Познати филозофски изреки од големите мислители

kLiNkA

Ponosna Hrvatica
Член од
4 јануари 2006
Мислења
2.116
Поени од реакции
5
Sakaj zatoa sto hrabrite sakaat, a kukavicite cekaat da bidat sakani!:wub:

Vistinskata ljubov e kako igla vo seno... Ke oslepes barajki ja, a koga ke ja najdes ke bides slep za da ja vidis!

Duri koga poslednoto drvo ke bide sruseno, poslednata reka zatruena, poslednata riba ulovena, na covekot ke mu stane jasno deka PARITE ne mozat DA SE JADAT!!! (indijanska)

Iskaenosta ne e vo toa covekot da go kaze toa sto go misli, tuku da go misli toa sto go kazuva!:blabla: :icon_lol:

Ne zivej vo minatoto, ne sonuvaj za idninata, koncentriraj se na segasnosta! -Buda

Life isn't about the amount of breaths you take... It's about the moments that take your breath away... lol I like this!i!

Koj rano rani dve sreki grabi... ama srekite veke odamna se razdeleni taka da pospijte uste malce!:)

Ne zaboravaj deka zaboravenite nikogas ne gi zaboravaat onie sto gi zaboravile.

Piev za da Ve zaboravam, da prestane da me goni vasata slika... no vo los cas! Bidejki koga bev pijan ve gledav duplo! -Marcel Achard

Na svetot nema neubavi zeni. Postojat samo zeni koi neznaat deka so malku trud mozat da stanat ubavi! -Dior

NE BARAJ SOVRSENSTVO ZA DA ZASAKAS ZASTO MOZE DA UMRES BEZ LjUBOV...NAJDI NESTO NESOVRSENO I NAPRAVI GO SoVrSeNo!
 
Член од
19 февруари 2006
Мислења
134
Поени од реакции
6
Stupid men learns from his mistakes.Wise men learns from others mistakes.
 
Член од
15 ноември 2005
Мислења
355
Поени од реакции
1
Fцr Guds skull, gift dig! Om du fеr en bra fru blir du lycklig, om du fеr en dеlig blir du filosof.
(Za Boga,ozeni se! Ako ti se padne dobra sopruga kje bidis srekjen,ako e losa kje stanis filozof-Sokrat)
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.488
Поени од реакции
5.965


Тишината на лудилото - да се биде луд значи да не се мисли

Не е важно што некој мисли, туку што мислењето прави од него.


 

WhiteWeedy

Young salamander
Член од
9 февруари 2006
Мислења
30
Поени од реакции
0
Ne boli glavata od nogu mislenje, tuku od nepromislenost.

Od nekoj sto premnogu mislel za da ne go boli glavata.
Cista vistina. :))))))))))))))
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
1.Jas nemam nekoj poseben talent. Samo sum qubopiten .
2.Ne deka sum mnogu pameten samo se zadr`uvam podolgo vreme na problemite.
3.Imaginacijat e pova`na od znaeweto. Znaeweto e ograni~eno. Imaginacijata go opfa}a celiot svet.
4. Sakam da gi imam Bo`jite misli . . . . . . Se drugo se sitnici.
5.Ne gri`ete se za va{ite problemi so matematikata ve uveruvam deka moite se pogolemi.
6.Ponekoga{ se pra{uvam kako jas dojdov do idejata da ja razvijam teorijata na relativnost. Objasnenieto spored mene le`i vo toa {to normalen vozrasen ~ovek na razmisluva za problemite na prostorot i vremeto. Toa se raboti za koi toj razmisluval koga bil dete. No mojot intelektualen razvitok be{e baven, i kako rezultat na toa jas po~nav da razmisluvam za prostorot i vremeto duri koga porasnav.
7.Ako bi znaele odnapred {to e toa {to go rabotime toga{ toa ne bi bilo iztra`uvawe, zarem ne?
8.Tabla, kreda, sad so ovo{je i violina: {to drugo mu treba na ~oveka za da bide sre}en.
9.Toj {to se nafa}a da bide sudija na poleto na vistinata i znaeweto do`ivuva brodolom od smevot na Bogovite.
10.Jas li~am na umetnik koj slobodno crta niz svojata imaginacija.
11.Idealita koi sekoga{ stojea pred mene i mi ja ispolnuvaa `ivotnana pateka bea dobrinata, ubavinata i vistinata.
12.Sekoj den po stotina pati se prisetuvam deka mojot vnatre{en i nadvore{en `ivot se potkrepeni so rabotata na drugite.
13.Ako ne bev fizi~ar verojatno }e bev muzi~ar. Niz muzikata gi o`ivuvam moite fantazii. Vo slu`ba na muzikata go gledam mojot `ivot.
14.Mojot `ivot e prosta rabota za koja nikoj nema da se interesira. Poznat fakt e deka sum se rodil i toa e se {to bilo neophodno.
15. Koga se prou~uvam sebe si i moite metodi za razmisluvawe, dojdov do zaklu~ok deka darbata za fantazirawe ima{e za mene pogolemo zna~ewe, otkolku talentot da gi apsorbiram znaewata.
16. Sekoj treba da zastane protiv toa mladite lu|e da se u~at da postignuvaat uspeh na op{to prifateniot na~in kako glavna cel vo `ivotot. Najva`niot motiv za rabota vo u~ili{tata i vo `ivotot e zadovolstvoto vo toa {to se pravi, zadovolstvoto od postignatite rezultati, i svesta za vrednosta na pridonesot za op{testvoto.
17.Izvor na znaewa e iskustvoto.
18. Intuitivniot um e darba, a racionalniot um e veren sluga. Nie soznavame op{testvo vo koe se slavi slugata, a zaboravame na darbata.
19. Edinstvenata vistinska vredna rabota e intuicijata.
20. Slabosta da se ima odreden stav e slabost na karakterot.
21.Rabotite treba da se napravat {to e mo`no poednostavni. No ne preednostavni.
22.Gospod ne se gri`i okolu na{ite matemati~ki te{kotii. Toj integrira empiri~ki.
23.Va`na rabota e da ne se prestanete so pra{awata. Nikoga{ nemoj da ja zagubite qubopitnosta.
24.Dve raboti se beskone~ni: Kosmosot i ^ovekovata glupost; no za Kosmosot ne sum siguren.
25. Naukata ne e ni{to tuku prefineto sekojdnevno razmisluvawe.
26.Kon dve raboti ~ustvuvam stravopo~it - yvezdenoto nebo nad nas i moralniot univerzum nad nas.
27.Na toj {to ~ustvuva deka mo`e da frli pogled malku podlaboko vo vnatre{nite tajni na prirodata daden mu e golem podarok.
28.Nikoga{ ne gledajte na obrazovanieto kako obvrska, tuku kako na mo`nost da nau~ite za vlijanieto na vistinata na ubavinat, za va{a li~na radost i korist na zaednicata.
29. Prou~uvaweto treba da bide takvo, za toa {to se nudi, da se prima kako vreden podarok, a ne kako te{ka obvrska.
30.Ne obiduvaj se da stane{ uspe{en ~ovek tuku ~ovek so vrednosti.
31.Vrvnoto dostignuvawe na nastavnikot e ona koe ja probuduva radosta na kreativnoto izrazuvawe i znaewa.
32.Za mene najlo{o e koga u~ili{teto raboti so metodi na strav, prisila i la`en avtoritet. Takviot odnos gi uni{tuva razmisluvaweto, iskrenosta i samodoverbata kaj u~enicite i sozdava pot~ineti subjekti.
33.Treba da se pogri`ime da ne napravime bog od intelektot: toj navistina ima mo}ni muskuli, ama nema li~nost.
34.Obrazovanieto e toa {to ostanuva otkako }e zaboravite se {to ste nau~ile vo u~ili{teto.
35.Ima dve na~ini da go `iveete `ivotot. Edniot e deka ni{to ne e ~udno. Drugiot deka se e ~udno.
36. Samo `ivotot koj se `ivee za drugi e vreden `ivot.
37.Gravitacijata e vinovna {to lu|eto se vqubuvaat (. . . falling in love)
38. Ne toj trik ne uspeva... Kako mo`ete so pomo{ na hemiski i fizi~ki zakoni da se objasni takva va`na biolo{ka pojava kako {to e prvata qubov.
39.Najubava rabota vo na{iot `ivot e misterijata. Taa e izvor na site vistinski vrednosti vo umetnosta i naukata. Toj komu taa emocija mu e tu|a, toj koj ne mo`e da se ~udi i ostanuva nedeopren od misterijata toj e mrtov: negovite o~i se zatvoreni.
40.Najte{ko ne{to da se razbere vo ovoj svet e danokot.
41.Zdraviot razum e zbir od predrasudi steknati pre osumnaestetata godina.
42. Malku se onie koi gledaat so svoite o~i i ~ustvuvaat so svoeto srce.
43. Najnesfatliva rabota okolu Univerzumot e toa {to toj mo`e da bide sfaten.
44. Ako A zna~i uspeh, toga{ formulate za nego glasi:
A = X + Y + Z Vo nea X e rabotata, Y e zadovolstvo, Z ozna~uva da ne se zboruva mnogu.
45.Edinstvena pri~ina za postoeweto na vremeto e toa {to se ne slu~uva odedna{.
46.Sekoj ~ovek treba da bide primer na ~istota i da ima hrabrost seriozno da gi so~uva svoite eti~ki ubeduvawa vo op{testvoto ancinicite. Od sekoga{ se stremev taka da postapuvam - no so promenliv uspeh.
47.Site religii, umetnosti i nauki se granki na isto drvo.
48.Postavete ja va{ata raka na `e{ka pe~ka edna minute, }e vi se ~ini deka izminal cel ~as. Ako so privle~na devojka sedate eden ~as, }e vi se ~ini samo edna minute. Toa e relativnost.
49.Jas nikoga{ ne razmisluvam za idninata taa nabrzo }e dojde.
50.Naukata bez religija e sakata, a religijata bez nauka e slepa.
51.Otkritieto na veri`nata nuklearna reakcija ne dovede do destrukcija na ~ove~kiot rod pove}e, otkolku otkritieto na kibritnoto {kor~e. Nie samo treba da storime se {to e vo na{a mo} da ne dojde do nejzina zloupotreba.
52.Ni{to {to rabotam nema da go proemni Univerzumot. No mo`ebi ako go podignam mojot glas, jas }e mo`am da pomognam vo pobedata na dobrata volja pome|u lu|eto na razli~nite narodi i vo postignuvawe mir na Zemjata.
53.Mirot ne se ~uva so nasilstvo tuku so me|usebno razbirawe.
 

Zbratko

The Shrink
Член од
3 јануари 2006
Мислења
875
Поени од реакции
17
Toj shto prashuva e glup za kuso vreme, no toj shto ne prashuva ostanuva glup zasekogash!!!

Kineska Pogovorka
 

devicem

Машина
Член од
7 март 2006
Мислења
22
Поени од реакции
1
1.Se sto ne znaes prasuvaj, no ne kazuvaj se sto znaes.

3. Celata poenta e vo toa sto nema poenta.

3. my sig.
 
Член од
26 април 2005
Мислења
1.691
Поени од реакции
44
Sitnicite go pravat sovrsenstvoto, a Sovrsentvoto ne e sitnica.-Mikelandzelo
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Gazot go mie voda, liceto ni krvta! - Divider
 
P

Princ

Гостин
Човек со еден часовник секогаш знае колку е часот. Човек со два часовника никогаш не е сигурен.

Не можеш да разбудиш некого што се преправа дека спие.

Штом стане еднаква со мажот, жената ќе го надвладее.

Знам само едно, дека не знам ништо.

Природата ни дала две уши, две очи, но само еден јазик - треба да слушаме и гледаме повише отколку што зборуваме.

Искрено ти препорачувам да се ожениш. Ако најдеш добра жена, ќе живеете среќно а ако најдеш лоша жена, ќе станеш филозоф.

*Сам ги преведов и секако дека има грешки - Никој не е совршен.
 
Член од
18 септември 2005
Мислења
318
Поени од реакции
12
Никогаш, не вели никогаш!
 

Tutkar

Богомил
Член од
6 декември 2005
Мислења
1.967
Поени од реакции
34
Duri i zastanaat casovnik dava tocno vreme dvapati vo danot.
 
Член од
10 март 2006
Мислења
5
Поени од реакции
0
Nothing ventured, nothing gained. ( Koj ne rizikuva, nema da dobie ) - Stalone vo "Shades" :))
 

Kajgana Shop

На врв Bottom