Петтоодделенка сакала да скокне од прозорец оти добила четворка

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
457
А као демек супер одличните се најдобри во понатамошниот дел од животот (кариерата)? Немој не ме радуј. Можам да набројам седумстоосумнаес примери, дури и повеќе кај што оценките биле под просечни а луѓето генијалци:)
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
А као демек супер одличните се најдобри во понатамошниот дел од животот (кариерата)? Немој не ме радуј. Можам да набројам седумстоосумнаес примери, дури и повеќе кај што оценките биле под просечни а луѓето генијалци:)
Toчно е, но тие луѓе не се одговорни и не вложуваат во образованието. Се влечат на десет процентниот талент кој можеби, а можеби и не, ќе им биде награден.
 
А

Александра Д.

Гостин
Влијание имаат родителите, но на мене на пример мајка ми ми збореше дека нели треба да се учи и дека ќе ми треба...но не ме е терала да имам се 5 иако јас немав 4ка. Сепак порано да се добие четворка за мене претставуваше голем стрес. Јас четворка? Не е можно!!
И давав се од себе за да ја поправам...Сега веќе ја немам таа грижа на совест и знам дека ако добијам помало од 5, ќе се поправи..
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Влијание имаат родителите, но на мене на пример мајка ми ми збореше дека нели треба да се учи и дека ќе ми треба...но не ме е терала да имам се 5 иако јас немав 4ка. Сепак порано да се добие четворка за мене претставуваше голем стрес. Јас четворка? Не е можно!!
И давав се од себе за да ја поправам...Сега веќе ја немам таа грижа на совест и знам дека ако добијам помало од 5, ќе се поправи..
порано многу паѓав у депресија ако добиев лоша оценка...не ради оценката, ради моите дома шо ке ми викаат/ке ме караат/ке ми скратат нешто/или татко ми ке скрши нешто....многу беа строги...јас како копиљ место да фатам да научам јас за инат не учев, и за некое чудо it worked...сеа моите не се замараат толку со моите оценки, а тие сепак се подобри :)
 
Член од
8 август 2008
Мислења
2.680
Поени од реакции
512
Голем дел од вината ја имаат родителите со вршењето притисок за учење и добивање добри оценки али доста вина имаат и децата (над 13години, кои почнуваат самостојно да размислуваат)
И мене од дома ме притискаат да учам повеќе да имам подобри оценки али кога ќе добијам слаба оценка не сум се фрлил низ прозорец нели? :toe:
 
С

Спенсер

Гостин
хах,како помал,3-4 одд, 4ка коа ке добиев, не ми беше баш добро,нејќев 4ка...сеа средно...и 3ки добивам па нишо, ке се навикне!!!
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.019
- помнам една случка пред 12-13 години , син ми донесе 2 ка писмена . јас почнав да прашувам , што е ова 2 ка бе , така ли ке ја тераме ? а он ладно : па и двојки се за деца , што ти е на тебе! ми падна смешно и од тогаш никогаш не сум им пререкувал на децата за оценки. а фала богу завршија факултет сосема нормално :toe:
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.724
Поени од реакции
12.155
У четврто сите ми беа четворки па и факултет поминав, некогаш е и до околностите, среќата.
Поправен за кец, двојка, тројка секогаш има. За самоубиство, фрлање низ прозор нема. Еднаш и готово, па вие видете.
 
Член од
23 јануари 2009
Мислења
10.640
Поени од реакции
2.504
Ima mnogu koi nemozat da go podnesat toa ama i deka niz prozor da skokas prv pat slusam.Dosega za takvo nesto imam slusnato, deka ne i davale pari roditelite da si kupi farmerki.
 

E_L_E_N_A

Битола,мој роден крај
Член од
27 декември 2007
Мислења
479
Поени од реакции
16
А као демек супер одличните се најдобри во понатамошниот дел од животот (кариерата)? Немој не ме радуј. Можам да набројам седумстоосумнаес примери, дури и повеќе кај што оценките биле под просечни а луѓето генијалци:)
Се согласувам со тебе.
 
Член од
13 декември 2008
Мислења
125
Поени од реакции
8
Четворка четворка не е таја ниска оценка, ама сето тоа е поради притисокот од родителите.
 

AdRi*

Obscenely Delicious
Член од
10 декември 2007
Мислења
651
Поени од реакции
41
Oдсекогаш ме нервирале бубалици,и вакви личности кои кога ке добијат послаба оценка одма се нервират,ке се убиват.
Ама добро сепак само девојчето си знае како било,можеби преку глава и било од животот па ова и било само причина плус.
Во секој случај не е добро да има притисок од родителите.
Да го советуваш детето е ок,до основно може да се преземе и некоја мерка,да го караш или слично.
Ама мислам дека подоцна самото дете ке сфати дека треба да учи.
Ако не во средно,на факултет:):)
Мене дома ич не ме замараат за оценките,мислам нормално сакаат да учам ама не ми прават проблем и да имам послаби оценки.И ок ми е.
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
ја во 5то кога ќе однесев четворка дома татко ми ме викаше “сине’’ а мајка ми ми правеше ручек по избор. :):)
пробав пак за ова репутација да ти дадам, ама неможам... УМРЕВ ОД СМЕЕЊЕ СИНЕ!! ЌЕ ЖИВЕАМ ПОДОЛГО! (каковввв парадокс)
:pos: :pos:
 

_iva*

Шмизла у хороскоп
Член од
6 декември 2008
Мислења
163
Поени од реакции
8
Јбг родителите се криви... Ама треба уште од почеток да се поставиш, за да не те замараат у понатамошен живот.
Мојата сестра, уште малечка 1-2 одд беше мрзелива не и фаќаше гаата ИЧ, и цела фамилија околу неа... баба ќе ја учи македонски, мама математика....
Јас уште мала генијалец ипол, побрзо ги научив буквите од сестра ми. Пошто секоја вечер учеа со мама. И видеа не видеа сфатија дека сестра ми не е баш за учење ја оставија намир.
А јас уште малечко мерак за учење, и то сама учев, сама пишував домашни само мама ми прегледуваше на крај. Таман пораснавме,(средно) сестра ми ќе извади 3 на тест, дома веселба се праи.. Јас ке извадам 4 + на глаа ми се качуваат. „Денот пред тестот, не учеше ич. Многу попушти..“ незнам што незнам како... у ку**
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
Сметам дека главната вина е кај родителите.

Мислам набиена е психологија кај сите дека 5ката е задолжителна за секој ученик. Тоа не е од професорите сигурно.


Колку почесто има оценување толку подобро ќе биде..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom