Планинарење

Josef K

трагач
Член од
4 јануари 2014
Мислења
193
Поени од реакции
690
Викаат дека Планика не се веќе тоа што биле. Пошто немам, па да не испадне зборам на памет распрашајте се. Инаку јас имам дома еден пар од македнска фирма, Тушевски. Мислам дека 3600 денари (што е прилично ефитно за планинарски чизми) ги земав на попуст, високи се, sympatex мембрана, плус како што ми рече продавачката биле наменети за германски пазар. Ете ги скоро година дена гураат. Зимава во февруари на Убава на пола метар снег не пуштија.[DOUBLEPOST=1415003756][/DOUBLEPOST]
Sakam da se pridruzam vo nekoe od planinarskite drustva vo Skopje. Koe bi mi go preporacale?
Македон или Макпетрол.
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.380
Поени од реакции
804
Каде може да се најдат Планика во Скопје или Тушевски ако ги има за продажба ?
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.696
Поени од реакции
288
За Планика дека не се тоа што биле не би се сложил, јас го имам овие (или некои слични на нив, кој ги знае) веќе шеста година и не мрдаат, одлична чизма. Башка Планика се веќе 10 години во сопственост на Meindl - германска фирма за планинарски обувки, и за нив изработуваат модели кои се слични на Планика само мислам нијанса поквалитетни и доста поскапи.

Планика има да се купи во Пеко во Скопје, Тушевски нити сум видел некаде нити сум чул за мене. Ова испаѓа како да ги рекламирам Планика али нема врска.

Веќе две години им го меркам Mangart AVS моделот на Планика, ама таа е високогорска чизма и мислам дека не е за низ град. Моментално им е 9000 во продавница али секогаш околу Нова Година имаат мислам 20ина посто попуст па доаѓаат 7 и нешто.

Јас ги имам намерачено овие од Планика, незнам дали ги има кај нас и која цена се ако ги има, за лабаво планинарење.
 

Josef K

трагач
Член од
4 јануари 2014
Мислења
193
Поени од реакции
690
Каде може да се најдат Планика во Скопје или Тушевски ако ги има за продажба ?
Тушевски во Куманово во близина на градскиот плоштад. Не сум сигурен дали имаат продавница во Скопје.
Нешто вакво. Со оглед колку пари чинат јас сум задоволен.


За Планика дека не се тоа што биле не би се сложил, јас го имам овие (или некои слични на нив, кој ги знае) веќе шеста година и не мрдаат, одлична чизма. Башка Планика се веќе 10 години во сопственост на Meindl - германска фирма за планинарски обувки, и за нив изработуваат модели кои се слични на Планика само мислам нијанса поквалитетни и доста поскапи.

Планика има да се купи во Пеко во Скопје, Тушевски нити сум видел некаде нити сум чул за мене. Ова испаѓа како да ги рекламирам Планика али нема врска.

Веќе две години им го меркам Mangart AVS моделот на Планика, ама таа е високогорска чизма и мислам дека не е за низ град. Моментално им е 9000 во продавница али секогаш околу Нова Година имаат мислам 20ина посто попуст па доаѓаат 7 и нешто.

Јас ги имам намерачено овие од Планика, незнам дали ги има кај нас и која цена се ако ги има, за лабаво планинарење.
Види ги овие. За 10к добиваш Garmont Pinnacle, само гамашни над нив и зима немаш гајле.
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.696
Поени од реакции
288
Види ги овие. За 10к добиваш Garmont Pinnacle, само гамашни над нив и зима немаш гајле.
Фала на предлогот али 10к ми се многу за планинарски чизми кои би ги носел проле-лето-есен, до 6к макс ќе дадам + во Бугарија патот никогаш не ме води, во Солун да али ќе гледам да е нешто од Планика.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Фала на предлогот али 10к ми се многу за планинарски чизми кои би ги носел проле-лето-есен, до 6к макс ќе дадам + во Бугарија патот никогаш не ме води, во Солун да али ќе гледам да е нешто од Планика.
Види овде во Беверли да не најдеш нешто Регата чизми...Знаат да имаат добри понуди понекогаш.

Имаш и Мерел во Интерспорт што е една солиден бренд и покрај тоа што лично сум имал негативно искуство со еден нивни модел.
Вториот бренд што го застпуваат Интерспорт, МекКинли некако не ми се кој знае што.

Не знам дали некој воопшто носи Саломон некој кај нас, лично ми беа фавотит за трекинг и планински чевли.
Инаку забележав и Алпина во еден дуќан кај мене во селово, цените му беа околу 100тина евра.
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.176
Поени од реакции
8.360
Има шанси вo Македoнија (или соседството) да се најдат Danner или некакo да се нарачаат?
 
Последно уредено:

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794

Само што тегет се моите :)
Tatko mi u Slovenija zema takvi. Druga firma samo. Prodavackata mu kaza deka se skoro isti na planika samo sto se na popust. Bea nekade okolu 35 evra a ja glup ne zemav :( 6-7 god veke gi nosi. Sekoj den esen-prolet-zima.
 

Josef K

трагач
Член од
4 јануари 2014
Мислења
193
Поени од реакции
690
Се плаќа нешто?
Пошто е трет викенд од месецот возот Скопје - Богомила е бесплатен за тие до 27 години. Од Богомила до Папрадиште таксито е 300 денари (рачунај делиш на 4). Спиење во Чеплес и Караџица заедно ти е 450 ден. Од Горно Количани до Скопје со ЈСП. Мислам дека 74-ка вози. Учество мислам дека не се наплаќа.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.516
Поени од реакции
69.218
Пошто е трет викенд од месецот возот Скопје - Богомила е бесплатен за тие до 27 години. Од Богомила до Папрадиште таксито е 300 денари (рачунај делиш на 4). Спиење во Чеплес и Караџица заедно ти е 450 ден. Од Горно Количани до Скопје со ЈСП. Мислам дека 74-ка вози. Учество мислам дека не се наплаќа.
Го најдов евентот, еве што пишува:
1. Екстремна патека- се оди од планинарски дом „Чеплес„ -Солунска Глава (2540 м.) -Бегово поле-планинарски дом Караџица - Алдинци - Преслап - планинарски дом Китка - Горно Количани. Патеката е долга 58 км со 2620 м. висинска разлика и се пешачи 19 ч. Зборно место планинарски дом Чеплес на 18.04.2015 во 07 ч. Бројот на учесници е делумно ограничен поради нокевање во планинарските домови Чеплес и Караџица/200 ден /исхрана од ранец.

2. Рекреативна патека- с.Горно Количани - планинарски дом Китка - с.Горно Количани. Должина на патеката е 8100 м. со висинска разлика од 780 м. и се пешачи 2:30 ч. и 2 ч. за враќање.
Зборно место на 19.04.2015 пред ПТТ Железничка станица во 08 часот. Бројот на учесници не е ограничен. Организаторот обезбедува превоз на релација Скопје-Горно Количани-Скопје на 19.04.2015 - цена 150 денари. Исхрана од ранец, обезбеден чај/маица 160 ден.
 

pain_killer

Invictus
Член од
27 јули 2007
Мислења
4.536
Поени од реакции
2.222
Со планинарскиот клуб Љуботен во неделата го остваривме искачувањето на врвот Орловец на висина од 1878м н.в.
Освен што последниот час и половина имаше снег до колена, се друго беше идеално за искачувањето.
10392495_10205387001548171_5084897973328968952_n.jpg
CAM00203.jpg CAM00201.jpg CAM00202.jpg
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
1.281
Поени од реакции
273
Со планинарскиот клуб Љуботен во неделата го остваривме искачувањето на врвот Орловец на висина од 1878м н.в.
Освен што последниот час и половина имаше снег до колена, се друго беше идеално за искачувањето.
Прегледај го приврзокот 118063
Прегледај го приврзокот 118055 Прегледај го приврзокот 118056 Прегледај го приврзокот 118057
Не одиш со ПК Тетекс бе?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom