Политиките на Бугарија кон Македонија

Prometheus Alpha

Војвода
Член од
16 октомври 2020
Мислења
182
Поени од реакции
74
Јас си држам одличен тон. И пак ќе кажам модератори (@SaberRider) да подзачистете со фекалииве тука би било супер. Македонија е далеку од слободна земја (ќе беше слободна ако беше некој остров на Пацификот), со оглед на односот на соседите. Ете Македонија не гледам да блокира некого, да кажува нечиј јазик не постои и дека некои нации се измислени.
За некој што направил логин на, BTW, македонски форум пред некој ден и постира само на оваа тема, вклучувајќи и останати фекалии кои произлегле од пред неколку недели и останати тролови кои чекаат на вакви теми, мене ми изгледа како да ти и останатите да имате сериозен ментален проблем. Грците го имаат истиот проблем на секое видео на YouTube каде што пишува Македонија, поготово на евровизиските видеа, да шизнуваат до даска и да пишуваат се и сешто - тешка дијагноза. Доаѓате да попувате овде. Попувајте си таму на ваши форуми со затупените идеи од Сан-Стефанска Бугарија. Ете јас ги признавам фактите дека национализмот на Балканот и градењето на современи нации, вклучувајќи ги грчката, македонската, бугарската, српската, настануваат во 19-ти век како борба за ослободување од Османлиска Турција. Писанија за тоа има доста. Роднини мои кои дошле на америчко тло на почетокот на 20-век и пред втора светска војна се пишани како Македонци. И тоа е, толку. Game over. И не треба повеќе. Каков македонизам, какви бакрачи. И не сме деца на твои дедовци. Јас имам и прадедо Влав (кој им помагаше на партизаните за време на втора светска војна и кажуваше кај се се движат Бугарите) и прадедо Македонец од Егејот. Дедо ти не ми бил ни дедо, ни прадедо, ни дедо-медо. А омраза има и према Грците. Ете запрашај се зошто Финците не се омразени (баш фин народ се), зошто Индијци, Виетнамци, Уругвајци, Јамајканци, Банту, Хуту, Зулу, Белоруси, Бразилци, Црногорци, не се омразени. Зошто? Се си има причина. Омразата е лоша во секоја смисла - да, ама па никој од убаво не мрази или не поднесува.
А инаку ти да поддржуваше како што кажуваш, сигурно немаше да труеш на оваа тема и специјално заради тоа да станеш член на форумов. :icon_lol: :facepalm:
Пола Влав/Пола Егеец е симболиката на круговите во логото на mastercard :)
Мала шала.

П.С. А што ти толку сметаме,ако не сме ние ќе пропадне темата и ќе нема кој да вреѓате после,а вака е поинтересно.
 
Член од
12 април 2005
Мислења
47
Поени од реакции
24
Јас сум оптимист!

Мислам дека омразата е излечива. Знам дека и Бугарија е виновна за моменталната состојба (deredzje). Претежно „комунистичка Бугарија“, што е дел од нашата историја. Можеби ние Бугарите треба да ја преземеме оваа одговорност, иако не сме виновни што Русија нè презема со децении со булшевизмот!?

Браќа Македонци, дозволете ни сите да ги признаеме фактите, да разговараме за нив, да си простиме и да бидеме повторно заедно - овој пат во Европската унија. Останете здрави Македонци - во Европа имате право да го сторите тоа!
Ke се обидам да направам паралела со нашата реалност за да ја поддржам мојата теза за изгубената кауза за Македонија.
По создавањето на 3-то Бугарско кралство, имаме 50 години директно московско правило + 50 години продажни брокери ги слушаат истите господари / пред Втората светска војна и по 1990 година /.
После толку години перење мозок, ако му кажете на Бугаринот дека руско-турската војна од 1877-1878 година не е „ослободување“, туку Руска освојувачка војна против Османлиската империја кoја е изгубена (Русија губи животи и пари, но добива мали територијални придобивки) ќе бидете повикани со доста навредливи епитети од неуспешните поданици на московскиот господар.
На сличен начин, ние се обидуваме да покажеме поинаква од српска / македонска / гледна точка на историјата на поранешните српски граѓани.
Тие не сакаат друга вистина, ниту владетелите / да не изгледаат како патолошки лажговци /, ниту рајот што е навикнат на српскиот појас.
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
1.324
Поени од реакции
882
Јас си држам одличен тон. И пак ќе кажам модератори (@SaberRider) да подзачистете со фекалииве тука би било супер. Македонија е далеку од слободна земја (ќе беше слободна ако беше некој остров на Пацификот), со оглед на односот на соседите. Ете Македонија не гледам да блокира некого, да кажува нечиј јазик не постои и дека некои нации се измислени.
За некој што направил логин на, BTW, македонски форум пред некој ден и постира само на оваа тема, вклучувајќи и останати фекалии кои произлегле од пред неколку недели и останати тролови кои чекаат на вакви теми, мене ми изгледа како да ти и останатите да имате сериозен ментален проблем. Грците го имаат истиот проблем на секое видео на YouTube каде што пишува Македонија, поготово на евровизиските видеа, да шизнуваат до даска и да пишуваат се и сешто - тешка дијагноза. Доаѓате да попувате овде. Попувајте си таму на ваши форуми со затупените идеи од Сан-Стефанска Бугарија. Ете јас ги признавам фактите дека национализмот на Балканот и градењето на современи нации, вклучувајќи ги грчката, македонската, бугарската, српската, настануваат во 19-ти век како борба за ослободување од Османлиска Турција. Писанија за тоа има доста. Роднини мои кои дошле на америчко тло на почетокот на 20-век и пред втора светска војна се пишани како Македонци. И тоа е, толку. Game over. И не треба повеќе. Каков македонизам, какви бакрачи. И не сме деца на твои дедовци. Јас имам и прадедо Влав (кој им помагаше на партизаните за време на втора светска војна и кажуваше кај се се движат Бугарите) и прадедо Македонец од Егејот. Дедо ти не ми бил ни дедо, ни прадедо, ни дедо-медо. А омраза има и према Грците. Ете запрашај се зошто Финците не се омразени (баш фин народ се), зошто Индијци, Виетнамци, Уругвајци, Јамајканци, Банту, Хуту, Зулу, Белоруси, Бразилци, Црногорци, не се омразени. Зошто? Се си има причина. Омразата е лоша во секоја смисла - да, ама па никој од убаво не мрази или не поднесува.
А инаку ти да поддржуваше како што кажуваш, сигурно немаше да труеш на оваа тема и специјално заради тоа да станеш член на форумов. :icon_lol: :facepalm:
Мислам дека Бугарите ја барат Цар Симеонова Бугарија, и Охрид го сметат за свој заедно со Кирил Методиј Наум Св Софија ,1000 годишен сон ,исто ко Македонците за Солун Шо имат сон за Александрово царство, ,по неколку века ќе се појави сон кај Германците за Лебернахум Хитлеровото царство историјата се понавлја.
 

F.E.A.R.

The Harem King
Член од
11 јуни 2015
Мислења
807
Поени од реакции
1.245
Мислам дека Бугарите ја барат Цар Симеонова Бугарија, и Охрид го сметат за свој заедно со Кирил Методиј Наум Св Софија ,1000 годишен сон ,исто ко Македонците за Солун Шо имат сон за Александрово царство, ,по неколку века ќе се појави сон кај Германците за Лебернахум Хитлеровото царство историјата се понавлја.
Whatever, не знајш Lebensraum = Лебензраум (простор за живеење) да напишиш, уште историја че ми продаваш овде. Идејата за Лебензраум доајџа од то да се обедина сите Германци кајшто живеат во една земја (вклучувајќи ги и Норвешка, Данска и Шведска најверојатно зато шо се од Германско потекло). Затоа толкава територија зафајча Лебензраум, голем број на Германци имало надвор од Гермаснките територии, и за време на Германската империја во знак на пријатлество со Царска Русија, му дозволува на Германци да се досела во Руското царство и да си ја задржа верата и традициите (после 1945г. то германско насление е избркано).

History of Germans in Russia, Ukraine and the Soviet Union

Само јас не можам да разберам како Бугарија се поистоветува (и споредува) со Германија. Да смета дека живеат (и живееле) Бугари надвор од Бугарските граници и мора да се обедина, да ги смета словенските просветители за Бугарски и црковнословенскиот јазик за бугарски, шо нема никаква врска во крајни целости. Единствено шо ве поврзува со словените е крвта шо ја носите, друго ништо немате словенско, дури ни името шо го носите и се гордејте со него не е словенско, ниту пак индо-европско (Болгари или Волгари слезени од реката Волга). Словенски племиња шо се смешале со дојдените татари од Волга на балкано, во кратки црти, изрод (слично нешто како шо има руси смешано со татари, изроди). Кои истите тие од некакви комплекси се упорни дека се словени и се прогласуваат како такви. Дојденит словенски племиња на територијата на МК се смешале со староседелските народи од античко време, посебно со античките македонци, на територија која со векој низ антички карти се именувала како Македонија, се нарекувале Македонци, иако со ниска национална свест (то било кај мн народи тогаш), сепак знаеле шо се.
 
Член од
6 февруари 2011
Мислења
654
Поени од реакции
2.711
Дај бе престанете со та пропаганда имам пријатели бугари па ни малце не звучат ко вас,само штета му прајте на бугарија и на бугарскиот народ.Иначе кој ќе ми одговори како овие луѓе се изјаснувале за Македонци пред 100 и кусур години? Убаво си пишува од каде се,каква националност се и последно место на живеење.За информација овие се официални податоци од институт во САД кој го има цел рекорд за тоа кој влегуваво САД преку брод во последните 200 години.

На Илија од Рапотово во 1906 не му било проблем да се кажи Македонец

Димо село Боишта демирхисарски денес не постој.
Ристе од Битола 1912.
Ние Македонците ја знајме нашата мака,многу сме издржале ќе го изджиме и ова,удретее сега ама се на гла ќе ви се врати крвопијции.
mk1.jpg mk2.jpg mk3.jpg mk4.jpg mk5.jpg mk6.jpg
 

Prometheus Alpha

Војвода
Член од
16 октомври 2020
Мислења
182
Поени од реакции
74
Дај бе престанете со та пропаганда имам пријатели бугари па ни малце не звучат ко вас,само штета му прајте на бугарија и на бугарскиот народ.Иначе кој ќе ми одговори како овие луѓе се изјаснувале за Македонци пред 100 и кусур години? Убаво си пишува од каде се,каква националност се и последно место на живеење.За информација овие се официални податоци од институт во САД кој го има цел рекорд за тоа кој влегуваво САД преку брод во последните 200 години.

На Илија од Рапотово во 1906 не му било проблем да се кажи Македонец

Димо село Боишта демирхисарски денес не постој.
Ристе од Битола 1912.
Ние Македонците ја знајме нашата мака,многу сме издржале ќе го изджиме и ова,удретее сега ама се на гла ќе ви се врати крвопијции.
Прегледај го приврзокот 273167Прегледај го приврзокот 273168Прегледај го приврзокот 273169Прегледај го приврзокот 273170Прегледај го приврзокот 273171Прегледај го приврзокот 273172
Nationality :Turkey;

Macedonian(се мисли на регион или територија сигурно).

А башка види ги презимињата све на "ОВ"-(off).
Малку фалШифицирате.
Троотпоќе ;)
 
Член од
6 февруари 2011
Мислења
654
Поени од реакции
2.711
Nationality :Turkey;

Macedonian(се мисли на регион или територија сигурно).

А башка види ги презимињата све на "ОВ"-(off).
Малку фалШифицирате.
Троотпоќе ;)
Многу убо си пишу Turkey државата од кај шо доаѓа и nationality Macedonian националност Македонец.Еве да видиш дека не се мисли на територија туку на местото од каде што доаѓа.
Тодор Стојанов Бугарија село Дука националност Македонец
Панчп Тодоров Австрија последно место на живеење Софија националност Македонец.

mk7.jpg mk8.jpg
Автоматски споено мислење:

Ajde uste edna da ti dokazam ko na slep deka ne se misli na regionot tuka na nacionalosta Risto Grigor od selo Dihovo Bitolsko valjda znajs kaj e oti te gledam bitolcanec si se ima izjanseto za Bugarin mk9.jpg
 
Последно уредено:
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.721
Поени од реакции
18.246
Многу убо си пишу Turkey државата од кај шо доаѓа и nationality Macedonian националност Македонец.Еве да видиш дека не се мисли на територија туку на местото од каде што доаѓа.
Тодор Стојанов Бугарија село Дука националност Македонец
Панчп Тодоров Австрија последно место на живеење Софија националност Македонец.

Прегледај го приврзокот 273174Прегледај го приврзокот 273175
Автоматски споено мислење:

Ajde uste edna da ti dokazam ko na slep deka ne se misli na regionot tuka na nacionalosta Risto Grigor od selo Dihovo Bitolsko valjda znajs kaj e oti te gledam bitolcanec si se ima izjanseto za Bugarin Прегледај го приврзокот 273176
Тогаш овие од Марс биле паднати сигурно

 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.721
Поени од реакции
18.246
Odgovori mi kako ovir lugje se kazvale za Makedonci ako sakash da imame diskusija
Што да ти одговорам? Македонец во турско означувало географска припадност. Еве ти нешто за мозгање - Како во Лондон Тајмс за Делчев користеле национална припадност и Македонец и Бугарин?

1604626508530.png
 
Член од
6 февруари 2011
Мислења
654
Поени од реакции
2.711
Што да ти одговорам? Македонец во турско означувало географска припадност. Еве ти нешто за мозгање - Како во Лондон Тајмс за Делчев користеле национална припадност и Македонец и Бугарин?

Прегледај го приврзокот 273178
Ti davam dokazi deka lugjeto pred 130 godini se izjasnuvale kako Makedonci , ti davam primer deka nekoj od Dihovo se izjasnuval kako Bugarin a od regionot Makedonija, ubo si pishi nationality Macedonian. Da ti nacrtam??
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.000
Поени од реакции
8.148
Nationality :Turkey;

Macedonian(се мисли на регион или територија сигурно).

А башка види ги презимињата све на "ОВ"-(off).
Малку фалШифицирате.
Троотпоќе ;)
Kako be moze da se glupirate so toa so preziminata bile na ov pa pola Rusija se na ov I tie da ne se bugari ? I posle se lutitite ne vi se prifakale argumentite.
 

Prometheus Alpha

Војвода
Член од
16 октомври 2020
Мислења
182
Поени од реакции
74
Kako be moze da se glupirate so toa so preziminata bile na ov pa pola Rusija se na ov I tie da ne se bugari ? I posle se lutitite ne vi se prifakale argumentite.
Е арно де Пунтер,
сите знаеме дека во СФРЈ беше тренд да се додаде -ски на презимињата што завршуваат на -ов,
за да се истакне кој е појак југословен,
а и да се огради од сѐ што е бугарско.

И сега имаме луѓе од иста фамилија со ист корен на презимето
едни на -ов други на -ски. ;)
Ова со Русите е сличност заради тоа што сме Словени.
Ама пак ќе потенцирам дека оригиналните презимиња во комплетниот регион Македонија
се на -ов и -ев.
Тоа со "скиите" е отпосле апдејтирано.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom