ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ „Јустинијан Први“ Скопје

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Кој предмет?
Историја на правото.
И ќе може ли некој да ми ги објасни тие Хардварски и Чикашки правила за цитирање ?
Ја ги читав ама ништо не сфатив.
Пример сеа за есејот кога ќе го пишувам тоа што сум го прочитал од книгата со други зборови ќе го кажам и пак ќе треба да наведам дека од таму и таму сум го земал тоа ?
Значи ич не ги разбирам овие правила...
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
Историја на правото.
И ќе може ли некој да ми ги објасни тие Хардварски и Чикашки правила за цитирање ?
Ја ги читав ама ништо не сфатив.
Пример сеа за есејот кога ќе го пишувам тоа што сум го прочитал од книгата со други зборови ќе го кажам и пак ќе треба да наведам дека од таму и таму сум го земал тоа ?
Значи ич не ги разбирам овие правила...
Ние по историја не правевме такви чуда, во секој случај, пиши и на Ина која е многу фина (види рима :) ) ке ти помогне без проблем. Ако пак ти е за утре, тоа што го прочита напиши го некако што се вика со свои зборови и на крај дај твое мислење/гледиште.
Инаку за што ти е темата? Кажа дека е од книга-ако е од книга значи тоа така било од порано и така е сега, ти не можеш да измислиш топла вода за есејот/семинарската.

Во секој случај ако ви рекла ЕСЕЈ не би требало да е повеќе од 2 страни на компјутер напишани. Значи ништо страшно, не се секирај-крај краева нема ни да ви ги прочитаат оти 600 студенти се, цела недела ке треба да потроши.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Ние по историја не правевме такви чуда, во секој случај, пиши и на Ина која е многу фина (види рима :) ) ке ти помогне без проблем. Ако пак ти е за утре, тоа што го прочита напиши го некако што се вика со свои зборови и на крај дај твое мислење/гледиште.
Инаку за што ти е темата? Кажа дека е од книга-ако е од книга значи тоа така било од порано и така е сега, ти не можеш да измислиш топла вода за есејот/семинарската.

Во секој случај ако ви рекла ЕСЕЈ не би требало да е повеќе од 2 страни на компјутер напишани. Значи ништо страшно, не се секирај-крај краева нема ни да ви ги прочитаат оти 600 студенти се, цела недела ке треба да потроши.
Абе ние имаме од професорот упатство за пишување, ама мене не ми е некако јасно. Башка тие правилата за цитирање ме испобунија...
Ај имам време уште една недела, ќе видам ќе напишам нешто па ќе се консултирам со колегите.
Фала у секој случај :)
 

Steve Ray

Texas Huriccane
Член од
24 ноември 2007
Мислења
1.131
Поени од реакции
182
Абе ние имаме од професорот упатство за пишување, ама мене не ми е некако јасно. Башка тие правилата за цитирање ме испобунија...
Ај имам време уште една недела, ќе видам ќе напишам нешто па ќе се консултирам со колегите.
Фала у секој случај :)
Чикашките правила на Мишо :D мој совет не се мучи да го праиш тоа..поише од 2 евентуално 3 бода нема да добиеш....пошо полесно ти е да тропаш по некоја глупост на секое предавање..и така да собираш бодови
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Чикашките правила на Мишо :D мој совет не се мучи да го праиш тоа..поише од 2 евентуално 3 бода нема да добиеш....пошо полесно ти е да тропаш по некоја глупост на секое предавање..и така да собираш бодови
Абе и 1 бод да добијам, пак е подобро од ич. А и ако напишам барем ќе видам колку ме бива за пишување и ќе глеам да се поправам ако сум лош, зошто од кај да знам, може утре ќе ми притреба ова...
Значи ем се битни бодовите, ама битно ми е и искуството во пишување на вакви есеи.
 

Steve Ray

Texas Huriccane
Член од
24 ноември 2007
Мислења
1.131
Поени од реакции
182
Абе и 1 бод да добијам, пак е подобро од ич. А и ако напишам барем ќе видам колку ме бива за пишување и ќе глеам да се поправам ако сум лош, зошто од кај да знам, може утре ќе ми притреба ова...
Значи ем се битни бодовите, ама битно ми е и искуството во пишување на вакви есеи.
Твое си е тоа..ја не ти кажав да не напишеш..:) али трудот ќе ти биде бедно вреднуван според мене....тоа беше поентата...да не се разочараш ко ќе ти каже дека имаш 2 бода..а си се мучел една недела :)
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Ова систематскиов жива превара...
Таман се израдував ќе ми измерат тежина и висина и ништо...
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Imase li guzva? Za kolku vreme zavrsi? Se plaka li nesto?
Ја рано отидов денес околу 8:30 веќе бев таму и најмногу се чека на шалтер, таму чекав 40 минути и после другото за 5 минути завршив. Е сеа утре дека е пензионерски ден незнам дали ќе има гужва (ако си ти за утре).
Иначе ништо не се плаќа.
 
Член од
12 јануари 2012
Мислења
15
Поени од реакции
0
Ќе може ли некој да ми ја каже постапката за запишување на мастер студиите и кои документи се потребни?
 
Член од
22 август 2009
Мислења
124
Поени од реакции
13
ima nekoj delovno pravo master tuka? bil nekoj denes na prvoto predavanje? so se desavase? bilo sto impresii i informacii?
 
Член од
12 јануари 2012
Мислења
15
Поени од реакции
0
Дали некој може да ми каже дали е задолжително да се пријави мастер преку електронското досие или пак може и без тоа само со поднесување на документите на ектс шалтерот на студенски?
благодарам однапред
 

violet

<3 SwEeT DaRkNeS <3
Член од
17 јуни 2008
Мислења
99
Поени од реакции
7
Дали помина уписот на 3, 5 смесетар и Е2? Јас не гледам соопштение на страната или оддамна поминало?
 

Sassy

sultan instead of the sultan
Член од
5 ноември 2008
Мислења
329
Поени од реакции
72
ima nekoj delovno pravo master tuka? bil nekoj denes na prvoto predavanje? so se desavase? bilo sto impresii i informacii?
Си почнавме во понеделникот,има секој ден предавања освен петок од 4 до 9.
До сега никој не не држшеше поише од 7ипол ама ќе видиме за понатака.
Сега за сега е океј, има бајаги луѓе на предавања.
Почни да доаѓаш, нема да е лошо.
 
Член од
11 октомври 2012
Мислења
6
Поени од реакции
1
Здравоо :) Имам едно прашање , за мастер студииве директно одиш на испит, или има колоквиуми.
фала позз
 

Kajgana Shop

На врв Bottom