ПМФ

Член од
5 декември 2009
Мислења
439
Поени од реакции
66
слушнав нешто ќе се отварало нов смер на ПМФ - Компјутерска и дигитална форензика ... доколку некој има било каква информација поврзана со овој нов смер нека ја сподели овде.
 
Член од
26 февруари 2012
Мислења
271
Поени од реакции
232
слушнав нешто ќе се отварало нов смер на ПМФ - Компјутерска и дигитална форензика ... доколку некој има било каква информација поврзана со овој нов смер нека ја сподели овде.
Не сум слушнал ништо за оваа вест, но знам дека има магистарски студии по форензика на институтот за Физика.

http://www.if.pmf.ukim.edu.mk/programi_docs/Fizika-II-ciklus-forenzika.pdf
 
К

Кнез Мишкин

Гостин
слушнав нешто ќе се отварало нов смер на ПМФ - Компјутерска и дигитална форензика ... доколку некој има било каква информација поврзана со овој нов смер нека ја сподели овде.
Немам слушнато, а и да се отвори ќе биде мултидисциплинарен со најголем акцент на физика. Има постдипломски на хемија и на физика форензика.
Има сега курс по форензика на физика.
 

Јунајтед

Indifferent
Член од
5 јануари 2009
Мислења
3.974
Поени од реакции
1.622
Што се случило денес има некој инфо? Ни вести слушнав ни ништо...
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.964
Поени од реакции
12.493
И јас не слушнав на вести, ниту пак на интернет нешо.....
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
слушнав нешто ќе се отварало нов смер на ПМФ - Компјутерска и дигитална форензика ... доколку некој има било каква информација поврзана со овој нов смер нека ја сподели овде.
Би било убаво, ама смерови од типот на биохем.физиолошка, анал.биохемија не можат да се опремат ко шо треба и да се доведат до некое задоволително ниво на студирање поради недостатоци на професори за одредени изборни предмети како пример Нанохемија и нанотехнологија, а не да се отвараат додипломски компјутерска и дигитална форензика.
Можно е ако некогаш се отвори, да се отвори како гранка на форензика ама на постдипломски.
Секако, ова е само мое лично мислење, не е ничиј официјален став :)
 

Вондерфул

Chemical love
Член од
2 јуни 2008
Мислења
251
Поени од реакции
157
Што се случило денес има некој инфо? Ни вести слушнав ни ништо...
http://www.sitel.com.mk/dnevnik/makedonija/studentka-i-asistentka-seksualno-napadnati-kaj-pmf

Некако искрено конкретно ова не ми звучи нешто посебно сериозно, а и плус во 10 сато сабајле не знам колку мислеле дека ќе постигнат тие. Ко демек, еј лесно се напаѓа на ПМФ ај ќе пробаме и ние....
 
Член од
25 октомври 2011
Мислења
663
Поени од реакции
719
4 години како сум студент ништо не преземаа. Секојдневно се напаѓаат колеги/колешки и овие од деканат како најнормална појава ја сметаат. Пред 1 месец кога со нож беше прободен и ограбен студент дадоа милион ветувања за милион различни мерки што планираат да направат на итниот состанок кој го побаравме студентите. А и доста голема бројка бевме, 15 студенти(повеќето од 4та година бевме и сите машки освен една од СП ПМФ) и 20 професори и асистенти и од студентски парламент имаше 4-5 души. А на настанот на фб 200+ стистанле присуствуваат. И сакаме озбилно да не сфатат, па со потсмев рече еден професор само толку ли сте. :facepalm:

Студентски парламент ги заболе, се виде кога таа од ПМФ на студентски парламент на сред дискусија си стана и си отиде без збор. Овој од ФИНКИ барем нешто пробувал во полиција ама само го вртеле во круг. Тој од ПМФ професор ли е , декан ли е , поглуп неможеше да испадне. Сакал да огради цел ПМФ, СТИВ, ХЕМИСКИ, ШУМАРСКИ, ЗЕМЈОДЕЛСКИ. Тоа ќе коштало накај 10 000 000 денари. Немаат пари да изнајмат обезбедување , па не вакви скапи проекти. А најтрагично кога рече серизен "Ако видите некој чудно облечени лица пријавете веднаш" :facepalm: . Како чудно облечени? Ако видите некој со скафандер или космонаутска облека одма пријавете го. Така да манијаци,крадци што сакаат да носат чудна облека одма ќе бидат пријавени. Треба да се чуствувате сигурно сега.

Немој да мислите ова го пишувам зашто сум бил нападнат. 4 години ништо досега, а и веќе привршувам. Ама мој колеги беа нападнати со нож, куче и други не толку опасни работи. Што планираат кога догодина ќе мораат дел од тазе бруцошите на ФИНКИ да доаѓаат на ПМФ, зашто технолошки нема капацитет за нив и за новите бруцоши , дали ќе им одржат некој час по карате и препораката што ни ја велат одете во група. Па убаво им рече еден од Физика , "Како да формираме група кога ние сме двајца без тројца". Се надевам дека нареден пат сексуално да нападнат некој декан или продекан, тогаш можеби ќе сфатат дека е опасно.
 
Член од
22 април 2012
Мислења
11
Поени од реакции
2
Може некој да каже нешто за институтов по географија ?
Јас се двоумам дали да се запишам на наставна или физичка географија
 
Член од
12 март 2009
Мислења
77
Поени од реакции
73
4 години како сум студент ништо не преземаа. Секојдневно се напаѓаат колеги/колешки и овие од деканат како најнормална појава ја сметаат. Пред 1 месец кога со нож беше прободен и ограбен студент дадоа милион ветувања за милион различни мерки што планираат да направат на итниот состанок кој го побаравме студентите. А и доста голема бројка бевме, 15 студенти(повеќето од 4та година бевме и сите машки освен една од СП ПМФ) и 20 професори и асистенти и од студентски парламент имаше 4-5 души. А на настанот на фб 200+ стистанле присуствуваат. И сакаме озбилно да не сфатат, па со потсмев рече еден професор само толку ли сте. :facepalm:

Студентски парламент ги заболе, се виде кога таа од ПМФ на студентски парламент на сред дискусија си стана и си отиде без збор. Овој од ФИНКИ барем нешто пробувал во полиција ама само го вртеле во круг. Тој од ПМФ професор ли е , декан ли е , поглуп неможеше да испадне. Сакал да огради цел ПМФ, СТИВ, ХЕМИСКИ, ШУМАРСКИ, ЗЕМЈОДЕЛСКИ. Тоа ќе коштало накај 10 000 000 денари. Немаат пари да изнајмат обезбедување , па не вакви скапи проекти. А најтрагично кога рече серизен "Ако видите некој чудно облечени лица пријавете веднаш" :facepalm: . Како чудно облечени? Ако видите некој со скафандер или космонаутска облека одма пријавете го. Така да манијаци,крадци што сакаат да носат чудна облека одма ќе бидат пријавени. Треба да се чуствувате сигурно сега.

Немој да мислите ова го пишувам зашто сум бил нападнат. 4 години ништо досега, а и веќе привршувам. Ама мој колеги беа нападнати со нож, куче и други не толку опасни работи. Што планираат кога догодина ќе мораат дел од тазе бруцошите на ФИНКИ да доаѓаат на ПМФ, зашто технолошки нема капацитет за нив и за новите бруцоши , дали ќе им одржат некој час по карате и препораката што ни ја велат одете во група. Па убаво им рече еден од Физика , "Како да формираме група кога ние сме двајца без тројца". Се надевам дека нареден пат сексуално да нападнат некој декан или продекан, тогаш можеби ќе сфатат дека е опасно.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
77
Поени од реакции
73
Ова да го сфатам како сарказам ?
НЕ. Погрешно си ме сватил сакав да ја доловам суровата вистина. И мене ме изиритира целата ситуација, а највеќе тоа што сум го болдирал. За приматијади и слични работи народ врие, а за вакви активности кои се за општо добрро НИКАКО да се појават!
Потполно се согласувам со постот кој го имаш напишано погоре ;) Поздрав.
 
Член од
25 октомври 2011
Мислења
663
Поени од реакции
719
НЕ. Погрешно си ме сватил сакав да ја доловам суровата вистина. И мене ме изиритира целата ситуација, а највеќе тоа што сум го болдирал. За приматијади и слични работи народ врие, а за вакви активности кои се за општо добрро НИКАКО да се појават!
Потполно се согласувам со постот кој го имаш напишано погоре ;) Поздрав.
Немора да се појавуваат. За гага одење во Охрид се први овде ги нема.
Само најмногу ме иритира тоа што од тие што бевме никој досега не е нападнат и се бевме постари четврта година и на нас идењето на факултет е веќе сведено на минимум, а догодина да дослушаме тие заостанати предмети. А тие што имаат уште 2-3 години никаде ги нема , а глеам трчаа за да одат на МСИ во Охрид и одма на фб албум МСИ Охрид.
Еден колега им се јавно "заблагодари" на фб настанот за "огромното" присуството и одма некој кретени дали знаете дека утре почнува колоквиумска , имавме предавање, ова она. А повеќето што бевме утрето полагавме од 9 часот и искочивме од вежби само да отидеме. Али ги сфаќам таква ни е државата, па и ние студентите пасивни и незаинтересирани водени од некој што само не ебе у здрав мозок и празен џеб.
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
Деца од ПМФ - ИИ, имате уште испити? До кога ви трае сесија? И дали сеуште работат студентски прашања?
п.с. www.ii.edu.mk не сака да се отвори, да нема некоја друга страница?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom