Патување во времето...

Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.118
Поени од реакции
827
Можеш да патуваш во иднината со тоа што нели, во вселената се мери со светлосни години па така, ако си (според тебе) 3 месеци во вселената, кога ќе се вратиш, уствари 1 година поминала.
 

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
106
Можеш да патуваш во иднината со тоа што нели, во вселената се мери со светлосни години па така, ако си (според тебе) 3 месеци во вселената, кога ќе се вратиш, уствари 1 година поминала.
Грешка, тоа не е патување во времето. Те фаќа дилатацијата на времето ако се движиш со огромна брзина (над 0.5c)
Светлосна година ти е мерка за должина (оддалеченост уствари) а не за време.
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.590
Поени од реакции
13.277
ke ja imalo ako dovolno ne se kriela i nebila tajna.Zosto mislis deka ako nekogas otkrijat vremenska masina,taa ke bide poznata vo site vreminja?
Mozebi si vo pravo,deka covekot nikogas,ni vo idnina ne izmislil vremenska masina,a jas mislam deka ako e taka,togas covekot izumrel....
a sto mislite za vremensko ogledalo?
jas mislam deka postoi,i sega moze da bide napraveno.
da receme deka na nekoja planeta,koja e oddalecena 1svetlosna godina od zemjava,vo momentov postoi ogledalo,koe e vecno svrteno kon zemjava.
Ako nie so teleskop pogledneme kon nego,ke ja vidime zemjata kakva sto bila pred dve godini,znaci sne napravile vremensko ogledalo.
Se soglasuvate so mojata teorija za vremensko ogledalo?

се согласувам но зошто не поставиме НИЕ огледало на некоја планета на која ке биде видливо огледалото со телескоп... на пр на месечината не може ли тоа или е премногу блиску?:toe:
 

NEBO666

НАУЧНИК
Член од
21 јули 2007
Мислења
568
Поени од реакции
1
ke ja imalo ako dovolno ne se kriela i nebila tajna.Zosto mislis deka ako nekogas otkrijat vremenska masina,taa ke bide poznata vo site vreminja?
Mozebi si vo pravo,deka covekot nikogas,ni vo idnina ne izmislil vremenska masina,a jas mislam deka ako e taka,togas covekot izumrel....
a sto mislite za vremensko ogledalo?
jas mislam deka postoi,i sega moze da bide napraveno.
da receme deka na nekoja planeta,koja e oddalecena 1svetlosna godina od zemjava,vo momentov postoi ogledalo,koe e vecno svrteno kon zemjava.
Ako nie so teleskop pogledneme kon nego,ke ja vidime zemjata kakva sto bila pred dve godini,znaci sne napravile vremensko ogledalo.
Se soglasuvate so mojata teorija za vremensko ogledalo?


се согласувам но зошто не поставиме НИЕ огледало на некоја планета на која ке биде видливо огледалото со телескоп... на пр на месечината не може ли тоа или е премногу блиску?:toe:
mn e blisko,mesecinata ne e oddalecena ni edna svetlosna sekunda a kamoli svetlosna godina.sto ke ti e ogledalo za da gledas 2sekundi vo minatoto?
da receme ako ima ogledao na mars,koga toj e najmnogu oddalecen od zemjata,nie bi gledale toa sto bilo na zemjata pred 80minuti....
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.590
Поени од реакции
13.277
mn e blisko,mesecinata ne e oddalecena ni edna svetlosna sekunda a kamoli svetlosna godina.sto ke ti e ogledalo za da gledas 2sekundi vo minatoto?
da receme ako ima ogledao na mars,koga toj e najmnogu oddalecen od zemjata,nie bi gledale toa sto bilo na zemjata pred 80minuti....
pa kako sto znam covekot stapnal na mesecinata i toa mu e siguren pat... i moze da sluzi kako eksperiment ako ne drugo...
 

NEBO666

НАУЧНИК
Член од
21 јули 2007
Мислења
568
Поени од реакции
1
Глава боли од овие работи, ама ајде ќе пробам на кратко да ви објаснам зошто уствари не би била логична временска машина на оној класичен начин.
Секој настан е природна и логична последица на сите настани пред тоа. Некако како сите тие да се поврзани во некоја бесконечна релација.
Идеата на некоја особа да измисли временска машина и желбата и осмислениот принцип за истата се исто така последица на сите настани, локално гледано во неговиот живот, а генерално од „почетокот“ на постоењето на материјата до конкретниот момент. Сакам да го генерализирам парадоксот да се вратиш во минатото и да го убиеш татко ти како дете.
Да замислиме (настрана сите докази за и против) дека постои ваква машина и дека некоја особа се враќа да ги истражува диносаурусите. Да претпоставиме и дека има измислено и принцип да се вакумизира областа каде што ќе „допатува“ особата за да не настане колизија помеѓу старата и новата материја. Сепак од самото доаѓање, оваа особа прави промено во тогашниот свет коишто во неговото минато не се случиле: ќе се ослободи повеќе CO2, ќе назгазне на некоја трева, ќе убие некоја бактерија, ќе донесе некоја бактерија или некои сосема ситни работи како: мало струење на воздухот, наелектризирање на средината, одбивање на светлина, спречување на фотосинтеза и ред други ствари. Голем дел од нив, онака површински гледано, не би се одразиле на неговиата иднина, но сепак шансите да се промени иднината од ваквото враќање во минатото се 100%. Дали на тоа место ќе нема дрво, или некој диносавр ќе сврти патека и нешто глупост ќе се случи, сепак се нарушува онаа релација која што ја реков погоре. Огромни се шансите да од овие настани, сперматозоидот кој го зачнал нашиот научник, да не ја уцели метата, или пак да не се случи коректниот настан па да не добие идеа и осмисли принцип за градење на машината, или пак во најлош случај, сосема да се смени текот на времето и особата воопшто да не постои.
Ако се случи ваков парадокс, не може да се замисли дека ќе колизира и ќе се поништи целата иднина или целиот универзум заради оваа неправилност во него. Затоа овде доаѓат идеи како создавање на паралелен универзум, ама колку се потврдени толку се и безвезе. Еден обичен лудак може да се напуши и да смисли нова „ајнштајнова“ теорија.
Не се замарајте, стварно боли глава. Живеј денес, а извини се за вчера.
i jas mislam taka,ama ima edna sitnica.Ej jas mislam deka so patuvanjeto niz vremeto,nie patuvame od edna vo druga realnost.Ako uspeeme da otideme vo minatoto,so toa kreirame uste edna "realnost",t.e. uste eden koncept kakvi ke bidat rabotite vo idninata.Sega nemozam da go objasnam ubavo toa sto go mislam zosto sabajlevo citav edna anucna tema so mn razmisluvanej,pa sega imam mala glavobolka i nesakam da mi stane pogolema.Spored mojata teorija,ako ednas otideme vo minatoto,i pak se vratime vo vremeto od koe sme dosle,ustvari ke se vratime,ama toa neba da bide isto kako toa od koe sne dosle,posledicite koi sne gi predizvikale ke vliaat na idninata,i zatoa koga ke see vratime vo vremeto od koe sne dosle,svetot nema da bide onoj koj go znaeme.Ako izmenime nekoi sitni raboti vo minatoto,tie ke izmenat novi,i taka kolku povekje vreme patuvame vo idniata,tolku svetot ke bide porazlicen.


pa kako sto znam covekot stapnal na mesecinata i toa mu e siguren pat... i moze da sluzi kako eksperiment ako ne drugo...
Znaes kako naucnicite go presmetale tocnoto rastojanie pomegju mesecinata i zemjata?so ogledalo,pustile svetlosni zraci kon nego,o presmetale za kolku vreme se vratile zracite na zemjata.Na slicen nacin kako radarot i sonarot.
 
Член од
8 август 2007
Мислења
1.541
Поени од реакции
48
Научно, сеуште не е докажано дека НЕ е возможно патување низ времето, така да и двете опции се во игра.
 

NEBO666

НАУЧНИК
Член од
21 јули 2007
Мислења
568
Поени од реакции
1
Научно, сеуште не е докажано дека НЕ е возможно патување низ времето, така да и двете опции се во игра.
ne e dokazano deka patuvanje vo vremeto e vozmozno?
pa daj jas ke dokazam.
a komu treba da mu dokazam deka e vozmozno
?
 

BlAcK_MamBa

:: Living by my own rules ::
Член од
25 март 2007
Мислења
431
Поени од реакции
5
еј БОЖИНО твојата теорија за временско огледало или ќе земе НОБЕлова награда или ќе те прогласат за лудак ! без навреда.:pos2: баш подобјасни, како би требало да се видиме во минатото ако погледнеме во огледалото?

а како мислите дека некој ќе дојде од иднината. во иднината сигурно ќе може да се патува низ времето, но кој би бил толку ГЛУП да се врати сега и да им каже на луѓето од каде доаѓа. Со тоа тој би ја изменил својата иднина во која тој живее и си го загрозува својот живот. Тоа е теорија на хаосот или како што се нарекува The butterfly effect. ПОбарајте на Википедија има. Или ако го имате гледано филмот Д батерфлај ефект. Нешто слично е и ова. Сфаќате?
 
Член од
8 август 2007
Мислења
1.541
Поени од реакции
48
ne e dokazano deka patuvanje vo vremeto e vozmozno?
pa daj jas ke dokazam.
a komu treba da mu dokazam deka e vozmozno
?
Напишав, НЕ Е ДОКАЖАНО дека патување во времето е НЕВОЗМОЖНО.
А сите знаеме дека не е докажано и дека патување во времето е возможно.
 

NEBO666

НАУЧНИК
Член од
21 јули 2007
Мислења
568
Поени од реакции
1
еј БОЖИНО твојата теорија за временско огледало или ќе земе НОБЕлова награда или ќе те прогласат за лудак ! без навреда.:pos2: баш подобјасни, како би требало да се видиме во минатото ако погледнеме во огледалото?

а како мислите дека некој ќе дојде од иднината. во иднината сигурно ќе може да се патува низ времето, но кој би бил толку ГЛУП да се врати сега и да им каже на луѓето од каде доаѓа. Со тоа тој би ја изменил својата иднина во која тој живее и си го загрозува својот живот. Тоа е теорија на хаосот или како што се нарекува The butterfly effect. ПОбарајте на Википедија има. Или ако го имате гледано филмот Д батерфлај ефект. Нешто слично е и ова. Сфаќате?
teorijata za vremensko ogledalo e moja,a ne na bozino,toa mozes da go proveris ako procitas nekolku strani nanazad.Toa za vremenskoto ogledalo e prosta fizika,nema za sto da se dobiva nobelova nagrada,toa im e poznato na site fizicari.Spored mojata teorija,patuvanjeto niz vremeto e vozmozno,i nema da se sluci haoz,poradi toa sto 3d unioverzumot e granica od nekoj 4d,t.e. od nekoja hiper svera,a hipersverata e del od nekoj 5d univerzum.Spored ova,vo prostorot postojat beskonecen broj an univerzumi koi se vo razlicno vreme,t.t. ako patuvas niz vremeto,fakticki patuvas niz univerzumite.

Напишав, НЕ Е ДОКАЖАНО дека патување во времето е НЕВОЗМОЖНО.
А сите знаеме дека не е докажано и дека патување во времето е возможно.
treba da dokazam deka e vozmozno?
 

Сапун

. . .
Член од
10 јули 2007
Мислења
1.642
Поени од реакции
4
Дa aј врaти се некaде 1000 години нa3aд и врaти се и јaс ке дојдaм после со тебе
 

NEBO666

НАУЧНИК
Член од
21 јули 2007
Мислења
568
Поени од реакции
1
Дa aј врaти се некaде 1000 години нa3aд и врaти се и јaс ке дојдaм после со тебе
koga sboruvame za vremensko ogledalo,moze da ja vidis zemjata pred 1 000 godini.Ako toa ogledalo e oddleceno 500 svetlosni godini od zemjata,i e svteno kon zemjata,i ako so teleskop pogledneme vo nego,ke ja vidime zemjata pred 500god.
 

Сапун

. . .
Член од
10 јули 2007
Мислења
1.642
Поени од реакции
4
Ох..добро aмa ти со тоa не се врaќaш во минaтото сaмо ке јa видиш тaкa 3емјaтa..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom