Охрид по примерот на Монте Карло бара воведување данок на луксуз

Член од
25 февруари 2010
Мислења
1.158
Поени од реакции
879
неам ја појма кај е претор бе, за во МК си одам како господин во Струга, инаку си одам како уште поголем господин во Црна Гора..ќе сум барал што!?!? во оридон?!?!баба да ме трга за ракав соба да ми дајт?и вц/купатило да делам со уште три фамилии? не фала..го кркав баш тоа пред едно 17-8 години и никогаш повеќе.
хе, некој (кавадарци, неготино, крушево) бе моли да му одат од другите градови да купуваат станови/куќи/викендици, вие со стапови ги бркате, будали едни..
 
Член од
22 февруари 2012
Мислења
134
Поени од реакции
130
ајде ајде,пак сите ќе дојдете во Охрид,ќе се курчите пак сите по Охрид,и прилепчани,и битолчани и скопјани.А и тие неколку чартер летови ќе остават повеќе пари од сите вас пиперкари.Мрсите муда,а сте биле последниве неколку години по 2-3 пати во Грција и мислите знаете све:pos:
Грција не е Европа,прошетај те малку подалеку,по Шпанија,Италија,и други места па да погледнете што и како се плаќа:pos:.И после ни е криво бугариве кога го величат Охрид,тие душа би дале ѕа Охрид а не едно евро.Еххх јадна душа македонска:tapp:
 
Член од
25 февруари 2010
Мислења
1.158
Поени од реакции
879
а беее, ех, колку е тешко некој од село само со опинци на рамо да заминит во немачка, таму да јајт саде паштета за да мојт да се прчит по оридон во лето..со аутото од рентакаро.оти тој саде за пиперкари знае, за нишо друго, чунки нема видено поинакви овде..нормално, кога само со такви пред кооперација ланско пиво тепал.
 
Член од
22 февруари 2012
Мислења
134
Поени од реакции
130
абе мочко еден,каде што сум јас и она што јас сум го видел ти неможиш да бидеш и да го видиш:pos:а ако ти си носел опинци,јас незнам ни како изгледаат,пошто сум за разлика од тебе на запад растен:pos:и каде што јас имам куќа во Охрид ти ни во сон неможеш да имаш.:pos:седи си покрај Лајнарка и уживај.:tapp:

барем јас имам паштета да јадам,а што имаш ти:pos::pos::pos:
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Што не купiш стан во Крива Паланка или Кратово, ако велиш Охрид не е луксузен не купувај стан во охрид тогаш.
.
Не ни планирам да купам стан во Охрид, подобро би го направил тоа во Албанија или пак Грција на море каде што цените се пореални за тоа што се нуди.
Охрид не е ниту бил некогаш никакво монденско место каде што се збира светскиот џет сет, туку обично студентско летувалиште каде што се збира младината од Македонија од неможноста да појде подалеку.
Има тука авантуристи или пак сентименталци кои се враќаат секоја година од странство и толку. Кажи колку хотели со 5 има во Охрид за да зборуваме за луксуз? Кажи каква е инфраструктурата во градот за да зборуваме за луксуз?
Уште се оди на плажа со неклиматизирани комбиња и диви таксисти како во Куба.ж, да не зборувам за повеќе од половина кои издаваат соби каде што се почекуваш со газдата наутро за на мочање. Тоа мене не ми личи на некој луксуз и монденско место.
Јас не го напаѓам Охрид, градот навистина вреди да се види и е ефтин како дестинација за одмор, на доста мои пријатели од странство му го препорачувам како дестинација за ефтин и убав одмор, но да воведиш данок за луксуз на студентско летувалиште е ноторна глупост.
И морам да ви кажам дека го имате најголемиот копук за градоначалник во Македонија, успеа дури да го згасне охридско лето кој беше некаков синоним за тој културен Охрид со неговата неспособност.
--- надополнето: 10 март 2012 во 08:34 ---
абе мочко еден,каде што сум јас и она што јас сум го видел ти неможиш да бидеш и да го видиш:pos:а ако ти си носел опинци,јас незнам ни како изгледаат,пошто сум за разлика од тебе на запад растен:pos:и каде што јас имам куќа во Охрид ти ни во сон неможеш да имаш.:pos:седи си покрај Лајнарка и уживај.:tapp:

барем јас имам паштета да јадам,а што имаш ти:pos::pos::pos:
Од Галичица можам да видам гарант си Варошанец и имаш куќа таму, тие се малку на запад кон Албанија за разликата од нас обичните граѓани и познати по нивото на култура во балканскиот Ерусалим.
 
Член од
25 февруари 2010
Мислења
1.158
Поени од реакции
879
абе мочко еден,каде што сум јас и она што јас сум го видел ти неможиш да бидеш и да го видиш:pos:а ако ти си носел опинци,јас незнам ни како изгледаат,пошто сум за разлика од тебе на запад растен:pos:и каде што јас имам куќа во Охрид ти ни во сон неможеш да имаш.:pos:седи си покрај Лајнарка и уживај.:tapp:

барем јас имам паштета да јадам,а што имаш ти:pos::pos::pos:
ете ти сеа, прави балканац са запада, иако со некое евро и долар повеќе во џеб, култура на најниско ниво, подсмев, подценување и секоја прилика за омаловажување на тие што немаат толку.не си ти баце таму роден, нити си пак растен таму, од којзнае каква сељачаана си заминат!затоа си со истиот менталитет со кој што си заминал!
си имам баце јас доволно, па макар и покрај лајнарка да си седам, ама срцето ми е полно.колку за информација, си имам јас и сопствен деловен простор, и викендица и куќа и стан и автомобил, потекнувам од Прилепска градска фамилија и ништо ниту ми е скратено ниту ми фали, ниту пак имам потреба да акам по државине со солзи во очите барајќи корка леб.
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.464
Поени од реакции
248
Не ни планирам да купам стан во Охрид, подобро би го направил тоа во Албанија или пак Грција на море каде што цените се пореални за тоа што се нуди.
Охрид не е ниту бил некогаш никакво монденско место каде што се збира светскиот џет сет, туку обично студентско летувалиште каде што се збира младината од Македонија од неможноста да појде подалеку.
Има тука авантуристи или пак сентименталци кои се враќаат секоја година од странство и толку. Кажи колку хотели со 5 има во Охрид за да зборуваме за луксуз? Кажи каква е инфраструктурата во градот за да зборуваме за луксуз?
Уште се оди на плажа со неклиматизирани комбиња и диви таксисти како во Куба.ж, да не зборувам за повеќе од половина кои издаваат соби каде што се почекуваш со газдата наутро за на мочање. Тоа мене не ми личи на некој луксуз и монденско место.
Јас не го напаѓам Охрид, градот навистина вреди да се види и е ефтин како дестинација за одмор, на доста мои пријатели од странство му го препорачувам како дестинација за ефтин и убав одмор, но да воведиш данок за луксуз на студентско летувалиште е ноторна глупост.
И морам да ви кажам дека го имате најголемиот копук за градоначалник во Македонија, успеа дури да го згасне охридско лето кој беше некаков синоним за тој културен Охрид со неговата неспособност.
--- надополнето: 10 март 2012 во 08:34 ---

Од Галичица можам да видам гарант си Варошанец и имаш куќа таму, тие се малку на запад кон Албанија за разликата од нас обичните граѓани и познати по нивото на култура во балканскиот Ерусалим.

Што патриот си Албанија па и Грција ќе купел стан( мислиш албанија или грција нема да плаќаш данок), па иди купи не те фати некој за гуша да земеш стан Охрид.

Не зборувај за инает, Охрид спрема другите е градови во МК е луксуз како сакаш свати ти го и како безвеза место, но во Скопје немате езеро, никаква клима, Скопје во зима се гушите во Смок на лето пекол, за разлика Охрид е монте карло за вас скопјаните и од другите градови.

Ајде удрете цитирајте
 
Член од
22 февруари 2012
Мислења
134
Поени од реакции
130
ете ти сеа, прави балканац са запада, иако со некое евро и долар повеќе во џеб, култура на најниско ниво, подсмев, подценување и секоја прилика за омаловажување на тие што немаат толку.не си ти баце таму роден, нити си пак растен таму, од којзнае каква сељачаана си заминат!затоа си со истиот менталитет со кој што си заминал!
си имам баце јас доволно, па макар и покрај лајнарка да си седам, ама срцето ми е полно.колку за информација, си имам јас и сопствен деловен простор, и викендица и куќа и стан и автомобил, потекнувам од Прилепска градска фамилија и ништо ниту ми е скратено ниту ми фали, ниту пак имам потреба да акам по државине со солзи во очите барајќи корка леб.
:pos::pos:..во ред е,нема сега тука да докажуваме кој од каква фамилија потекнува и што и колку има:pos::pos::pos::pos:
Јас иако несум роден во МК,мене многу ме боли за Мк,јас бев во АРМ,мада многу ме правеа за будала зашто сум го направил тоа пошто тие што се родени во Мк,правеа се да не одат во војска,а во 2001 за време на војната бев 2 месеци,во резервниот состав на АРМ.
Никој не вика дека е Охрид некој луксузен град од светски размери, но за македонски услови е нај преставителен град,луксузот на Охрид е неговата историја и значење за Макаедонија и пошироко,а таа луксуз не се добива со модерни хотели и ноќни клубови.Охрид има исторја колку цела Македонија заедно, е тој луксуз треба да се наплаќа.Прашај ги татарине што мислат за Охрид, кога ќе го престават како нај знацаен Бугарски град се расправаш и ти со нив по форумов,а од друга страна го оцрнуваш.Едно со друго не оди,нема логика.
 
Член од
25 февруари 2010
Мислења
1.158
Поени од реакции
879
јас ли Охрид го оцрнувам?!?! каде тоа!? јас си го сакам Охрид многу, многу..велам само дека Охриѓани со својот карактер не се ок, секоја чест на исклучоци, не се ок, зошто, многу треба пишување.како сите останати да сме пештерци и како да сме сите им должни пари.значи, према Охриѓани сите градови во МК се на Македонците, само Охрид е на Охриѓани, е не оди тоа така.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.209
Поени од реакции
16.156
Не зборувај за инает, Охрид спрема другите е градови во МК е луксуз како сакаш свати ти го и како безвеза место, но во Скопје немате езеро, никаква клима, Скопје во зима се гушите во Смок на лето пекол, за разлика Охрид е монте карло за вас скопјаните и од другите градови.
:facepalm:
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Што патриот си Албанија па и Грција ќе купел стан( мислиш албанија или грција нема да плаќаш данок), па иди купи не те фати некој за гуша да земеш стан Охрид.

Не зборувај за инает, Охрид спрема другите е градови во МК е луксуз како сакаш свати ти го и како безвеза место, но во Скопје немате езеро, никаква клима, Скопје во зима се гушите во Смок на лето пекол, за разлика Охрид е монте карло за вас скопјаните и од другите градови.

Ајде удрете цитирајте
Езерото, црквите и историјата на Охрид сами не се продаваат треба и гостопримство и култура за да оди туризмот. Ама нешто слабо на тоа поле оди. Инаку местото вештачки не се прави луксуз треба да имаш вискоквалитента понуда и услуги. Тоа го прави луксузот а не Енѕерот и Црквите.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Што патриот си Албанија па и Грција ќе купел стан( мислиш албанија или грција нема да плаќаш данок), па иди купи не те фати некој за гуша да земеш стан Охрид.

Не зборувај за инает, Охрид спрема другите е градови во МК е луксуз како сакаш свати ти го и како безвеза место, но во Скопје немате езеро, никаква клима, Скопје во зима се гушите во Смок на лето пекол, за разлика Охрид е монте карло за вас скопјаните и од другите градови.

Ајде удрете цитирајте
Не сум од Скопје да се гушам со "Смок", од село сум и таму си имаме микро-клима плус еко исхрана. Не е греота на патриотите што имаат станови во Охрид ами да му наплатите такса? Што патриоти ќе бидете кога своите си ги дерите? Ах анасана! Нема разбирачка со тебе се дури си мислиш треба некој да ти плаќа оти живееш во Охрид.
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Ако Петрески е толку паметен нека огранизира една Ф1 трка низ улиците на Охрид па нека биде како Монте Карло. :)
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.464
Поени од реакции
248
?
--- надополнето: 10 март 2012 во 18:16 ---
Езерото, црквите и историјата на Охрид сами не се продаваат треба и гостопримство и култура за да оди туризмот. Ама нешто слабо на тоа поле оди. Инаку местото вештачки не се прави луксуз треба да имаш вискоквалитента понуда и услуги. Тоа го прави луксузот а не Енѕерот и Црквите.
Те тера некој со сила да идиш, сам идиш.
--- надополнето: 10 март 2012 во 18:18 ---
Охрид е единствен град каде езерото е побистро од градоначалникот.
На Аце мојт само да му се фатите, пак ќе тепат, интернационален е со сите се имат. НЕ слушајте го Латас.
--- надополнето: 10 март 2012 во 18:21 ---
Не сум од Скопје да се гушам со "Смок", од село сум и таму си имаме микро-клима плус еко исхрана. Не е греота на патриотите што имаат станови во Охрид ами да му наплатите такса? Што патриоти ќе бидете кога своите си ги дерите? Ах анасана! Нема разбирачка со тебе се дури си мислиш треба некој да ти плаќа оти живееш во Охрид.
Зш грујо не му наплаќа данок на членството некого и тие што гласаат за него, Бизнис си е бизнис нема играчка со Држава.

Нигде не реков некој да ми плаќа што живеам Охрид- ако тебе ти одговара што го тумачиш не сум ти крив јас има установи кај шо можи да лечиш фрустрации.
--- надополнето: 10 март 2012 во 18:22 ---
Ако Петрески е толку паметен нека огранизира една Ф1 трка низ улиците на Охрид па нека биде како Монте Карло. :)
Е за тебе нема грешка ќе направи и тоа, без гајле само.


И за крај

Што толку ве боли Охрид и охриѓани, ако не ви чини не идите едноставно е. Има на други што му е убаво на Охрид, не се секирајте Охрид не останува без туристи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom