би дошол до стан или да гради своја куќа со претходно купен плац оддалечен онолку километри од Љубљана отколку македонец во Македонија со просечна плата да купи плац и гради куќа на иста оддалеченост од Скопје.Секој домаќин словенец ќе ти каже дека подобро живеел пред да влезе во ЕУ со националната валута толар и во склоп на Југославија отколку денес во ЕУ затоа што во Југославија словенецот беше прв со село а сега во ЕУ е последен во град.Куп фирми се затворија откако влезе Словенија во ЕУ бидејки големата риба секогаш ја јаде помалата а увозот драстично им се зголеми спротивно од извозот што го имаа во Југославија и за кратко време долгот им отиде дури 60% од БДП така да немојте да мислите дека мед и млеко тече таму бар на економски план.Предноста таму е што системот односно сите институции си функционираат како што треба не дека и таму нема корупција но има каде да се жалиш а тука такво нешто не постои.Здравството иако им е целосно државно и има да се изначекаш додека дојдеш на ред за преглед им е едно од најдобрите во Европа.Државата е безбедна за движење насекаде во било кое време,нема банди како кај нас,кражбите се многу ретки со еден збор многу ниска стапка на криминал имаат итн.
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.316
Поени од реакции
6.824
a sto ima vrska kade sum? eve mojve se vrateni, mangupi se? jas imam poveke nekretnina nego ti sto imas na primer... do pred 10tina godini imav i biznis vo sk i zaposluvav luge tamu, sega biznisot go vodat moj rodnini, nemam veke vreme za toa.
Има и тоа како има. Слободно, врати си се во татковината, живеј тука, со сите секојдневни проблеми и ќе го имаш секое право на светов, дс судиш кој е патриот кој не. На страна што мислам дека делиме идентично мислење за СДС и шарена револиција, грвовите на ВМРО кон Македонија, само во последниве 10 години, или само од кога дојде муртинецон на власт ако сакаш, се несшпредлово поголеми во однос на Левица и нивнатс улога во шарена. И јас имам замерки на последните активности на Левица, пред се што влегоа у филмот на Инфомакс, па како опозиција повеќе се замараа со другата опозиција (што беше случаи и во обратен правец), а најмногу им замерувам што застанаа во одбрана нс гомнарон Фуркан. Ама и до тоа се уште далеку од сите гомнарии што ВМРО ги направи и преќуте овие 8 години како опозиција, а беа директно на штета на македонецот и Македонија. Почни од промена на име, давање пратеници, иако можеа уште поплатднето да напуштат собрание, наместен попис за кј собираа потписи и петиција да не се одржи, па после да го прифатат, носење закони, Онкологија и ред други работи. И бугарите ќе си ги внесат у устав фино лепо, па после ќе гледаме уште повеќе циркузи со блокади и барања од нивна страна. Осум години се опозиција, милион срања се издесија, ВМРО не се одважи ни еден протест да организира, да застане пред народот.
 
Член од
29 декември 2007
Мислења
564
Поени од реакции
1.312
Предноста таму е што системот односно сите институции си функционираат како што треба не дека и таму нема корупција но има каде да се жалиш а тука такво нешто не постои.Здравството иако им е целосно државно и има да се изначекаш додека дојдеш на ред за преглед им е едно од најдобрите во Европа.Државата е безбедна за движење насекаде во било кое време,нема банди како кај нас,кражбите се многу ретки со еден збор многу ниска стапка на криминал имаат итн.
Не знам за тебе, ама за мене само ова ми значи дупло поквалитетен живот. И да беа платите исти (а не се).
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.985
Поени од реакции
10.660
lol... daj be koncentriraj se na dzamlii ili nesto prosto sto razbiras... nema sto jas da go pravdam vmro si se pravdaat sami oni... faktot deka si tolku glup i ne sfakas sto se slucuva okulu tebe e zaprepastuvacki. zaev go ucenuvale, kurton revolucijata ne bila za promena na imeto, ne ste znaele.... biser do biser...

razbudi se i sfati deka zivees u protektorat. sto kaze guvernerkata toa ke bide ili ke ti go prepolovi standardot za 2 nedeli... edna turcija ja resetaat koga i kako sakaat ti ke si kazuval sto i kako... budala
Тогаш што ни е битно кој ке не води понатаму?
Скаран си со логикта изгледа :masa:
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.293
Поени од реакции
5.031
Не знам за тебе, ама за мене само ова ми значи дупло поквалитетен живот. И да беа платите исти (а не се).
Значи оди живеј таму неколку години и пробај да купиш стан или плац и да градиш куќа па после кажувај дека 2.5 пати подобро се живее.Ако имаш твој недвижен имот со просечна или најниска плата таму се живее 30 до 40% подобро од кај нас споредено со најниска или просечна плата тука.До детали имам направено пресметки бидејки ги знам цените на сите основни трошоци за едно домаќинство и врз база на тие пресметки сум дошол до тие проценти.Е сега некои производи се 50% поскапи некои 100% некои пак поевтини од тука но кога ќе се земе збирно се доаѓа до тој просек што го напишав.Еве релевантен српски сајт кој доста прецизно ги дава цените на многу градови низ светот вклучувајки го и нашето Скопје а платите се напишани во нето суми а не бруто:
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
1.601
Поени од реакции
3.915
@kano остај ги овие, ако инвестираш во татковината и даваш добра плата немој да заборавиш кој ти го чува грбот.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.985
Поени од реакции
10.660
@kano остај ги овие, ако инвестираш во татковината и даваш добра плата немој да заборавиш кој ти го чува грбот.
Не е стипса кано еднаш кога собирале донации за Македонија и давале кој по долар, кој по пет а кано дури 10, по некое време кано го фатило од брљата на Трајко дека не бил јаден и земал ставил уште 10 и од тогаш го викаат Тен
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
1.043
Поени од реакции
2.570
@kano остај ги овие, ако инвестираш во татковината и даваш добра плата немој да заборавиш кој ти го чува грбот.
Инвестира тикви. Овој ти е гарант Ратко Капушевски тип, ќе се залепи до партијата како паразит за тендери и ќе увезува канцероген мазут да ги труе своите сограѓани поради профит додека он ќе си го прчи на некоја плажа илјадници км подалеку и ќе глуми патриот
 

Kajgana Shop

На врв Bottom