Поликарбонатни стакла

ruller

Expert
Член од
5 септември 2011
Мислења
493
Поени од реакции
317
Па луѓе, извинете што не пишав порано, ама се премислив не зедов поликарбонат :D Колку што научив и поликарбонатните стакла имале зштита со Супрема и што уште ама сепак не зедов... Зедов "обични" пластични супрема стакла кои се доста скапи (3000) можеби бидејќи диоптерот ми е голем. Како и да е, пак се зезнав... Имено, очниот доктор во болницата, што ме прегледуваше за да ми напише рецепта за да покрие нешто здравственото, ми погрешил и диоптер и степени и се... Така јас, на гладно срце си купив 2 пара стакла поради грешка на некој друг (замислете да земев поликарбонат :D ). Фала на мислењата... админи можете да ја затворите темава...
 
Член од
29 јули 2010
Мислења
68
Поени од реакции
4
Ај може ли некој малце да ми објасни за Фондот? Што и како нуди и преку кого? И квалитетни ли се очилата од таму? Јас треба да носам, а не се разбирам многу...
 

ruller

Expert
Член од
5 септември 2011
Мислења
493
Поени од реакции
317
Ај може ли некој малце да ми објасни за Фондот? Што и како нуди и преку кого? И квалитетни ли се очилата од таму? Јас треба да носам, а не се разбирам многу...
Значи, Фондот е Фондот за здравстено осигурување. Ти си одиш на преглед за очите во државна болница или на приватно каде сакаш таму, каде ти даваат рецепта за очила со диоптер. Со рецептата в рака одиш да си купуваш очила. Откако ќе ги бендисаш очилата што ги сакаш, одиш во Здравственото со рецептата за очилата или нешто тие од оптика ти пишуваат (не сум сигурен) и спрема диоптерот ти пишуваат колку посто ќе ти плати државата. Со тоа ливче се враќаш во оптиката, ти го одбиваат тој процент од цената што ќе го плати фондот а остатокот ти го наплатуваат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom