Поклон за свадба?

Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
И однеси му го твојот прибор за јадење добиен поклон од твојата свадба пред 20 години кој во 2020 година може да го раздадеш, само на гробишта за мртвен.

Јас разбирам немаш пари и да се консултираш и да им земеш тоа што им треба, па отпосле да платиш на рати, ама да носиш нешто колку дома да не ти фаќа прашина не.
Ако подарокот што го носите не ви е битен, тогаш не ви е ни личноста за која е наменет.

Едно време колку бонбонери се вртеа по свадбите. Се собираа еден куп од свадбата и ги враќаа назад во продавница, после други ги купува, па враќаа и така се додека продавницата не се затвори.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
3.984
Поени од реакции
11.911
Жими к*рот се свадби, ако немаш некој ќар од чоекот(да ти се најде у иднина) не му оди.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Помина тоа време кога се носеа поклони во пакет на свадба.
И оправдано....секој према своите можности....нели колку е во можност да даде, културно пари во плико, со една културна честитка за да се знае од кого е пликото.....па младенците нека си одлучат што ќе си купат.
А не ќе соберат 3 правосмукалки, 5 миксери итн.....нема логика тоа. Барем према мое размислување.
И кога сум поканет, одам....од почит, не од некаков интерес.....ако не ми се некои блиски одам барем во ресторан.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Се оди на свадба да им се помогне на младенците финансиски, не да им трапосаш некој миксер од Сетек од 5 евра.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Заптија, брат секој втор коментар ти е за пари или како некој те закрпил. Стај едно 50че во пликото, пушти душа и после напиши неколку пати дека си дал 3 Богородици и нешто ситно. :D
 
Член од
21 април 2008
Мислења
262
Поени од реакции
127
На свадба се оди од почит, а не да им се помагало на младите финансиски. Тие организираат прослава бидејки имаат и сакаат да почестат дали ручек или вечера.
И нормално дека најубаво е поклон во пари, отколку девет пакети чаши и седум сервиви филџани да соберат итн ..
 
Член од
28 август 2013
Мислења
3.984
Поени од реакции
11.911
Заптија, брат секој втор коментар ти е за пари или како некој те закрпил. Стај едно 50че во пликото, пушти душа и после напиши неколку пати дека си дал 3 Богородици и нешто ситно. :D
А се пишал комунист :D
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
На свадба се оди од почит, а не да им се помагало на младите финансиски.
Да, можеби во деведесетите кога свадбите ги плаќаа мајките и татковците.
Денес кога повеќето млади брачни парови сами ја плаќаат свадбата, можеш барем да им помогнеш со парите од свадбата да си ја „вратат“ до негде свадбата, одат на свадбено патување или да платат некоја рата кредит за станот ама секој со своето.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.169
Поени од реакции
3.467
Да, можеби во деведесетите кога свадбите ги плаќаа мајките и татковците.
Денес кога повеќето млади брачни парови сами ја плаќаат свадбата, можеш барем да им помогнеш со парите од свадбата да си ја „вратат“ до негде свадбата, одат на свадбено патување или да платат некоја рата кредит за станот ама секој со своето.
Стварно не гледам поента во ова. Ако јас немам пари за свадба, не би ја ни организирал. А ако толку сакам, ќе викнам луѓе според буџетот со кој располагам (т.е најверојатно најблиските). Ем сакаат да имаат што е можно поскапа свадба (најдобра сала, најдобрите музичари, лимузини, фризери, украсувања, чуда...), ем сакаат да им биде покриена од гостите. Башка, не секоја фамилија може да си дозволи 100 евра. Ако им се погоди на таа фамилија 3 свадби во 2 месеца, 300-500 евра отидоа на поклони.

Тогаш е поферски да пишат ВЛЕЗНИЦА 100 евра од фамилија, или 25-35 евра по човек.


Искрено не гледам поента зошто би му покривал на некој свадба или уште повеќе патување/стан/кола, само затоа што решил да прави свадба.

Ако ми е многу близок,ќе му купам тоа што му треба по договор, пари не му давам у никој случај :D
Уште немам некој ептен близок за свадба, па да знам како ќе постапам :\
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Стварно не гледам поента во ова. Ако јас немам пари за свадба, не би ја ни организирал. А ако толку сакам, ќе викнам луѓе според буџетот со кој располагам (т.е најверојатно најблиските). Ем сакаат да имаат што е можно поскапа свадба (најдобра сала, најдобрите музичари, лимузини, фризери, украсувања, чуда...), ем сакаат да им биде покриена од гостите. Башка, не секоја фамилија може да си дозволи 100 евра. Ако им се погоди на таа фамилија 3 свадби во 2 месеца, 300-500 евра отидоа на поклони.

Тогаш е поферски да пишат ВЛЕЗНИЦА 100 евра од фамилија, или 25-35 евра по човек.


Искрено не гледам поента зошто би му покривал на некој свадба или уште повеќе патување/стан/кола, само затоа што решил да прави свадба.

Ако ми е многу близок,ќе му купам тоа што му треба по договор, пари не му давам у никој случај :D
Уште немам некој ептен близок за свадба, па да знам како ќе постапам :\
Истото е без разлика дали свадбата е со 50, 100 или 200 души ама пак ќе кажам, секој со своето. Мене незгодно ми е така да отидам без финансиски придонес, на крајот од краиштата не одиш на свадби секој ден или пак можеш да скратиш провод - два во кафана и да дадеш пари на младенците.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom