Патување со брзина на светлината - сепак било возможно?

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.578
Поени од реакции
7.569
Dr. Strabismus пишува дека PhysOrg објавила приказна за едно истражување кое докажува во теорија дека патување со брзина на светлина е скоро возможно.

Она што го прочитав од сторијата накратко е:

"Новата антигравитациона солуција ќе овозможи патување во вселената со брзина на светлината, барем до крајот на ова столетие, објаснува тој. На 14 Февруари, физичарот Др. Френклин Фелбер ќе ја презентира својата нова и точна солуција на Ајнштајновата 90-години-стара гравитациона равенка до Space Technology and Applications International Forum (STAIF) во Albuquerque, New Mexico.

Решението е прво кое образложува како масите да се движат со брзина на светлината.

Интересно, нели?
 
V

Vlad II Draculea

Гостин
Ја НиколаП че го прашам,
ами ако некое тело се движи со брзина на светлината не се претвараше во чиста енергија...
мислам дека заебанцијата беше во формулата на Ајнштајн, идеше делење со 0
нешто беше како
1/(c(2)-V(2))(-2)

i се добиваше 0 испод дробна црта...
КОЛО брат помагај
 

NikolaP

Команданат Флик
Член од
30 октомври 2005
Мислења
1.095
Поени од реакции
16
Не со, ами блиску до брзината на светлината. А блиску е веќе 70, 80 проценти. Патувањето на материја со светлосна брзина е невозможно.
А и патувањето со брзина блиска на неа исто така е многу неугодно. Се добива на маса, масата иде кон бесконечно, т.е. енергијата се претвора во маса. Да не збориме за временските ефекти и такви работи.
Поперспективно би било онаа размислување за хиперпростори или црвоточини.
 
V

Vlad II Draculea

Гостин
NikolaP напиша:
Поперспективно би било онаа размислување за хиперпростори или црвоточини.
Objansi? Е и формулата точна ми е?? за маса беше да :) само се добиваше над дробна црта, а не под??како иди
 
V

Vlad II Draculea

Гостин
Е де првата сум ја погодил.. само корено (-2) го ставив на крајот да дојди како степен...

МОре и ја памтам нешо од физика ко мал шо учев :)))

Да бе и после де множеше по почетна маса...

Ехххх деној беа ко учев релативистичка теорија.. мамата
 
Член од
1 јули 2006
Мислења
40
Поени од реакции
2
NikolaP напиша:
Не баш. Али блиску е :)
Сите формули овде ги имаш http://en.wikipedia.org/wiki/Special_relativity
За конкрертното прашање:


да, формулава е лоренцова трансформација. јасно е дека ако се достигне брзината на светлината или барем приближно до неа (v~c) масата ќе стане скоро бесконечна, следи огромна гравитација т.е. црна дупка.
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.702
Поени од реакции
27
Патување со брзина поголема од брзината од светлината веќе 10-тина години е возможно. Цела група научници го проучуваат тој феномен во Германија. Така што...и со брзина на светлина да се патува нормално е.

Не се трудите да ме побиете со Ајнштајн. Повеќе од доволно сум запознаен со неговите дела, но и самиот тој прифаќал дека можеби некаде грешел.
 
Член од
10 март 2007
Мислења
104
Поени од реакции
0
Ова решение сигурно ќе биде откритие на векот. Доколку држи.
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
691
Поени од реакции
3
Blaze si ima na tie so ke patuvaat so przina priblizna na svetlinata,znaete deka dokolku covek patuva so priblizna brzina so brzinata na svetlinata posporo ke staree toa e edna od dvete posledica od Lorencovite transvormacii,i ekspirementalno e dokazana,so primerot na dvajca braka bliznaci.
 

SCORPIO__20

Your sex is on fire
Член од
1 февруари 2007
Мислења
4.380
Поени од реакции
71
da bilo vozmozno ali patuvanjeto odnosno letackiot objket..so koj treba da se patuva i da ja postigne taa brzina na svetlinata treba da e dobro modificiran kolku sto slusav i gledav na chanel discovery : seuste ne e pronajdeno gorivo za toj letacki objekt sto bi patuval so brzinata na svetlinata.
 
Член од
21 мај 2007
Мислења
422
Поени од реакции
141
Ne se fakjajte za Ajnstajn ko slepi za stap, spored nego nisto nemozi da se dvizi pobrzo od brzinata na svetlinata, a kvantnite fizicari nekolku godini si ja cukat glata so nekolku eksperimenti vo koi im se pojavija brzini barem za dvapati pogolemi od brzinata na svetlinata. I Ajnstajn nebil skroz siguren deka mu se tocni teoriite.
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.702
Поени од реакции
27
Секогаш во целата човечка историја...кога некој паметен ќе напиши нешто сите се држат за тоа како пијан за бандера иако самиот тој подвлекувал дека не е сигурен во тоа...тоа е то...човечката склоност кон авторитет...
 
Член од
3 август 2006
Мислења
92
Поени од реакции
1
UnLiMiTeD!!! напиша:
Blaze si ima na tie so ke patuvaat so przina priblizna na svetlinata,znaete deka dokolku covek patuva so priblizna brzina so brzinata na svetlinata posporo ke staree toa e edna od dvete posledica od Lorencovite transvormacii,i ekspirementalno e dokazana,so primerot na dvajca braka bliznaci.
Теоријата за дилатација на времето не докажана со примерот со близнаците тука само е претставена преку тој пример. Скоро ништо од теоријата на ајнштајн не е докажано и Ајнштајн според мене не претставува ништо друго туку Филозоф кој им дал некакво значење на Лоренцовите и Максвеловите равенки. (е=мц^2 e негова туку така тропната равенка која ја оспорија пред некое време).

Како и да е според лоренцовите равенки ниедно тело немозе да забрза до брзина поголема од брзината на честицата но тоа секако не важи за честиците што се движат веќе со брзини поголеми од брзината на светлината.
Ако би оствариле движење поголемо од брзината на светлината тоа најверојатно би се постигнало со Ворп теоријата која е искористена во стар Трек. Знам дека звучи смешно но ворпот постои како хипотеза. (повеѓето работи во стар трек се превземени од веќе постоечки хипотези). За да би била изводлива оваа хипотеза потребно е да се открие доволно моќен извор на енергија за да се креира толку силно гравитационо поле кои би го променило просторот правеќи го телото да мирува а да се движи просторот околу него со што би се добило патување поголемо од брзината на светлина. (сево ова сеутсе е во доменот на фантазија).
 

CT

Член од
21 февруари 2007
Мислења
384
Поени од реакции
2
Drugo neshto ima ostaveno tipov osven komentarot negov? Aj ako ima nekoj informacii, neka pishe. Inache toj shto pisha gore za gorivoto, normalno deka ne e najdeno be dechko, ova e samo teorija deka e VOZMOZHNO da se patuva, dodeka ja postignat taa brzina.. godini, pa da ne preteram vekovi ke pominat.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom