Планинарски дом Кораб

  • Креатор на темата .Lost Angel.
  • Време на започнување
L

.Lost Angel.

Гостин
Не видов во пребарување ваква тема ... ако има спојте ја или у канта :свиркам:

Инаку вчера запознав еден дечко на водно кој ми кажа дека можам да се зачленам во овој планинарски дом - Кораб со кое морам да платам 400 денари годишно за маркица. Инаку не ме запозна премногу каде се оди како што бидејќи беше вечер а и се спуштавме со точаци од водно е сега ако има некој тука да ми каже каде е пицерија анја кај градски парк тука некаде одржувале секоја среда во 20 часот состаноци и сум требал да дојдам да се зачленам. Ако има некој на форумов кој член е веќе во ова планинарко друштво нека пише.

И нека биде ова официјална тема за ова планинарко друштво. :)
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.380
Поени од реакции
804
Јас баш ова време лани се зачленив, местенцето е малце збутано во еден пролаз е, од десна страна ли така нешто беше на Томче Софка до крај, па од лево ќе го видиш ќе има народ што дошле на состанок

Мислам дека кај црвенава линија што ја бележав таму е пролазот



ЗАЧЛЕНУВАЊЕТО СЕ ВРШИ ВО ПРОСТОРИИТЕ НА СОЈУЗ НА СПОРТОВИ НА ГРАД СКОПЈЕ (ПОЗАДИ СОФКА ТОМЧЕ - ГРАДСКИ ПАРК), КАДЕ ШТО ПК КОРАБ ИМА РЕДОВНИ СОСТАНОЦИ СЕКОЈА СРЕДА ОД 20 ЧАСОТ. ЗА ЗАЧЛЕНУВАЊЕ Е ПОТРЕБНА ФОТОГРАФИЈА, ДОБРА ВОЉА И 400 ден. (200 ден. ПЛАНИНАРСКА КНИШКА + 200 ден. МАРКИЦА ЗА ТЕКОВНА ГОДИНА.
тел. 076/427 062 Ване, 075/410 182 и 070/330 679 Љубo


Јануари :
Февруари :

Водно - Матка
Пчиња-Катланово
Мокрени
Козјак - Скопски
Организиран дочек на Стара Нова Година
Трем - Србија
Железна река
Ѓуриште - Катланово
Караџица
Зрзе


Март :

Април :


Бугарија - Витоша 5-7 март
Скопска Црна Гора
Селечка планина
Копаоник
Наша другарска вечер
Галичица
Љуботен
Мариово
Беласица
Чеплес
- Солунска Глава

Матка - Козјак
Караџица - Горна Белица


Мај :
Јуни :

Бугарија - Стара планина
Титов Врв
Меморијал Лопушник
Фрушкогорски маратон
Меморијал Кавадарци
Трансверзала 4М
Меморијал Тетекс
Козјак (Прилепски)
Аџина Река
Трескавец


Јули :
Август :

Големо езеро - Сливница
Лешовски манастир - табор
Стогово (Гари)
Кајмакчалан
Јабланица - Струга
Бугарија (7-те Рилски езера)
Дешат - Крчин
Ливадичко езеро - Пирибег
Дурмитор (Црна Гора)
Галичник - Меденица
Кораб (водопад)
Меморијал Кожуф


Септември :
Октомври :

Голем Кораб 05,09,2010
Царев врв
Каменица - Бугарија
Црно езеро
Меморијал - Куманово
Малоиште - Големо езеро
Козјак - Требовле - Самоков
Пехчево - Кадиица
Пониква
Козјак - Скопски
Водопад - Дуф


Ноември :
Декември :

Сушица - Поречје
Бушава планина - Крушево
Тајмиште
Неолица - Големо Езеро

Беласица - бања Банско
Бугарија - ПИРИН
Китка - Скопска
Џумаја
Слепче - Демир Хисар
Говрлево - Матка

Слепче - Мокрени
Организиран пречек на Н. Г.



http://www.korab.org.mk/
 
L

.Lost Angel.

Гостин
palpem Фала стварно премногу имам воља за планинарење па баш вчера начекав еден дечко за ова планинарко друштво инаку дали треба во некоја посебна соба да одам или?
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.380
Поени од реакции
804
palpem Фала стварно премногу имам воља за планинарење па баш вчера начекав еден дечко за ова планинарко друштво инаку дали треба во некоја посебна соба да одам или?
Да да, си има просторија ќе си влезеш кога ќе почне состанокот, предходно сите стојат надвор, љубезни се планинарите ќе ти посакаат добро дојде :)
 
L

.Lost Angel.

Гостин
Да да, си има просторија ќе си влезеш кога ќе почне состанокот, предходно сите стојат надвор, љубезни се планинарите ќе ти посакаат добро дојде :)
Фала премногу другар (y)
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.787
Поени од реакции
4.441
da ne mislis na planinski KLUB zs na Korab nema planinarski dom :D
inaku e ubavo da se vidi deka nekoj se interesira za ova, jas sum clen na Solunska Glava - klubot ne domot
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.380
Поени од реакции
804
da ne mislis na planinski KLUB zs na Korab nema planinarski dom :D
inaku e ubavo da se vidi deka nekoj se interesira za ova, jas sum clen na Solunska Glava - klubot ne domot
Друже да те прашам кога има тура за Солунска Глава али летен период, бидејќи за зимо треба мн опрема што кошта и доста пари....
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.787
Поени од реакции
4.441
tura ima koga ti ke si napravis, najubavo e za vreme na vikend, oprema nema potreba, dovolno e osnovnite namirnici za da prezivees, hrana i obleka, pat od Sk do Bogomila 150+150=300 i plus 2 noki spienje na Cheples 150+150=300 vkupno 600 denari ako ne ja racuname hranata so moras sam da si ja poneses, gore nema prodavnici :D
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.380
Поени од реакции
804
tura ima koga ti ke si napravis, najubavo e za vreme na vikend, oprema nema potreba, dovolno e osnovnite namirnici za da prezivees, hrana i obleka, pat od Sk do Bogomila 150+150=300 i plus 2 noki spienje na Cheples 150+150=300 vkupno 600 denari ako ne ja racuname hranata so moras sam da si ja poneses, gore nema prodavnici :D
Не сум бил, не го знам патот... иначе не може во еден ден да се искачи ?
 
М

Мартин`

Гостин
Не сум бил, не го знам патот... иначе не може во еден ден да се искачи ?
Од Нежилово до Чеплес планинарскиот дом за 3~ саати некаде стасавме горе но во темница и имавме проблеми со патот зошто не се гледаа ознаките, а од планинарскиот дом до врвот Солунска глава има уште 3-4 саати. Зимно време ќе те стемни ако планираш да ја правиш турава ама летно време ако си физички спремен за во еден ден мислам дека ќе можеш да искачиш.
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.380
Поени од реакции
804
Од Нежилово до Чеплес планинарскиот дом за 3~ саати некаде стасавме горе но во темница и имавме проблеми со патот зошто не се гледаа ознаките, а од планинарскиот дом до врвот Солунска глава има уште 3-4 саати. Зимно време ќе те стемни ако планираш да ја правиш турава ама летно време ако си физички спремен за во еден ден мислам дека ќе можеш да искачиш.
Летно време планирам, зимно премногу напор, опрема, снегови...
Иначе тешка е многу за качување ? вака по видеа што гледав многу сурова, карпеста планина, на Кораб што бевме како највисока, теренот е супер за 3 саати се качивме...
 
М

Мартин`

Гостин
Летно време планирам, зимно премногу напор, опрема, снегови...
Иначе тешка е многу за качување ? вака по видеа што гледав многу сурова, карпеста планина, на Кораб што бевме како највисока, теренот е супер за 3 саати се качивме...
На слики/видеа и мене пред да одам дури и ми изгледаше застрашувачки посебно последната угорнина сепак во реалноста не беше ич страшно сосема друг поглед за стрмноста.. ние се качувавме во 2 дена (првиот ден ноќно качување до Чеплес другиот до Солунска) во Декември мислам во време со малце снег и ладно кога беше + краток ден и не бев тој период скоро ич физички активен оти бев цело време со превозно средство башка зимо а успеавме за 3/4 саати да се качиме од Чеплес до Солунска.

Инаку ко што реков не е страшно, последната угорнина кога ќе го видиш врвот има патека од страна да се оди и е нормално полесна а ова што ми изгледаше на слики страшно (карпестиот дел најгоре) го мавав директно вертикално не од страна :)
 
L

.Lost Angel.

Гостин
Бидејќи сакам да се зачлен во Планинарски дом Кораб па би сакал некој да ме упати подобро за опрема отрилика колку пари би ми требале за опрема? и што би требало да земам од опрема? :)
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.380
Поени од реакции
804
Бидејќи сакам да се зачлен во Планинарски дом Кораб па би сакал некој да ме упати подобро за опрема отрилика колку пари би ми требале за опрема? и што би требало да земам од опрема? :)
Планинарско друштво е, за опрема си треба пари ако планираш редовно да одиш на турите кој ги прават, ќе ти кажат они таму јас немам зимано ништо посебно бидејќи едни кондури се 6-7 000 денари за лето, за мек терен, па за карпи за зимно време друг тип на кондури...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom