ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ „Јустинијан Први“ Скопје

Член од
8 јули 2008
Мислења
4.430
Поени од реакции
7.848
Знае некој од прва година кога ќе ни биде колоквиумска недела (пред нова година или после) пошто некој спомна дека ќе било пред н.г а во студентскиот водич пишува од 9ти) ???
 

Фокси

Talk nerdy to me
Член од
11 октомври 2007
Мислења
2.358
Поени од реакции
1.390
Знае некој од прва година кога ќе ни биде колоквиумска недела (пред нова година или после) пошто некој спомна дека ќе било пред н.г а во студентскиот водич пишува од 9ти) ???
После Нова Година.
 
Член од
16 декември 2008
Мислења
391
Поени од реакции
125
Потребна ми е семинарска по Стечај и стечајна постапка, на било која тема со footnote од користената литертура. Доколку има некој Ве молам да ми помогне.
Благодарам однапред,
 

X3m

Титула по желба
Член од
20 јуни 2007
Мислења
445
Поени од реакции
177
Семинарска на тема Казни на правни лица, по предметот казнено право да не има некој ? :) или некој линк каде што може да се најде материјал ?
 
Член од
28 јули 2011
Мислења
81
Поени од реакции
25
Луѓе полагал некој испит кај Поповска и Кандикјан да каже како изгледа колку е тешко ???
 

Спирка

Чорбаџиска Кучка
Член од
1 октомври 2008
Мислења
394
Поени од реакции
14
Некој да сподели како поминал на есеј кај асистенката политички систем, една висока со наочари што го знае цел учебник на памет. Бара се детално да и се пише, ко што кружи муабет наоколу?
 
O

Orion.

Гостин
Некој да сподели како поминал на есеј кај асистенката политички систем, една висока со наочари што го знае цел учебник на памет. Бара се детално да и се пише, ко што кружи муабет наоколу?
Што се замарате со толку лесен предмет:)
јас кај неа извадив 18тина поени. Не треба се до точка да напишеш, туку едноставно да ја објасниш суштината на дадената тема
--- надополнето: Dec 4, 2011 3:34 PM ---
Луѓе полагал некој испит кај Поповска и Кандикјан да каже како изгледа колку е тешко ???
Јас бев кај Кандикјан, не е претерано тешко но сепак не е ни еден од полесните предмети. Треба солидно да се научи;)
 
Член од
28 јули 2011
Мислења
81
Поени од реакции
25
А кај Кандикјан и Поповска полагавте испит од 30 прашања или кај нас како што ќе е да раскажеме лекција и да елаборираме некои примери?
И дај кажете дали се препишува бар на испит кога на колоквиуми неможе....
 
O

Orion.

Гостин
А кај Кандикјан и Поповска полагавте испит од 30 прашања или кај нас како што ќе е да раскажеме лекција и да елаборираме некои примери?
И дај кажете дали се препишува бар на испит кога на колоквиуми неможе....
Какво е тоа полагање со раскажување лекција?? Поени од активност мислиш? По ЕКТС си или? Јас полагав колоквиуми кај Кандикјан, меѓутоа ако не си задоволна од резултатот од колоквиумите можеш да идеш на испит.
 

Спирка

Чорбаџиска Кучка
Член од
1 октомври 2008
Мислења
394
Поени од реакции
14
А кај Кандикјан и Поповска полагавте испит од 30 прашања или кај нас како што ќе е да раскажеме лекција и да елаборираме некои примери?
И дај кажете дали се препишува бар на испит кога на колоквиуми неможе....
Оф леле и после образованието ни било вакво, ни било такво. На факултет си запишана да учиш, а не да препишуваш и уште да се жалиш на колоквиум не се препишувало. Столицата загреана и ќе си учите, чаре ви нема. Не сте ни свесни колкава среќа имате што ви го сменија системот, и нема да ви даваат да заокружувате прашања, каде што не знаете што ве прашуваат, а не па да одговорите. Лани историја ми се падна прашање, како се викал мушкенуто што склучил купопродажен договор 41566556 г.п.н.е., тоа сигурно нема да те праша по новиов систем. Така да битно е да си имаш концепт, претполагам ако одговарате писмено ќе биде слично на нашите есеи, ќе ти даде тема и ти си правиш концепт и ја објаснуваш суштината на лекциите.
 
Член од
21 август 2011
Мислења
145
Поени од реакции
46
Стварно право ќе испрашува за активност 10та или 12та недела ??
 
Член од
28 јули 2011
Мислења
81
Поени од реакции
25
Какво е тоа полагање со раскажување лекција?? Поени од активност мислиш? По ЕКТС си или? Јас полагав колоквиуми кај Кандикјан, меѓутоа ако не си задоволна од резултатот од колоквиумите можеш да идеш на испит.
Јас сум бруцош и имаме ние нова програма за полагање, немаме есеи, активност, само 2 влезни теста кои се услов за да одиш на испит. Доколку не ги положиме двата влезни теста немаме шанса да одиме на испит. Социологија на правото ќе се полага усно, Вовед кај Тасковска ќе имаме прашања на дополнување, одговарање прашања подетално со 2-3 реченици и долги прашања 2-3 со елаборат. А кај Кандикјан и Поповска ќе биде да раскажеш лекции 3-4 од книгите зависи што ќе ти се падне и плус економика да елаборираш некои економски проблем. Сега потешко ни е иако некои кукаат за претходно што било ан заокружување.
Спирка не разбираш како е за првпат нешто да воведат и да си експериментален глушец, и не мора да се однесуваш дрско секој има право да си праша што сака нели? И верувај дека е полесно да имаш колоквиуми и така да чистиш отколку сите 3 години студирање да ти бидат преку испити, сепак фала на одговор
Позз
 
O

Orion.

Гостин
Јас сум бруцош и имаме ние нова програма за полагање, немаме есеи, активност, само 2 влезни теста кои се услов за да одиш на испит. Доколку не ги положиме двата влезни теста немаме шанса да одиме на испит. Социологија на правото ќе се полага усно, Вовед кај Тасковска ќе имаме прашања на дополнување, одговарање прашања подетално со 2-3 реченици и долги прашања 2-3 со елаборат. А кај Кандикјан и Поповска ќе биде да раскажеш лекции 3-4 од книгите зависи што ќе ти се падне и плус економика да елаборираш некои економски проблем. Сега потешко ни е иако некои кукаат за претходно што било ан заокружување.
Спирка не разбираш како е за првпат нешто да воведат и да си експериментален глушец, и не мора да се однесуваш дрско секој има право да си праша што сака нели? И верувај дека е полесно да имаш колоквиуми и така да чистиш отколку сите 3 години студирање да ти бидат преку испити, сепак фала на одговор
Позз
Божее првпат слушам за ова, јас мислев исто како нас полагате:)Се нешто мењаат... Ипак сеедно е, бар за мене, дали ќе полагаш во форма на 2 колоквиума или во форма на еден испит доколку солидно го спремиш материјалот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom