Петарди, ракети, пиротехника ...

DANTE

Gym instructor.
Член од
22 март 2006
Мислења
1.318
Поени од реакции
366
Што мислите за ова? Дали мислите дека би требало да биде дозволено за употреба + се ближи нова година... ајде пишете нешто во врска со темава. Поздрав :helou:
 

--**ЕмА**--

take me as i am
Член од
14 ноември 2007
Мислења
380
Поени од реакции
11
хмм... па не би требало ама со оглед на тоа што сум огромен пироманн HELL NO!! нова година без петарди , ракети ..хмм :tapp: :nenene:
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Ех... Нова година без пиротехника тешко. Не дека сум некој којзнае каков фан на пиротехниките, ама огнометот е нешто феноменално. Инаку би рекол петарди ова она... имаат упатство како да се ракуваат и најбитно КОЈ да ракува со нив. А поради тоа непочитување се дешаваат еден куп незгоди. Се знае дека 18 годишник нема да фрла петарди под прозор кај комшијата или под конзерва.
 

еци^^^

Walking the line of nature's palm
Член од
9 декември 2005
Мислења
2.945
Поени од реакции
58
Aх обожавам петарди и огномети. Мислам,не сум некој голем пироман, ама она пукањето ме прави среќна, изгледа зашто ме потсеќа на Нова Година и празниците кои ми се омилени. Сепак,има некоу кои претеруваат и пироманијата им преминува во болест, што не е баш импресионирачко!
 

rich_bitch1

~DARLING~
Член од
15 март 2007
Мислења
744
Поени од реакции
5
zaradi petarda sestrami pred nekolku godini bas za novogodisnata nokj zavrsi vo bolnica so raskrvarena leva strana na liceto.imeno nekoj glupak ne gledal kako i kon kogo frla.sega ima osteten vid,taka da sum protiv toa.mislam deka se moze i bez petardi
 
Член од
13 август 2007
Мислења
672
Поени од реакции
19
огномети и све што блеска на небо да, но петардите, не... да ги употребуваат воздрасни, да, но со оглед на тоа дека децата ги злоупотребуваат, не би рекла и ќе се помислам за тоа “да“... се сеќавам како ги мачеа мачињата и кучињата во маало... ми се плаче ми иде сите да ги испотепам.... а и не се само децата кои не се дораснати, па читав во весник некаде дека во Ск на нилскиот коњ и мечката во зоолошка дечки (сигурно над 18) им фрлале петарди во уста...
не, не сум за петарди... огномети. да
 

Billa Bong

I love Basketball
Член од
14 август 2006
Мислења
6.590
Поени од реакции
11
Петарди знам дека имам еднаш-два пати пукнато и толку..некако ми е језиво кога ќе ми текне дека секоја година некој губат по два три прста од раката или пак нешто друго...

Огномет сакам,ама петарди никогаш не сум сакал ниту ќе сакам:)
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
интересни се петардите и огнометот за време на новогодишните празници и си викаме кај можеме без нив!!! али од друга страна какви луѓе постојат што без осет ги користат овие средства па подобро да се забранат отколку секоја година да се случуваат немили инциденти поради нив. Многу мразам кога ќе видам како луѓето ги искористуваат посебно најмладите кои не ни размислуваат за последиците, па дури и намерно ги фрлаат накај луѓето за да ги заплашат а од тоа може да настанат сериозни проблеми!
Колку и да е интересно за македонскиот народ не е тоа!
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Огномет да, може , ама петарди такви работи не.
Ем се опасни, ем не гледам сврха од нив. Повеќе ми изгледаат како занимација за недораснати деца, или како што вика класниот мој, за луѓе на кои им фалат првите 7 години од животот.
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Огномет, да.

Петарди - ми требаат прстите, не фала.
 

Necrophilia

Night date without obligations, one night only
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
Огномет да, може , ама петарди такви работи не.
Ем се опасни, ем не гледам сврха од нив. Повеќе ми изгледаат како занимација за недораснати деца, или како што вика класниот мој, за луѓе на кои им фалат првите 7 години од животот.
огнометите се поопасни од петардите.

бај д веј одамна се откажав од тој филм, сега дури и глупаво ми е некако некој кога ке фрли петарда и цела населба се тресе и ти зујат ушите следните 20 минути. :) сепак без тие звуци - не би имало новогодишна атмосфера.:pipi:
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Мразам секакви пиротехнички средства.

Вклучувајќи и огномет.Никогаш не сум гледала нешто посебно во тоа.
 

Chombe_United

Да ми бричите ташаците!
Член од
14 декември 2007
Мислења
8.809
Поени од реакции
452
Искрено имам лошо искуство со петарди, зошто еднаш ми пукна петарда в рака па ми беше посинета раката едно 2-3 недели. Со оглед на тоа не сум за нивна употреба. Некогаш знаат да пукнат многу брзо што особено за деца е многу опасно.Поз
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Сакам петарди бе... Ама не се палам на Пиратки обични, Кобри од Италија земам. За споредба, Пиратка има околу 1 грам барут, а Кобра 25. Треба да е на оддалеченост 20 метра од згради и слични работи, за да не пукнат прозори.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom