Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?

  • Да, веднаш по формирање на новата Влада

  • Да, во првата година од мандатот на новата Влада

  • Да, но не веднаш - до крајот на мандатот на новата Влада

  • Нема да го ревидираат, ама нема и да го почитуваат

  • Не, туку ќе мораат да го почитуваат договорот и за внатрешна и за надворешна употреба

  • Не ме засега / Сеедно ми е

  • Не знам


Резултатите може да се погледнат само после гласање.

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.869
Поени од реакции
4.037
Шиптaр ги искористил комуњарите и на крај си се вратил во ДУИ?

Немогуќе...o_O

Волкот влакната ги менува...т.е....шќипот партијата ја менува, ама не и шќиперизмот и колективистичко-племенскиот ментален склоп, кој го влече кон неговото „јато„.
Автоматски споено мислење:

 
Член од
22 февруари 2024
Мислења
655
Поени од реакции
2.265
Левица се реални +-10 пратеници од кои мислев на почетокот 15 пратеници. Многу им падна бројот со последните скандали и откажувања внатрешно во партијата .
Моментално имаме класично раздвижување на клиентелизам основа помеѓу сите партии заради работни позиции и заради пари и бенефиции.
Од македонскиот блок највеќе загуба има Сдс кои бегаат кон Знам,Левица и Вмро .
Од албанскиот блок имаме кај Дуи кои отидоа кај огнените итн . партии албански .

На крај заклучок. За кој да гласате,пак нема да ги видите стабилни партии кои се преставуваат оти внатрешно се стабилни колку вода што тече. Зачаран круг . Истото лајно кое било во друга партија,сега има сменето друга партија .


Да имавме стабилна економија, партиите ќе беа партии за принцип и идеологијата а не политички партиии за вработувања .
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.963
Поени од реакции
4.769
Орда македонска ќе победи.
Дај бе престани Македонците да ги нарекуваш “Орда македонска“.
Што ти е, толку ли ги мразиш?

Многу луѓе не го разбираат текстот на тричко за В.М.Р.О он со неговиот памет комуњарски го препишува ВМРО за бугарски елемент и неговиот текст всушност е оддалечување од бугарија.
Он со тоа поради условувањата на бугарија околу историјата тргна од позиција дека сме засебен етнос, народност.
Тоа е вистина но незнам дали со давање на целекупната револуционерна историја на бугарија би се постигнало нешто такво.
Вистина е дека на Македонската народност и нација не и е потребна ВМРО. но зарем треба да и ја поклониме таа историја на бугарите? напротив јас мислам дека треба да се докажува македонскиот карактер на организација, но и да ги посочиме и бугарашките елементи во неа.
Тричко има проблем со својот идентитет и се плаши од бугарите, има комплекс на помала вредност, тоа се случува на луѓе кој имаат комуњарски југословенски идентитет и не ја знаат историјата на земјата на која живеат и комплексноста на настаните во турско, српско и тн.
Бугарите неможат да убедат никого во постоење на бугарски идентитет на територија на македонија во минатото.
Не треба да се плашиме од бугарија и треба да биде еднаш јасно дека, ВМРО е Македонија, без ВМРО ќе немаше АСНОМ, ова бугарите да си го пишат во посраните читанки.
Ич да не му се секираш :)
Додека си ти тука да ни толкуваш што напишал таму некој си, нема зима.
Кој го чита тој “тричко“, кој има време да троши на такво копито?

“без ВМРО ќе немаше АСНОМ“ значи откри топла вода, бравоооо!
Автоматски споено мислење:

Реалноста е дека Левица ништо не нудат. Постојано го имаат истиот наратив- "името ќе го вратиме, кривични пријави за сите и со социјализам ќе се бореле". Кој социјализам во 21ви век, што зборуваат, кој ќе им го дозволи тоа?
Пред некое време го слушав оној Игор Димески (носител на ИЕ6) и човекот зборувше неповрзани и нелогични работи за како ќе давале кредити на сите да ставеле фотоволтаици па кој можел нека ги врати парите, кој не не мора... Сега почнале еве и деца да ставаат на листа на пратеници, што според мене изборот за листа на пратеници (особено првите двајца во секоја ие) е паднат на луѓе кои безусловно ќе го подржуваат наративот и идеологија и нема да создадат ниедна драма (како онаа што беше со советниците рапери од Аеродром). Пред некоја година навистина се понадевав дека Левица можат да направат промена, сега искрено се плашам дека ако дојдат на власт целата економија тотално ќе колабира. За жал на Македонија и фали цврста десна партија...
Добро е не мора толку да се палиш, СФАТИВМЕ дека си против враќање на името Македонија и против кривични за криминалци!
Автоматски споено мислење:

Јас сакам и 20 да имаат . Све само СДС со сите албански да не пробаат некоја шема пак. Уверен сум дека таравари попрво би правел со сдс влада отколку со Мицко. Не знам дали ВМРО се свесни .
Скоро па сите тоа го знаат, значи и Мицко и ДПсНЕ знаат и се “свесни“!
Но и Мицко и ДПсНЕ се толку влезени во задникот на Берлин и Фашингтон што едноставно не можат поинаку, затоа во секоја прилика како папагали повторуваат ние сме за запад , ние секогаш сме биле за запад ние ќе останеме верни на запад........
Автоматски споено мислење:

Можно е ЗНАМ да има повеќе места од левица, затоа што многу од левица се вратија во дпне додека кај знам е обратен процес во релација на сдс.
Тоа што си напишал е ирелевантно, прашањето е:
-Колку вкупно/заедно ќе имаат ЗНАМ и сдсСС?
Тоа е факторот кој ќе има клучна улога за ....
 
Последно уредено:
Член од
22 февруари 2024
Мислења
655
Поени од реакции
2.265
“Орда македонска“
Не се љутете ве молам . Реалноста,е таа. Со сите нишани се однесуваме како банда или сојуз колку да се задоволат некои материјални добра , дали за пари итн .
Македонецот се однесува организирано како племе ? Не . Македонецот дали се однесува како народ ? Не. Македонецот дали се однесува како народ со држава? Не .

Немаме племе, немаме народ, немаме држава , Албанците имаат племе, Бугарите имаат народ, Грција има народ со своја јака држава . Бугарија е тука слично со Грција ,само се во развој пониско од Грција .

Македонецот е орда . Орда македонска и ако немаш самокритика и свое јас , е твој проблем брату мој од исти етникум . Јас така гледам кон мојот народ и кога е добар а и кога е лош, реален мора да си .
Пониско од племе е ордата . Ние сме во гомна долго време . Ни роднини,ни фамилија, ни сестра ни брат , ни мајка ни татко , а дојде момент за поделба на станот ,кај нас работи ордата и начинот моментален . Кај племето албанско, се иде прво кај најстариот и таткото и тој одлучува . Еден син во Германија,еден во Швајцарија,еден во Италија а еден води тука бизнис во Македонија . Се држат .

Ние ? Мртви сме . Вукојебина станавме .
 
Член од
22 февруари 2024
Мислења
655
Поени од реакции
2.265
Патриотот кој крвареше за Северна ми бил идеален кандидат.

Прегледај го приврзокот 413158

Ако некој е интересиран еве линк.
Нека ми јават подобро ќе беше,дека е фиксиран прашалник отколку да потрошам време дека Максим е .:D


Screenshot_2024-04-15-19-33-35-915_com.android.chrome.png


Инаку отворено гласам за Левица заради контрола на Вмро .

Стевче исто така . Да имаме претседател на црната листа.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.963
Поени од реакции
4.769
Не се љутете ве молам . Реалноста,е таа. Со сите нишани се однесуваме како банда или сојуз колку да се задоволат некои материјални добра , дали за пари итн .
Македонецот се однесува организирано како племе ? Не . Македонецот дали се однесува како народ ? Не. Македонецот дали се однесува како народ со држава? Не .

Немаме племе, немаме народ, немаме држава , Албанците имаат племе, Бугарите имаат народ, Грција има народ со своја јака држава . Бугарија е тука слично со Грција ,само се во развој пониско од Грција .

Македонецот е орда . Орда македонска и ако немаш самокритика и свое јас , е твој проблем брату мој од исти етникум . Јас така гледам кон мојот народ и кога е добар а и кога е лош, реален мора да си .
Пониско од племе е ордата . Ние сме во гомна долго време . Ни роднини,ни фамилија, ни сестра ни брат , ни мајка ни татко , а дојде момент за поделба на станот ,кај нас работи ордата и начинот моментален . Кај племето албанско, се иде прво кај најстариот и таткото и тој одлучува . Еден син во Германија,еден во Швајцарија,еден во Италија а еден води тука бизнис во Македонија . Се држат .

Ние ? Мртви сме . Вукојебина станавме .
Во ред.
Гледам дека си многу навлечен на АВТОШОВИНИЗМОТ... веќе длабоко напредувал и не верувам на едноставно ршение мора радикално.

Ако си Македонец, а се претствуваш, ни на крај на памет не треба да ти биде навредување на својот Македонски род затоа што на тој начин не помагаш.
Или си многу млад па не гледаш на работите од целно-рационален пристап или едноставно исполнуваш нечија агенда.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom