Папагали (општи дискусии)

  • Креатор на темата mRnO
  • Време на започнување
Член од
22 ноември 2013
Мислења
19
Поени од реакции
1
Сакам да го однесам папагалов на гости... на неколку часа. Можно ли е да му се случи нешто штом е надвор од домот само неколку часа и нормално, со мое присуство?
можеш слободно да го носиш... само нормално стави го во кола и покриен со нешто додека го носиш затоа што не поднесуваат голема температурна промена може да ти настине а за нив тоа може да биде фатално.... јас мојот папагал исто, го оставам кај баба ми кога одам на одмор... нема гаље :) тие не поднесуваат да се потполно сами подолго време затоа што умираат од депресија... другово не е проблем.
 
H

HoT IcE

Гостин
Денес ми побегна нимфата, татко ми излегол на тараса да пренесе некои кабли, и дур била отворена врата не го ни видел кога излегол. Дали има некој овде што му побегнало па се вратило, и отприлике колку може да прелетаат, у пичку матер цел ден го барав по улициве никаде го нема...Се осеќам како целиот свет да ми е потонат без него..
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.792
Поени од реакции
83.468
Денес ми побегна нимфата, татко ми излегол на тараса да пренесе некои кабли, и дур била отворена врата не го ни видел кога излегол. Дали има некој овде што му побегнало па се вратило, и отприлике колку може да прелетаат, у пичку матер цел ден го барав по улициве никаде го нема...Се осеќам како целиот свет да ми е потонат без него..
Ако го нема досега, тури му пепел тешко дека ќе ти се врати. Сега можно е да си има најдено нов сопственик, ако сеуште не скита по улициве.
Мојот папагал на пример безброј пати излагал натараса, ќе ни застанеше на рамо и несвесно го изнасавме надвор... ама никогаш не проба да избега, дека едноставно ептен беше приврзано за нас :)
 
Член од
4 јули 2012
Мислења
507
Поени од реакции
1.770
Здраво сакам да прашам за еден папагал ми го дадоја поклон а незнам шо сорта е некои викаат дека сортата се викала александар мал ама барам на интернет неможам никаде да најдам исти , бојата му е прегрда големина е некаде два пати похолема од тигрица иако на сликава не изгледа така , звуви испушта како штурец црц црц бип бип чисти и јадни звуци а не како тигрицата да квичи , прво го ставив во кафез одма до кавезо на тигрицата и цел ден соеја еден блиску и се гледаја па реков да го ставам бо истио кавез и двата хи кладов заедно и не се караат . Е сега ако можи да ми кажите шо папагал е точно и со што се храни дали брзо се спитомува и такви работи , позз uploadfromtaptalk1426521196735.jpg
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.792
Поени од реакции
83.468
Тргни го од кафезот на тигрицата... се гледа на сликата дека големината на кафезот е премала за да чуваш два папагали во него. Греота е тој папагал да го чуваш на толку мал простор, башка и не е убаво тоа за самата птица[DOUBLEPOST=1426525715][/DOUBLEPOST]
Здраво сакам да прашам за еден папагал ми го дадоја поклон а незнам шо сорта е некои викаат дека сортата се викала александар мал ама барам на интернет неможам никаде да најдам исти , бојата му е прегрда големина е некаде два пати похолема од тигрица иако на сликава не изгледа така , звуви испушта како штурец црц црц бип бип чисти и јадни звуци а не како тигрицата да квичи , прво го ставив во кафез одма до кавезо на тигрицата и цел ден соеја еден блиску и се гледаја па реков да го ставам бо истио кавез и двата хи кладов заедно и не се караат . Е сега ако можи да ми кажите шо папагал е точно и со што се храни дали брзо се спитомува и такви работи , поззПрегледај го приврзокот 116525
 
K

Kacar

Гостин
Здраво сакам да прашам за еден папагал ми го дадоја поклон а незнам шо сорта е некои викаат дека сортата се викала александар мал ама барам на интернет неможам никаде да најдам исти , бојата му е прегрда големина е некаде два пати похолема од тигрица иако на сликава не изгледа така , звуви испушта како штурец црц црц бип бип чисти и јадни звуци а не како тигрицата да квичи , прво го ставив во кафез одма до кавезо на тигрицата и цел ден соеја еден блиску и се гледаја па реков да го ставам бо истио кавез и двата хи кладов заедно и не се караат . Е сега ако можи да ми кажите шо папагал е точно и со што се храни дали брзо се спитомува и такви работи , поззПрегледај го приврзокот 116525
Мислам дека е од сортата на певајучи папагај, на српски кажано. Мал е кафезов за птицава.[DOUBLEPOST=1426526077][/DOUBLEPOST]
Здраво сакам да прашам за еден папагал ми го дадоја поклон а незнам шо сорта е некои викаат дека сортата се викала александар мал ама барам на интернет неможам никаде да најдам исти , бојата му е прегрда големина е некаде два пати похолема од тигрица иако на сликава не изгледа така , звуви испушта како штурец црц црц бип бип чисти и јадни звуци а не како тигрицата да квичи , прво го ставив во кафез одма до кавезо на тигрицата и цел ден соеја еден блиску и се гледаја па реков да го ставам бо истио кавез и двата хи кладов заедно и не се караат . Е сега ако можи да ми кажите шо папагал е точно и со што се храни дали брзо се спитомува и такви работи , поззПрегледај го приврзокот 116525
Мислам дека е од сортата на певајучи папагај, на српски кажано. Мал е кафезов за птицава.
 
Член од
4 јули 2012
Мислења
507
Поени од реакции
1.770
Тргни го од кафезот на тигрицата... се гледа на сликата дека големината на кафезот е премала за да чуваш два папагали во него. Греота е тој папагал да го чуваш на толку мал простор, башка и не е убаво тоа за самата птица[DOUBLEPOST=1426525715][/DOUBLEPOST]
Мал ? Јас па мислам таман е нее баш мал , uploadfromtaptalk1426526408700.jpg
 

Schtrawzenigger

and the Baltic Fleet
Член од
9 јули 2013
Мислења
673
Поени од реакции
2.326
Стај им гранки за стоење, љуљашки, некои џинџири-минџири, вака може да ти умрат од досада.
 
Член од
4 јули 2012
Мислења
507
Поени од реакции
1.770
Стај им гранки за стоење, љуљашки, некои џинџири-минџири, вака може да ти умрат од досада.
Ама пуштени се 24/7 отворена му е вратата и несакаат ни да покушаат да изедзат надвор незнам шо му е ама ретардирани се мн хи сакам ама тие никакво задоволство не ми прават , сеплашат бегаат од мене џабе се трудам :(
 
I

[In]kognito

Гостин
Ама пуштени се 24/7 отворена му е вратата и несакаат ни да покушаат да изедзат надвор незнам шо му е ама ретардирани се мн хи сакам ама тие никакво задоволство не ми прават , сеплашат бегаат од мене џабе се трудам :(
Колку време ги имаш?
Треба време, трпение и внимание со папагалчиња затоа не се откажувај
За мал александар
Како домашни миленичиња, малиот Александар е многу благодарен. Љубопитен е,интелегентен и многу добар.Со неговата интелегенција се постигнува тој да може да имитира звуци и крици...Може да научи и до четиристотини збора.


Се храни со : просо,сончоглед,овес,американска пченка,коноп,јаболко,морков,спанаќ,краставици и магдонос кој е многу важен за неговиот развој.Забрането е давање да јаде зелка и зеленчук од тој вид бидејќи може да добие дијареа(пролив) кој ако не се лекува може да доведе до трагичен исход.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
4 јули 2012
Мислења
507
Поени од реакции
1.770
Знач
Колку време ги имаш?
Треба време, трпение и внимание со папагалчиња затоа не се откажувај
Збачи тоа плавото е тугрица беа две до пред 4 месеци ама почина од безнам што , и остана само плавото ги чувам две години и првен летаа нис соба али застануваа само на високите места ниско во никој случај од мене бегаа како џаол да гледаат и од ко почина едното другово бесака да ислези ид кафезот никако , и сега еве два дена го имам овај другио шо немузнам ни раса ни пол ни ништо , а исто така и пред 6 години имав две тигрици ги чував некаде 4 години и несакаа да се спитомат никако и тие за жал ми хи изеде мачето :( и плачев три дена :(
 
I

[In]kognito

Гостин
Знач

Збачи тоа плавото е тугрица беа две до пред 4 месеци ама почина од безнам што , и остана само плавото ги чувам две години и првен летаа нис соба али застануваа само на високите места ниско во никој случај од мене бегаа како џаол да гледаат и од ко почина едното другово бесака да ислези ид кафезот никако , и сега еве два дена го имам овај другио шо немузнам ни раса ни пол ни ништо , а исто така и пред 6 години имав две тигрици ги чував некаде 4 години и несакаа да се спитомат никако и тие за жал ми хи изеде мачето :( и плачев три дена :(
Кога се две папагалчиња многу тешко се припитомуваат, се занимаваат меѓу себе и немаат потреба од луѓе.. Претпоставувам второво тагувало по смртта на другото и затоа се повлекло, па поготово ако е женско. Мојава многу ретко лета и дава да ја галиш само на клун ( напредок е) Ова не знам дали е мал александар но најмногу ми личи па ако некој повеќе знае нека пише.
Ти пишав погоре па прочитај си
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
1.096
Поени од реакции
509
По сликава ми личи на мал александар, кафезот е доволен, но незнам дали е добро александар и тигрица да бидат во исти кафез

Sent from my Note 3 [SM-N9005] using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom