Пареза

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Здраво до сите !

Вака сеа имам проблем со левото стапало не можам целосно да го поткревам нагоре,дури и во болница лежев ми направија некој снимки и се откри дека имам некој нерв префатено во рбетот односно во опавчето, моментално одам на физикална правиме вежби па ми било мило ако некој знае за оваа работа дали се повлекува 100 % па дури и вежби некој да ми препорача дали ке пушти со тек на времето и така натакај секој одговор би ми бил драг фала од напред поздрав:smir:
 
Член од
8 јануари 2009
Мислења
169
Поени од реакции
8
Здраво до сите !

Вака сеа имам проблем со левото стапало не можам целосно да го поткревам нагоре,дури и во болница лежев ми направија некој снимки и се откри дека имам некој нерв префатено во рбетот односно во опавчето, моментално одам на физикална правиме вежби па ми било мило ако некој знае за оваа работа дали се повлекува 100 % па дури и вежби некој да ми препорача дали ке пушти со тек на времето и така натакај секој одговор би ми бил драг фала од напред поздрав:smir:
За да ти одговори некој дали 100% ќе се повлече треба да те прегледа а вака не знам кој би ти обеќал дека ќе се повлече.
Прашај го тој што те лекува сигурно знае повеќе
 

SHANE

Др.Акула
Член од
30 април 2008
Мислења
1.453
Поени од реакции
853
Здраво до сите !

Вака сеа имам проблем со левото стапало не можам целосно да го поткревам нагоре,дури и во болница лежев ми направија некој снимки и се откри дека имам некој нерв префатено во рбетот односно во опавчето, моментално одам на физикална правиме вежби па ми било мило ако некој знае за оваа работа дали се повлекува 100 % па дури и вежби некој да ми препорача дали ке пушти со тек на времето и така натакај секој одговор би ми бил драг фала од напред поздрав:smir:
Najverojatno se raboti za discus hernia koja kako sto opisa se izrazuva so desenzibiliziacija,oslabena plantarna fleksija i laseu pozitiven test.

Inaku so fizikalnata terapija direkno nemas efekt na heniraniot disc nego ednostavno go stabiliziras lumbarniot spinalni muscul i so toa go namaluvas teretot i rizikot za ponatamosni nervni ostetuvanja.
Inaku sto bi ti preporacal dokolku imas golemi bolki : NSAID(Nesteroidni antireumatici) i mora da bidat zemeni pod nadzor od lekarot sto te leci,oralni steroidni medikamenti(medrol,prednison) a dokolku nisto nemas vo toj moment ne se losi ni ladni oblogi:smir:
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Najverojatno se raboti za discus hernia koja kako sto opisa se izrazuva so desenzibiliziacija,oslabena plantarna fleksija i laseu pozitiven test.

Inaku so fizikalnata terapija direkno nemas efekt na heniraniot disc nego ednostavno go stabiliziras lumbarniot spinalni muscul i so toa go namaluvas teretot i rizikot za ponatamosni nervni ostetuvanja.
Inaku sto bi ti preporacal dokolku imas golemi bolki : NSAID(Nesteroidni antireumatici) i mora da bidat zemeni pod nadzor od lekarot sto te leci,oralni steroidni medikamenti(medrol,prednison) a dokolku nisto nemas vo toj moment ne se losi ni ladni oblogi:smir:
Воа е добро бато само ја немам никакви болки ни нај мали болки во болница кога лежев ми рекоа дека се фанал тој нерв што сум седел со скрстени нозе :uvo: ми препорачаа некој витамински апчиња како евитол б-комплекс и Б6 витами , ми препишаа и физикална 10 дена да одам, мегу другото ја не можев прстите да ги мрдам сега малце пуштија така да има некој ефект па ке видиме понатаму,фала :wink:
 

liana

ја знае вистината
Член од
10 август 2007
Мислења
687
Поени од реакции
45
Не прекинувај ни случајно, физикалната нема да има ефект врз хернираниот дискус (освен за намалување на болка, но ти ја немаш) сепак вежбите и масажа на стопалото во комбинација со електростимулации на нервот и тоа како ќе помогне да се поврати функцијата на стопалото
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Па мора да се вежба тоа е :tapp:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom