Плетење

Дали плетете?


  • Вкупно гласачи
    70

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Цела година дрндам дека сакам да научам и конечно почнав минатиот викенд, којзнае што ми текна, веројатно зимава ме мотивираше, ќе видиме до кога ќе ме држи. Инаку е баш зен момент, ептен опушта. Засега добро оди, уште да престанам да се "борам" со показалецот на левата рака.

Девојки да ве прашам, каде купувате игли по Скопјево? Јас најдов 4-ка во Багат и на Зелен пазар, ама 6-ки немаше. И да не се од оние малите пластични поврзани меѓусебно. А немаше ни некој голем избор на волница во Тетекс. Дајте некој совет околу опрема за плетење каде да побарам на друго место.

Сега се намерачив на едно капче, како поедноставно и помало. Еве го:



Инаку, најдов многу добар сајт со видео шеми за различни плетки, а има и одлични упатства за почетници. Сајтот, кога не им е паднат серверот, е:
http://www.watchknitting.com/
Ако не работи, можете да ги најдете на Youtube под истото име.

П.С. Можеби ќе биде подобро темава да се префли во Дом и семејство, вака има шанси да се изгуби во мноштвото на Општи, а тематски и повеќе припаѓа таму или можеби во Хоби. Бидејќи не знам кој е модератор на овој подфорум, рандом ќе ги цитирам @Луси Лу и @Олимпија.
Преместена :pipi:
Игли за плетење имаш на женски пазар на Бит Пазар. Волницата таму ти е исто поефтина.
Не знам да плетам, а сакам да научам. Ама ај тоа ќе го остаам за понатаму, сеа прво да научам убаво да месам :pos:
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.671
Поени од реакции
81.913
Најглупото нешто што ми се десило пред 8-9 години беше тоа што учевме како да плетиме на час по ОТП :facepalm:. Што е жалосно никој (нит машки нит женски) не успеа едно веленце помало да исплете, а не оценуваа за тоа
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
Знам ама не плетам. Имам интернет :) Ако се расипе компјутерот недај Боже имам една игла и по некое конче. Кафеавиот фустан не е комплициран правев такви бадемчиња кога се учев. Пред Христос изгледа беше.
--- надополнето: 2 декември 2013 во 09:34 ---
Вакви блузи ми плетеше мајка ми кога бев дете, ни една не си оставив за спомен. Имав неколку со вакви плетенки блузи и шалчиња. И некој со слика од конец во различна боја едната ја памтам со два листа од лозница.
 
Член од
3 декември 2013
Мислења
1
Поени од реакции
2
Само што се регистрирав на форумов поради темава. Почнав да кукичам (хеклам, крошетирам) пред 1 месец и се заразив. Знае ли некој дали постои друго место освен Битпазар и продавницата на Теткс на Рекорд каде што може да се купи волница?
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Само што се регистрирав на форумов поради темава. Почнав да кукичам (хеклам, крошетирам) пред 1 месец и се заразив. Знае ли некој дали постои друго место освен Битпазар и продавницата на Теткс на Рекорд каде што може да се купи волница?
На Бит-пазар во женскиот пазар провери,би требало да има.Исто сум гледала по трговскиве центри во Беверли Хилс и сигурно и во другите трговски центри би требало да има.Порано беше супер,се знаеше...Стоковна куќа-Скопје,Центротекстил,Трготекстил,Беко,Стоковна Илинден,26 јули и милион мали продавничиња по стара чаршија...милина беше...:)
 
Член од
22 јануари 2013
Мислења
481
Поени од реакции
669
Немам нерви за тоа. Мајка ми умее, и им се восхитувам на тие кои уживаат во тоа.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
148
Поени од реакции
177
Јас до сега имам исплетено три џемперчиња со „грчки израз“ - демек без рамена и три шалчиња ама тоа одзимање и додавање на котелци не знам како иде, па мајка ми ќе почне да ми плете (што многу ме нервира затоа што различно плетеме) и ми се крши филм, ама ваљда некој ден ќе научам:confused: . Сега завршувам едно шалче за брат ми, па ќе почнам да си плетам уште едно џемперче. И да, смирува нерви многу!!! IMG10311.jpg
 

perez9

расипано јајце
Член од
30 декември 2013
Мислења
1.041
Поени од реакции
991
Дали знаете да плетите? Сакате да плетите? Дали би плетеле со вашите баби?
Ако сакате споделете некоја плетка.....Можиме и натпревар за најубав џемпер да организираме или собиранка- кајгана плетенка на која ке си донесиме вуница и уз муабет ке си плетиме :X3:
 
Член од
14 декември 2013
Мислења
4.157
Поени од реакции
10.994
Дали знаете да плетите? Сакате да плетите? Дали би плетеле со вашите баби?
Ако сакате споделете некоја плетка.....Можиме и натпревар за најубав џемпер да организираме или собиранка- кајгана плетенка на која ке си донесиме вуница и уз муабет ке си плетиме :X3:
(y)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom