ПИВОЛЕНД 2014

Статус
Затворена за нови мислења.

Fiend

смут џезер
Член од
29 март 2012
Мислења
947
Поени од реакции
1.074
Добро бе фестивал на пивото а сите за музика се фаќате прво. Ми се с*** од вакви муабети дека музиката не е ОК. Значи на секој, НА СЕКОЈ ебан фестивал мора нешто да не ви е у ред. Имате мизар, леб и сол, нокаут, кур, пинк флојд трајбут ама не бе вас не ви е таман. Ако ги донесат пинк флојд пак нема да ви одговара нормално, Роџер Ватерс беше на балканот пред 1 год. И ролинг стоунс и металика да се пак нема да ви одговара, оти не се плаќа карта па нема да направат добра забава. Некој погоре спомна и странска музика да донесат, а верувам дека пред 20 дена јадел г*** оти на пивофест не се сите македонци.
 

Down

Boozer
Член од
4 мај 2012
Мислења
3.395
Поени од реакции
5.565
Добро бе фестивал на пивото а сите за музика се фаќате прво. Ми се с*** од вакви муабети дека музиката не е ОК. Значи на секој, НА СЕКОЈ ебан фестивал мора нешто да не ви е у ред. Имате мизар, леб и сол, нокаут, кур, пинк флојд трајбут ама не бе вас не ви е таман. Ако ги донесат пинк флојд пак нема да ви одговара нормално, Роџер Ватерс беше на балканот пред 1 год. И ролинг стоунс и металика да се пак нема да ви одговара, оти не се плаќа карта па нема да направат добра забава. Некој погоре спомна и странска музика да донесат, а верувам дека пред 20 дена јадел г*** оти на пивофест не се сите македонци.
Абе бендовите горе што ги наброја се ок али проблемот е што не се у 1 ден :icon_lol:. Барем оваа година идат со мак бендови што поштувам па боље Жаре бербер да лапне некој денар него некој српски сељак ( не дека и Жаре не е :icon_lol:)

Среда и четврток се ок денови башка и нема да има толку гужва, пивото ќе си држи цена ко и обично ( дебиливе не сфаќаат дека на фестивал на пиво цените треба да се помали а не поголеми) али тоа е. Никој нормален не би се замарал со фистивалоф зашо ни цените ќе ги намалат ни Металика и Пинк флојд ќе ни ги донесат :icon_lol:, нема поента.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Кого лажеш бе дека е еФтино? Ако за тебе еФтино е х2 од прилепскиот пивофест тогаш не знам што да ти кажам.

1,5 даб за 290 денари се продаваше минатата година па ти удри му математика.

Се знае на вакви дешавки каква треба да е цената на пивото ама кај нас ништо не е ко шо треба.
ЛАЖЕШ СОРОСОИДУ! ЌЕ ТЕ КАЗНИ МАЈКА МАКЕДОНИЈА!
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
14.025
Поени од реакции
36.796
ЛАЖЕШ СОРОСОИДУ! ЌЕ ТЕ КАЗНИ МАЈКА МАКЕДОНИЈА!
Шо фајде иам од лажење за цена на пиво бе?:pos:

Тотално се утнува поентата на ПИВОЛЕНДОТ со цените што ги фураат штандовите у Скопје. Тоа ми е поентата и верувам дека и годинава ќе се потврди.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Шо фајде иам од лажење за цена на пиво бе?:pos:

Тотално се утнува поентата на ПИВОЛЕНДОТ со цените што ги фураат штандовите у Скопје. Тоа ми е поентата и верувам дека и годинава ќе се потврди.
Проблемот ќе се реши ако никој не оди за да се чукнат по тие лејките и да речат; абе пола литро =50/60ден итн пропорционално, а убаво рекоа членовите погоре; музиката треба да е секундарна работа.
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Да бидеме реални, идеме пошто фестивалот има неповторлива атмосфера. Кале, еден тон луѓе, мирис на трева, дожд и кал до коленици. Има некој посебен, средновековен панаѓур шмек настанот.
И кога врне е јако. И кога Вили те рејпа со цените е јако. И кога цените на пивото се сулуди е јако. И кога Гоце Арнаудов пее плејбек е јако.
Самото Кале му дава на фестивалот +400% kewlness левел и тоа е доволно за многу од нас да палат патики натака скоро секој ден.
Шлиф е у питање. Шлиф што го немаше пред Борис Трајковски. Шлиф што прилепски, охридски пиволенди, пастрмајлијади, граволијади и леќолијади го немаат.
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
2.394
Да бидеме реални, идеме пошто фестивалот има неповторлива атмосфера. Кале, еден тон луѓе, мирис на трева, дожд и кал до коленици. Има некој посебен, средновековен панаѓур шмек настанот.
:icon_lol: :icon_lol: :icon_lol: :icon_lol: (y)


туку шо олку рано пиволендов? че нема студенти шо че си носат пиво од продавница :) .
Туку ми се иди само за Мизар денот, ама педерски го напраил организаторов датумов. Кај пола Скопје е по одмори, па и студенти нема. :cautious: А баш беше интересно лани, одиш се пијанчиш 4 дена со ред, оти нели си студент и немаш ништо за учење :icon_lol:
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.185
Поени од реакции
34.415
Финтата е што организаторите треба да се одлучат дали ќе прават фестивал на пиво или музички фестивал.
Се губат помеѓу едниот и другиот дел, па на крај ни пивскиот ни музичкиот дел излегуваат како што треба.

Локацијата е одлична. Од моја гледна точка ми фалат повеќе места за седење (не дека сум пензионер, ама сепак - убаво е да се седне додека пиеш и мезиш). Кога сме кај тоа, фали повеќе и поевтино мезе и грицки. Не знам кој ќе биде оваа година задолжен за гурманскиот дел, ама скарата од Жи-Ва пред некоја година беше ужас. Единствено задоволен бев кога „оригинал Лесковачка“ го спремаше месото. Пивото за некого е скапо, за некого евтино. Иако за ова не се дискутира, сепак јас имам впечаток дека цените се секогаш повисоки од оние во Прилеп, а пониски од оние во Охрид (добро, тоа во Охрид не се ни рачуна за фестивал на пиво...) Избор за пиво има. Музиката не ми менува многу. Иако, не би сакал да видам изведувачи од типот на Владо Јаневски и Игор Џамбазов (како на Пивофест во Прилеп) кои ја заспаа публиката со жалопојки.

Можност за доаѓање оваа година 19%. Ако има заинтересирани Кајганџии, може да се собереме во петок.
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
Срање у боја е, али тоа е што е. Башка секогаш постои старата и добра опција ; шверцување. Никој не тера да купуваме пиво од штанд.
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Шо знам, јас не го гледам Пиволенд како настан да се направам „дрво“ со Скопско или Лашко, туку гледам да се напијам некое пиво кое не сум го пиел до тогаш и да се дружам со луѓе, попратно со музиката, а може и да се замези некое мевце. За пиење на пиво обилно, како што гледам погоре и шверцање на самото пиво, не ти треба настан како Пиволенд - собери си луѓе во парк, земи пиво колку сакаш и пиј си. Барем така се прави уште.
 
D

Dynamo

Гостин
Вреди само неколку бендови да се слушнат,барем ставете ги во една ден тие бендови,другото што е канта кога сака нека биде.
 
Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
Нема термини браво глупаци браво сеа треба сите дегени да ги гледам слушам доека не дое редот на омилено
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Нема термини браво глупаци браво сеа треба сите дегени да ги гледам слушам доека не дое редот на омилено
Чекај де, сигурно утре ќе објават. :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom