Поддршка за монашкото братство од Бигорски

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Поради големата трагедија која се случи изутринава на ден 30-09-2009 година (црковен празник:+Св.мч-чка ВЕРА,НАДЕЖ,ЉУБОВ и мајка им СОФИЈА) во пожар изгоре стариот конак од Бигорскиот Манастир посветен на Св.Јован Крстител.

Се молат сите луѓе да ја покажат сета своја ЉУБОВ,ЧОВЕЧНОСТ И ДОБРИНА, како би помогнале за возобновување и повторна изградба на манастирските конаци.

Сите донации се добредојдени на жиро сметката на манастирот:
ж-сметка: 500-000000-3835-65 Стопанска банка А.Д. Битола

Однапред благодариме на сите и Бог нека е со нас.

<едит од Princ>
Може да се донира и преку мобилен телефон
T-Mobile 070/143-444
Cosmofon 075/143-444
VIP 077/143-444
</edit>

Превземено од:

-Фејсбук групата „Поддршка за монашкото братство од Бигорски“:
http://www.facebook.com/group.php?gid=141918878665
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Ај, ја од тука не можам да прата пари, ама ќе замолам еден пријател, албанец, тоа да го стори за мене.

Пикасо, дај колку ќе даваш за тебе, дај и за мене толку и ќе ти ги вратам некаде потаќи, кога ќе наминам во МК.

Фала однапред!
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
подршка и од мене ...
жално ... за библиотеката и се она вредно наследство што изгоре

ама срам немаат ли па и пари од народот да бараат?
Жиро сметка?!?!?:tapp:
секој од нив вози џипишта од по 50 000 евра + ....
мафија изиграваат, почнаа за се и сешто да наплаќаат ...
и пари од народот а :nenene:
тоа шо го краделе со Изгрев и останати манипулации нека го вратат :toe:
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
А нема некако телефонски број па преку такви донации да се донира?
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
подршка и од мене ...
жално ... за библиотеката и се она вредно наследство што изгоре

ама срам немаат ли па и пари од народот да бараат?
Жиро сметка?!?!?:tapp:
секој од нив вози џипишта од по 50 000 евра + ....
мафија изиграваат, почнаа за се и сешто да наплаќаат ...
и пари од народот а :nenene:
тоа шо го краделе со Изгрев и останати манипулации нека го вратат :toe:
Не е моментот да изиграваш судија. Подршка. Пари и човечка физичка помош мора да се најде за повторно враќање на изгубеното.
 

КиреМали 1911

Модератор Неимар
Член од
23 јуни 2007
Мислења
1.313
Поени од реакции
223
Не туку мешајте попови и џипови сега, срам ве било! Имајте малку душа во вас, сфатете дека со вакви трагедии губите и дел од себе, од вашето наследство, од она што навистина ве прави богати! Секој кој бил таму, ќе потврди, ако не за друго, за душевниот мир кој го доживеал и за убавините кои ги видел. Зарем тоа не вреди да се поправи? Зарем, покрај трагедијата, треба да останеме со игнорантен став, и само да си мелеме и критикуваме?

На жиро-сметка можеш да дадеш и 100 денари, и еден милион. Не е битна сумата. Битна е желбата - кој ја има да одвои од својот драгоцен ден време, да оди до банка и да пополни една уплатница.

Ајде да ве видам. Јас знам дека за ова ќе имам!
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Не туку мешајте попови и џипови сега, срам ве било! Имајте малку душа во вас, сфатете дека со вакви трагедии губите и дел од себе, од вашето наследство, од она што навистина ве прави богати! Секој кој бил таму, ќе потврди, ако не за друго, за душевниот мир кој го доживеал и за убавините кои ги видел. Зарем тоа не вреди да се поправи? Зарем, покрај трагедијата, треба да останеме со игнорантен став, и само да си мелеме и критикуваме?

На жиро-сметка можеш да дадеш и 100 денари, и еден милион. Не е битна сумата. Битна е желбата - кој ја има да одвои од својот драгоцен ден време, да оди до банка и да пополни една уплатница.

Ајде да ве видам. Јас знам дека за ова ќе имам!
поштуам манастирот ...
поштуам убавините таму ...
поштуам сето тоа културно наследство ...

Не ги поштуам поповите наши (повеќето) кои го раководат сето тоа и изиграваат сицилијанска мафија со скапи блиндирани џипишта ... :toe:
 

КиреМали 1911

Модератор Неимар
Член од
23 јуни 2007
Мислења
1.313
Поени од реакции
223
поштуам манастирот ...
поштуам убавините таму ...
поштуам сето тоа културно наследство ...

Не ги поштуам поповите наши (повеќето) кои го раководат сето тоа ... :toe:
Оф-топик си бе! Пак ти не поштувај попој, никој не ти брани тоа. Можда и јас не ги поштувам нив. Го поштовам манастирот, неговата историја и неговата душа! Колку појасен од ова треба да сум?
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Не туку мешајте попови и џипови сега, срам ве било! Имајте малку душа во вас, сфатете дека со вакви трагедии губите и дел од себе, од вашето наследство, од она што навистина ве прави богати! Секој кој бил таму, ќе потврди, ако не за друго, за душевниот мир кој го доживеал и за убавините кои ги видел. Зарем тоа не вреди да се поправи? Зарем, покрај трагедијата, треба да останеме со игнорантен став, и само да си мелеме и критикуваме?

На жиро-сметка можеш да дадеш и 100 денари, и еден милион. Не е битна сумата. Битна е желбата - кој ја има да одвои од својот драгоцен ден време, да оди до банка и да пополни една уплатница.

Ајде да ве видам. Јас знам дека за ова ќе имам!
У која бе црна банка преку жиро за у МК од тука бе??

Боље да дужам некому, него транфер да плаќам!
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
поштуам манастирот ...
поштуам убавините таму ...
поштуам сето тоа културно наследство ...

Не ги поштуам поповите наши (повеќето) кои го раководат сето тоа и изиграваат сицилијанска мафија со скапи блиндирани џипишта ... :toe:
Извини али морам да те поправам. Поповите се обични свештеници а надлежни за црквите и МПЦ се владиците. А ако си толку без душа како што изгледа по постовиве ѕирни го дедо Стефан во изјавата на канал 5 каде што едвај се содржа да не заплаче пред камера за загубата. А тие блиндирани џипишта ги имаат и обичните луѓе додека владиците заслужуваат да бидат обезбедени поради нивното значење и тоа што се претставници не само на христијанството во Македонија туку и на самиот наш идентитет кој добро знаеш со каков притисок е. Плус сигурно знаеш како заврши првиот архиепископ.


Доста од вакви постови и ке молам супермодераторите да средат и темава да биде место во кое ке се организираме за враќање на изгубеното богаство.
 

КиреМали 1911

Модератор Неимар
Член од
23 јуни 2007
Мислења
1.313
Поени од реакции
223
У која бе црна банка преку жиро за у МК од тука бе??

Боље да дужам некому, него транфер да плаќам!
Гаро, ти си надвор, не е причава за тебе. Сфаќам дека би донирал, ако би бил тука. Ама, имаме народ и во нашава држава, така? Нив им се обраќа пораката, првенствено. А, ако толку сакаш, бидејќи се познаваме многу добро, со чиста мисла и колку што ми се можностите, би донирал и во твое име. Не е битно името на уплатницата... волјата е битна.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Мојт бре, и ти клај една стотка дека си дете голомеше, ама ја сакам и Пикасо да клај за мене онолку колку ќе клај за него, па ко че дом, таму негде, после 15 јануар, че му и врнам тамам ко че појдам натаќе оти се договараме одамна на меден мегдан да се најме, тој со ракија, ја со ракија, тој со шопска, ја со шопска, а заедно со сирење, ајвар и лути пиперки со лукче и мастраф.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Ај, ја од тука не можам да прата пари, ама ќе замолам еден пријател, албанец, тоа да го стори за мене.

Пикасо, дај колку ќе даваш за тебе, дај и за мене толку и ќе ти ги вратам некаде потаќи, кога ќе наминам во МК.

Фала однапред!
Средено, и за тебе и за мене!:wink:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Фалиминдерит зотри, фалиминдерит шум!
 
Член од
27 мај 2008
Мислења
1.025
Поени од реакции
41
еве ги конечно и телефоните за донација

070 / 075 / 077 143 444
 

Kajgana Shop

На врв Bottom