Платон

Член од
30 април 2005
Мислења
361
Поени од реакции
21
Еден од моите омилени филозофи.
Мојата омилена приказна е приказната за љубовта од Платон (можеш да ја најдеш во неговата книга „За љубовта“ или некаде е „Гозба“, „Пир“ и не знам како уште). На таа гозба се собрани повеќе пријатели, старогрчки хедонисти(моја забелешка), и дискутираат на тема љубов. Приказната која мене најмногу ми се допадна е следнава ---
---Некогаш одамна луѓето биле многу моќни суштества. Тие имале две глави, четири раце и нозе, големо срце и душа, биле весели, среќни задоволни од себе. Не се грижеле за ништо затоа што имале и можеле се. Често им се спротивставувале на боговите ако не се согласувале со нивните одлуки. Тоа почнало да ги загрижува боговите кои сакале да имаат целосна контрола. Затоа боговите се договориле меѓусебно да сторат нешто со што би го спречиле тоа самоволие на луѓето и би ги направиле ранливи и послушни. Одлучиле да ги пресечат на две половинки и тие половинки да ги расфрлаат низ светот. Речено-сторено.Оттогаш секоја половинка скита низ светот во потрага по својата изгубена половинка за да може да се чувствува комплетно, среќно и задоволно. За да може да се чувствува моќно и неговото постоење да има смисол. Потребата од тоа чувство на комплетност, потребата од спојување со својата изгубена половинка – тоа е љубовта!Го обожавам Платон. Не само поради оваа приказна, има тој многу убави теории. Една од нив е и „Алегоријата за пештерата“. Но за неа во друга прилика.

Малку повеќе и за Платон. (427-347 год.п.н.е.) Сократов ученик.
Основач на академијата. Поборник за истовремено физичко и духовно усовршување. Во здраво тело-здрав дух.
Во неговата филозофија поимите добиваат форма на посебни, независни од човекот како субјект идеи. Светот кој е видлив е само несовршен одраз на материјалните нешта. Секоја идеа, според него, е вечна и во себе идентична, причина и последица на се постоечко што никогаш не може да ја достигне самата идеа. Предмет на истражување на правата наука, предмет на знаењата, не можат да бидат променливите материјални облици, туку само чисти апстрактни поими, односно идеите.
Суштината на нештата, изразена во идеите, може да се спознае само со разумот и треба да се разликува од појавите кои ги забележуваме со сетилата. Во средината помеѓу разумните сознанија на идеите и сетилните забвелешки стои математичкото мислење кое Платон го смета за подготовка за филозофијата. Геометриските облици и бројките се посредници помеѓу сетилниот свет и светот на идеите.
 

SLaCk

Remember me?
Член од
23 ноември 2005
Мислења
1.451
Поени од реакции
18
Platon dusata ja deli na tri dela: setilen, volev i razumski. Sekoj ke postigne duseven mir koga ke gi uskladi delovite od svojata dusa. Spored Platon pravda e sekoj da dobie rabota ili mesto vo osptestvoto sto go zasluzuva.
 

Jakov

Тато
Член од
24 јули 2005
Мислења
2.360
Поени од реакции
58
Jas vo momentov ja citam "Timaj" od Platon.....da ja zavrsam pa ke muabetime vaka na pola rano e. :)
 

Офчар

The Bite of The Mamba [81]
Член од
24 април 2005
Мислења
3.717
Поени од реакции
57
Платоновиот објективен идеализам е еден од четирите основни правци во филоЗофијата. За Матриксот и сл. имам пишувано. За Пештерата исто така. Има алтернативни гледишта што ги гледаат Платоновите постулати како оснава на пуно филозофи понатака, почнувајќи од Аристотел.

Меѓутоа Платон не ми се допаѓа кога ја твори Политејата. Политејата на Платон е првата Утопија и како таква е централизирана и тоталитаристичка. Пошто као што кажа Слека за трите дела на душата Платон дефинира и три слоја на населението без можност за социјална мобилност. Се губи индивидуализмот и сл. Тука Аристотел веќе го отфрла.
 

SLaCk

Remember me?
Член од
23 ноември 2005
Мислења
1.451
Поени од реакции
18
Ама немојте па така колега! Па и индивидуализмот во шиста форма не е така добар. Во се барајте средина! уф тоа беше Аристотел хехе.
 
Член од
22 јануари 2005
Мислења
980
Поени од реакции
4
„Гозба” патува накај мене, па деновиве ќе почнам да ја читам.

Спротивно од офчар, како и онаа на Томас Мор, и Платоновата утопија „Политеја” за мене е прифатлива и блиска до некои мои сфаќања за уредеувањето на државата.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Јас имам прочитано се од Платон, но, некако никогаш не ми се допаднаа неговите ставови. Што знам, цо тоа време повеќе бев логичар. Потоа, кога завршив философија се навратив, околу некои ставови. Никако не можам старите дела и ставови да ги поврзан со ставовите во поновите учења. Некако од тоа време, што знам, Аристотел.
Мил ми е Платон, јебига, ама помила ми е вистината.

Туку ако сакате да полемизираме, од утре. За него де.
Инаку, читајте го цел. Помага во разбивање на една догма. КОја не ви кажувам.
 

osicka

ЅвЕрЧе
Член од
12 декември 2005
Мислења
312
Поени од реакции
4
Ja procitav "Gozba" i mozam dakazam deka knigata stvarno vredi i pokraj sto nekoj sto ja procitale mi rekoa deka ne ja razbrale. Sto da prais ne e za sekogo Filozofijata!
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Platon

Jas pisuvav maturska za platon i smetam deka e megu najdobrite vo negovoto vreme, sto da pisuvam koga vie ste se kazale za nego, go pocituvam mislenjeto na garfield. Iskreno go obozavam platon i celata taa negova rabota i negoviot stil na pisuvanje koj sekoj moze da go razbere, mnogu mi se dopaga prikaznata vo pesterata so okovite... pozdrav
 

JuveFan

Џабарлак
Член од
11 мај 2006
Мислења
918
Поени од реакции
7
Закон е батето. Мене најповеќе ми се бендисаа Сократовата одбрана и Сеќавање за Сократ
 

Lucifer

Devil in a females body
Член од
7 мај 2006
Мислења
300
Поени од реакции
1
Poveke go sakam i cenam aristotel nego li platon.A gozba e ok
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
За Сократовата Одбрана немам зборови
 
U

UnholY

Гостин
Платон(428-347 п.р.н.е) најистакнатиот ученик на Сократ кој ја основал Академијата во Атина а исто така таму го поучувал Арисотел....исто така го опишува и идеалниот град држава....
Многу ја сакам една од неговите најпознати изреки...Only the dead have seen the end of the war....или само мртвите го имаат видено крајот на војната....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom