Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?

  • Да, веднаш по формирање на новата Влада

  • Да, во првата година од мандатот на новата Влада

  • Да, но не веднаш - до крајот на мандатот на новата Влада

  • Нема да го ревидираат, ама нема и да го почитуваат

  • Не, туку ќе мораат да го почитуваат договорот и за внатрешна и за надворешна употреба

  • Не ме засега / Сеедно ми е

  • Не знам


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
Член од
19 февруари 2023
Мислења
1.577
Поени од реакции
3.833
Комбинација на лични и женски инает.
Кога е во прашање на позиции, бенефиции и борба за тоа,очекувано е да расипат и односи . Давкова почна млако со напади,па Жути почна со тон како Ванковска било ништо,а Давкова преќутуваше .Ванковска реагираше зошто е толку нападноста од Вмро како демек еден вид плашење било на Мицко и нејзиниот кандидат Давкова .

Беа пред првиот круг и на Сител ,двете,на утринска . Изгледаа ок во комуникацијата.


Едно е пред јавност, друго е гласањето во тајност, да бидеме искрени и двете се на задача од некоја структура, се изнагледавме ние Македонците 30 години лажни препукувања кои и денес опстојуваат, се во име на албанскиот интерес.
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.767
Поени од реакции
9.549
Приметувате дека ги снема оние ретардирани комуњарски ботови како Шекспир, Шарпутер итн? Дури и најниските ешалони на СДС се откажаа од агитирањето, ваљда бараат врска да се инфилтрираат кај Максо пред конечниот пораз на збирштината наречена СДС и тие се свесни дека СДС повеќе нема да постои
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.488
Поени од реакции
20.484
Хоштаплер, иди само разбери кои дебили ги гласаат ваквите накази. Имало докази се потврдиле доказите ама не сме рекле дека невини луѓе лежат во затвор ... па цела кампања им се сведуваше на некрофилија, смилковско, тамара, младенов, нешковски .....
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.212
Поени од реакции
36.060
Какви умноболни суштества, ДПМНЕ биле криви за Вејце, глас за ВМРО било глас за војна. Отидени се скроз, не знаат веќе што да прават, навистина мислат опциите се или СДС или апокалипса.

Комуњарата денес ме потсеќа на Демократите од Америка 2016та (иако матрицата е таа), не е реално колку наликуваат едни на други. И тогаш кога беше избран Трамп за претседател најавуваа апокалипси, црни сценарија, војни, уништување на светот, за на крај Трамп да испадне најдобриот претседател што Америка го имала во последните 50 години, не направи ниедна војна, всушност почна и да ги повлекува трупите низ светот, за 4 години подоцна, да дојде дедото, да го изведе она срамно повлекување од Афганистан, да направи 2 војни и да го донесе светот на работ на 3та светска војна, да ја уништи Американската економија и да доживеат рекордно висока инфлација. Ама да ја прашаш и тамошната комуњара ќе ти каже дека Бајден е најдобриот претседател исто како да ја прашаш овдешнава комуњара и ќе ти каже дека овие 7 години со сдс се најдобрите во историјата на државава. Едноставно немаат допир со реалноста живеат во некој свет каде што нивните гледишта на работите се косат со ментални болести.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.809
Поени од реакции
17.598
Абе за политика збориме не за нечии лични патишта. Тоа што државата не го згрижила финансиски како благодарност не е изговор он да се ухлебува политички и да мења страни како ќе му текне. У друга арена е сега не се ова ровови у Слупчане. Стојам на тоа дека е огромна грешка на Мицко пто прибра и ќоро и сакато. Као покажува некаков коалициски капацитет, ама со кого? Со стандардните пацови превртачи.
Stojance mnogu lesno moese da bide zgrizen, daleku pred sarenata, pred somajlija i piratite. Ne bese zgrizen zasto insistirase na prava za ostanatite braniteli(tuka im puknaa tikvite so vmro). Da bese licno za nego, lesno kje bese. Za ova ima pogolema zasluga nego so i da pravel vo vojnata.

E sea na kraj ko sekoj covek popusti i si eba majkata. Ali za tuka iame site edna ubava kolektivna zasluga, zasto 99,9 posto kur ne bolese za branitelite.
 

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
3.004
Поени од реакции
7.045
Ептен се решени СДСМ да ги изгубат изборите и да се закопат самите себе, ширале денес летоци за ВМРО-МВРО и слика од апсењето на Фуркан, нз колку се свесни дека тоа огромен дел од Макеонците ќе ги насочи да дадат глас плус за ДПМНЕ него за нив.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.878
Поени од реакции
39.333
Ne e nikakvo propagjanje ako si se rebrendiraat vo znam.
Дури и да се ребрендираат, без соросоидиве, не би имал ништо против. Без разлика леви десни, битно е партијата да ги брани државните интереси. За разлика од овие комуњари од СДС кои све продадоа за пари.

Ќе се види тоа како ќе делуваат доколку коалицираат со ВМРО. Сега е уште рано да се оценува до каде се.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.427
Поени од реакции
3.053
Stojance mnogu lesno moese da bide zgrizen, daleku pred sarenata, pred somajlija i piratite. Ne bese zgrizen zasto insistirase na prava za ostanatite braniteli(tuka im puknaa tikvite so vmro). Da bese licno za nego, lesno kje bese. Za ova ima pogolema zasluga nego so i da pravel vo vojnata.

E sea na kraj ko sekoj covek popusti i si eba majkata. Ali za tuka iame site edna ubava kolektivna zasluga, zasto 99,9 posto kur ne bolese za branitelite.
Абе што можеше или не можеше е веќе одлика на државата и општеството. И децана со болести за лечење у странство можеа да се платат со пари што ги покрадоа сите политичари и олигарси, па пак праќаме СМС за помош. Сега имаше Мицко идеална шанса да му каже, фала ти батка за 2001ва, имаше 5-6 години шанса да наплатиш со СДС у коалиција, ама нема место за превртачи овде без разлика на причинити и заслугите.

А незнам еве, у неговото 6 годишно коалицирање со владејачка партија, нешто се издеси битно за бранителите? Ја искрено незнам, освен пар скрешни ќерамиди, бркање мечка и тепање оган со гранка ја не видов нешто друго. Можда и се изборил он за нешто, али веројатно скромен човек па не се фали, а и овие другиве ќутат.

Зборот ми е, немаше никаква потреба Мицко да прибира такви небитни политички фигури кои се на се поише од 5000 гласа нема му донесат а може да замислат некои кои веќе го дале гласот за Гордана, дали да го направат тоа пак во среда. Дополнително со најавата за коалиција со ЗНАМ која е ништо друго освен ребрендирана СДС-овска дружина за ухлебување.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.809
Поени од реакции
17.598
Абе што можеше или не можеше е веќе одлика на државата и општеството. И децана со болести за лечење у странство можеа да се платат со пари што ги покрадоа сите политичари и олигарси, па пак праќаме СМС за помош. Сега имаше Мицко идеална шанса да му каже, фала ти батка за 2001ва, имаше 5-6 години шанса да наплатиш со СДС у коалиција, ама нема место за превртачи овде без разлика на причинити и заслугите.

А незнам еве, у неговото 6 годишно коалицирање со владејачка партија, нешто се издеси битно за бранителите? Ја искрено незнам, освен пар скрешни ќерамиди, бркање мечка и тепање оган со гранка ја не видов нешто друго. Можда и се изборил он за нешто, али веројатно скромен човек па не се фали, а и овие другиве ќутат.

Зборот ми е, немаше никаква потреба Мицко да прибира такви небитни политички фигури кои се на се поише од 5000 гласа нема му донесат а може да замислат некои кои веќе го дале гласот за Гордана, дали да го направат тоа пак во среда. Дополнително со најавата за коалиција со ЗНАМ која е ништо друго освен ребрендирана СДС-овска дружина за ухлебување.
Ne znam zaso si tolku razocaran od pribiranjeto, vmro sega se mini komunjari. Mislam trgni od Gordana. Stojance e moralna velicina za celata bagra tamu.

E sea vistina niso ne postigna on, a ovie 6 godini mu bea samo uhlebuvanje. Sepak nikoj drug ne ni proba neso. A ako bevte/bevme patrioti ko so se praime, ova prasanje nemase da bide ostaeno samo na Stojance da go resava. Pa nemase da ima potreba da si ja sitka dusata i da glumi prijatel so sipci za da ne ide na brod vo Somajlija.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.427
Поени од реакции
3.053
Ne znam zaso si tolku razocaran od pribiranjeto, vmro sega se mini komunjari. Mislam trgni od Gordana. Stojance e moralna velicina za celata bagra tamu.

E sea vistina niso ne postigna on, a ovie 6 godini mu bea samo uhlebuvanje. Sepak nikoj drug ne ni proba neso. A ako bevte/bevme patrioti ko so se praime, ova prasanje nemase da bide ostaeno samo na Stojance da go resava. Pa nemase da ima potreba da si ja sitka dusata i da glumi prijatel so sipci za da ne ide na brod vo Somajlija.
Абе не го жалам ич. Влегол у ѓаолска игра звана политика, на грб на неговото искуство у 2001 ама и на другите соборци негови е сеа нема жалење тука. Дотолку повеќе што 6 години беше у коалиција со ДУИ или УЧК по ново. Од друга страна и ВМРО беа 8-9 години со нив у коалиција. Ко ќе видиш исти кур. У право си.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.720
Поени од реакции
8.000
Ne e nikakvo propagjanje ako si se rebrendiraat vo znam.
Нема да се ребрендираат само во ЗНАМ, премногу се суетни за истото. Поделеноста ќе трае додека една од фракциите не победи и потоа пак ќе се склопат сите заедно во СДС. И самиот Максо ти кажува дека партијата е моментално "заробена" и треба "добрите социјал-демоктари" да си ја добијат назад.

Премногу се стари, премногу се суетни, премногу се его-манијаци за да дозволат СДС да пропадне а они само да се прешалтаат.

Дури и да се ребрендираат, без соросоидиве, не би имал ништо против. Без разлика леви десни, битно е партијата да ги брани државните интереси. За разлика од овие комуњари од СДС кои све продадоа за пари.

Ќе се види тоа како ќе делуваат доколку коалицираат со ВМРО. Сега е уште рано да се оценува до каде се.
Максо, Бендевска, целата "партија" им се луѓето кои продадоа се. Нивната моментална караница е само околу тоа кој треба да биде главен во партијата и да го земе најголемиот дел од пленот а не некакви идеолошки или какви било поделби од убедувања. А веќе етаблираните во СДС како Оливер и компанија не сакаат да ги пуштат уздите, иако се комплетно потрошени како личности.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom