Подгрбавување

I

Iblis

Гостин
Било каква физичка активност(фудбал, тенис, кошарка, планинарење, трчање, јога итн) и правилна положба на држење на телото пред компјутер.(второто е потешко да се изведе)
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.552
Поени од реакции
2.130
За учениците и студентите правилното седење за време на час има голема улога.Немора се да е до компјутерот
 
A

Auditore

Гостин
За да се исправиш потребна е силна волја и континуираност.
Најдобри начини да се исправиш е, да идеш да се консултираш со соодветен доктор и тој ќе ти даде помагало како на Исак Кејтен кое ќе го носиш секогаш кога можеш, пожелно е и додека си на училиште/факс посебно сега кога заладува и се носат долги ракови, дуксери итн.
Второ, да почнеш да вежбаш, немора да биде теретана или тренирање одреден спорт, може и дома да правиш одредени вежби ќе прочепкаш по интернет и ќе најдеш, али како што реков пред се потребна е огромна волја и континуираност.
Сум нашол и ја да коментирам, и ја сум целиот изгрбавен, но чекам да залади да почнам да носам она помагалото.
 

NelTu

Coffee addict
Член од
1 август 2011
Мислења
2.370
Поени од реакции
7.013
Ја носев слично "помагало" како на сликата во некој од предходните постови, ама стега УПМ, цела црвена бев, и не го носам веќе. Инаку го зедов од аптека со препорака на доктор.
Ама братми носеше едно со железа назад..
Така да појдиси на доктор, ќе ти каже најубаво.
А и почни да вежбаш тоа многу помага.
Додека тренирав грбот прав ми беше, пошто нон стоп правевме грбни на пауза..
п.с ЗА СЕ Е КРИВ КОМПЈУТЕРОТ!
 
R

Roten 96

Гостин
јас подгрбавев многу...не се движам исправено како што треба..не знам од што ке дае од седење на компјутер или не :) а нормален човек треба да се движи исправено и рамињата исправени :)
 
П

Пепси_

Гостин
Ја носев слично "помагало" како на сликата во некој од предходните постови, ама стега УПМ, цела црвена бев, и не го носам веќе. Инаку го зедов од аптека со препорака на доктор.
Ама братми носеше едно со железа назад..
Така да појдиси на доктор, ќе ти каже најубаво.
А и почни да вежбаш тоа многу помага.
Додека тренирав грбот прав ми беше, пошто нон стоп правевме грбни на пауза..
п.с ЗА СЕ Е КРИВ КОМПЈУТЕРОТ!

Точно е дека и седењето пред компјутер има голем дел во овој проблем,ама мене по голем проблем ми е кога сум во школо таму седиш по 6-7 часа у пм. Столчето е многу неудобно и тоа навалачката катастрофална да се укочиш цел. :pipi:
 
Член од
29 јули 2010
Мислења
68
Поени од реакции
4
Јас имам дури и полош проблем. Ми се има направено и грбка (не многу голема но...) и многу се нервирам. Воопшото не ми е пријатно кога ќе се видам странично на огледало. Има ли некој лек за ова? :(
 

Decoturf

Базинга
Член од
30 октомври 2010
Мислења
504
Поени од реакции
74
Јас имам дури и полош проблем. Ми се има направено и грбка (не многу голема но...) и многу се нервирам. Воопшото не ми е пријатно кога ќе се видам странично на огледало. Има ли некој лек за ова? :(
тешко, пробај да го зајакнеш со вежби градниот кош и грбот исто работи на трапезиус, делтоидниот и терес мајор мускулите,а ќе мора и да носиш некое помагало !
 
Член од
4 август 2012
Мислења
158
Поени од реакции
57
Добро зарем за (не многу голема) грбка нема никаков лек? Ништо ли не помага? Мора да има некои посебни вежби, помагала за носење и сл. Доколку некој знае нешто нека пишува веднаш. Плис.
 

NelTu

Coffee addict
Член од
1 август 2011
Мислења
2.370
Поени од реакции
7.013
Добро зарем за (не многу голема) грбка нема никаков лек? Ништо ли не помага? Мора да има некои посебни вежби, помагала за носење и сл. Доколку некој знае нешто нека пишува веднаш. Плис.

Лежи на паркет 15 мин на ден.
 
М

мојќен

Гостин
значи вака,имам 18 години,и на последниот систематски преглед ми беше кажано да посетувам физикална,поради искривена кичма,ама посетив 2 пати и повеќе не се појавив :).И сега имам испакнати пршлени малку погоре над половината,но се многу забележителни,одам малку позгрбавено и сум една блага верзија на квазимодо...совет,помош или било што.БЛАГОДАРАМ
 
М

мојќен

Гостин
ми е страв пак да му се појавам :( како ГОДЗИЛА во р'бетот сум...:pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom