Паричник на улица

Член од
3 март 2009
Мислења
601
Поени од реакции
178
Јас имам најдено паричник, ама никаков документ за идентификација немаше внатре. И нормално, си го земав. Имаше 800че :) Си се опарив. Ама, не знам што ќе направам ако најдам полн со пари, и идентификација внатре... Ако да речеме внатре има 3000 ден, дали повеќе се исплати да земам еве на пример 500 денари како награда и чиста совест, или грижа на совест и 50 евра. Индивидуално е. Македончињата мислам дека поише би да ги земат парите, а да го вратат новчаникот преку пошта како анонимни, отколку да испаднат поштени пред себе, денес грижата на совест за вакви работи може да се каже дека е прилично ретка работа. Неќам да давам социјално пожелни одговори зашто сепак член сум на форумов за овде да пишувам што навистина мислам, под маската што колку и да е тенка, постои пред светот. Значи, конечно конкретен одговор на целното прашање: во зависност од тоа колку пари има во новчаникот, ќе видам што ќе направам.
 
T

Torchyrus

Гостин
Паричник немам најдено имам најдено само 1000 денари , но ако на пример најдам паричник со идентификација секако парите би ги инвестирал во добротворни цели ( Кладлиница ол ин ) :baeh: доколку се дуплираат парите неговата половина ќе му ја вратам , а со другата ќе го соберам друштвото и ќе ги частам додека не ги потрошам парите од другата половина хахах ,секако се во зависност од тоа колку пари има ... но доколку ги изгубам тие пари што ќе ги вложам во кладилница на здравје не се мои :zlo: секако документација по анонимен пат ќе оди кај сопственикот , но парите во кладлиница :smir:
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Замислете вие да го изгубите со документи и пари како би се чувствувале?
Мене ми го украдоа паричникот и кога видов која процедура е за одјава на лична карта и возачка ми дојде да плачам.Среќа некој човек го нашол празен со документи и ми го врати. Ретки се добрите луѓе,но сеуште постојат.
На одмор најдовме фотоапарат на плажа. Незнаевме на кого е и по сликите внатре ја баравме куќата. Кога ги најдовме, сопствениците плачеа од среќа. Паричник немам најдено,а и да го најдам ќе го вратам.
И ја би го вратил празен со документи.
I know im evil, but i dun really care.
 
Р

~~РубинРед~~

Гостин
парите би ги инвестирал во добротворни цели ( Кладлиница ол ин ) :baeh: доколку се дуплираат парите половината ќе му ја вратам на сопственикот , а со другата ќе го соберам друштвото и ќе ги частам додека не ги потрошам парите од другата половина хахах ,секако се во зависност од тоа колку пари има ...

Ееееееее коцкарош бе,јас мислев стварно ке ги дадеш во Црвен Крст а ти во кладилница,а да ги делиме јас и ти или циција ке се праиш оти во кладилница може да ги загубиш,а вака сигурно ке имаш еден дел :icon_lol:
 
T

Torchyrus

Гостин
Ееееееее коцкарош бе,јас мислев стварно ке ги дадеш во Црвен Крст а ти во кладилница,а да ги делиме јас и ти или циција ке се праиш оти во кладилница може да ги загубиш,а вака сигурно ке имаш еден дел :icon_lol:
хахахах нема да губам мои пари , а ако добијам па и сопственикот ќе се благослови можеби ( ако не се предомислам се да земам за мене :kez:) , но и твојава идеа не е лоша сепак сигурно си е сигурно ;)
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.152
Поени од реакции
4.947
Не би го зел, не ми требаат такви пари.

Еднашка најдовме паричник, го најдовме сопственикот и не ни даде ништо, не дека го направивме тоа за да ни даде , но така е адетот нели.
 
Член од
29 јули 2005
Мислења
2.973
Поени од реакции
178
Хаха се чудам колку сте расипани еј!! :) No hard feelings али јас ако најдам паричник без разлика колку пари има во него, без размислување ќе го вратам кај сопственикот.
 
Член од
13 август 2010
Мислења
956
Поени од реакции
1.099
Немам најдено паричник, но ми се има случено да го загубам мојот и да ми биде вратен. Тоа беше минатото лето знам дека до дома дојдов со такси и кога сум излегувала од колата паричникот ми испаднал. Само што влегов дома некој заѕвони, беа две дечиња од маалото. Ми го подадоа паричникот, искрено се изненадив јас сеуште не бев ни приметила дека го нема. Знам дека во него сликичка, лична карта, картичка и околу 150 денари. Тие и ги дадов на децата ме изненадија што го вратија. Инаку кога јас би нашла паричник доколку знам на кој ќе го вратам.
 
M

Mario Gómez

Гостин
Замислете вие да го изгубите со документи и пари како би се чувствувале?
Мене ми го украдоа паричникот и кога видов која процедура е за одјава на лична карта и возачка ми дојде да плачам.Среќа некој човек го нашол празен со документи и ми го врати. Ретки се добрите луѓе,но сеуште постојат.
На одмор најдовме фотоапарат на плажа. Незнаевме на кого е и по сликите внатре ја баравме куќата. Кога ги најдовме, сопствениците плачеа од среќа. Паричник немам најдено,а и да го најдам ќе го вратам.
Мене сакале нејќеле ќе ми го вратат, шо ќе им е, и онака појше од 100 денари неам никогаш внатре.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.152
Поени од реакции
4.947
Боби[Мкд];4223929 напиша:
Мене сакале нејќеле ќе ми го вратат, шо ќе им е, и онака појше од 100 денари неам никогаш внатре.

За малце пари не вреди ни да ти се врати,поголеми се шансите да ти го вратат ако имаш малце повише.
 
Член од
10 август 2010
Мислења
183
Поени од реакции
7
Како бе работите кои што сум ги изгубила не биле пронајдени од некој од вас :pipi:
 
Член од
2 јули 2009
Мислења
495
Поени од реакции
83
Имам најдено 3000 денари, не во паричник ( но исто е нели ? ) уште во средно ова прва или втора година, во нашата училница имаа час еден клас од четврта година, па малку се распрашав со помош на класниот чии се, и испадна дека се од едно девојче кое застапувало Oriflame ми се чини...
ми викаа твоја среќа биле, е да, но едноставно не сакам да сум среќен на туѓа несреќа...
не е баш паричник на улица, но сметам дека е нешто слично нели :)
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.653
Поени од реакции
13.130
Имам најдено 3000 денари, не во паричник ( но исто е нели ? ) уште во средно ова прва или втора година, во нашата училница имаа час еден клас од четврта година, па малку се распрашав со помош на класниот чии се, и испадна дека се од едно девојче кое застапувало Oriflame ми се чини...
ми викаа твоја среќа биле, е да, но едноставно не сакам да сум среќен на туѓа несреќа...
не е баш паричник на улица, но сметам дека е нешто слично нели :)
Ја ќари ли барем женската? :pos:
хмм ако се брои наоѓањето понешто ситно од улица (10ки 50ки) тогаш ќе кажам ја неам таа среќа. Инаку имам по дома наоѓано подзагубени паричници - поттикнат од наградата и мрзата на моите да побараат подетално низ куќи.
 
Член од
2 јули 2009
Мислења
495
Поени од реакции
83
Ја ќари ли барем женската? :pos:
хмм ако се брои наоѓањето понешто ситно од улица (10ки 50ки) тогаш ќе кажам ја неам таа среќа. Инаку имам по дома наоѓано подзагубени паричници - поттикнат од наградата и мрзата на моите да побараат подетално низ куќи.
Не, тешко таа работа, а читаш и постара беше ( не дека се правдам :pos: ) а и не го правев ова за да ја ќарам, не ни знаев чии се кога тргнав да ги враќам...
како и да е и ден денес ме поздравува каде и да ме види... (утешна награда :pos: )
 

JOE

Пелистер Битола
Член од
31 март 2007
Мислења
3.017
Поени од реакции
598
EDEN vic vo kontekst na temata

odi nekoe bate po pato i nasol novcanik poln so pari.....i se javuva kaj laze na radio 105 i mu vika ..laze najdov novcanik...i so mu vika laze...abe ima vnatre 1000 evra...epa so mu veli laze ....abe ima vnatre i 1500 dolari...e dobro de i so ...epa eve ima i licna karta na mile petrovski...e dobro de kazi so ...epa ako mozi edna pesna za mile :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom