Охрид ги губи туристите од кои преживува

  • Креатор на темата Tetro
  • Време на започнување

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
Факторот за среќа е ко ќе те серат чавки, гаврани, кокошки. Ти вероватно таму во тампон зоната си седиш под некоја муренка и така си пишиш на форумов зато ми изгледаш пресреќен.
вероватно, но шо одлучи на вонредната седница советот на Охрид по повод катастрофално лошата туристичка сезона? Дали има некое решение за спас на Охрид? Некоја алтернатива на туризмот? Некоја нова дејност на градот?
 
Член од
6 декември 2011
Мислења
2.027
Поени од реакции
3.357
вероватно, но шо одлучи на вонредната седница советот на Охрид по повод катастрофално лошата туристичка сезона? Дали има некое решение за спас на Охрид? Некоја алтернатива на туризмот? Некоја нова дејност на градот?
Не знам за другите, јас имам идеја за нова дејност за наредната сезона јавна куќа ќе отворам, првите 2-3 години сам ќе работам а ако наврти господ понатака можеби и ќе вработам некој на пола работно време.
Абе една сезона да ми дадат да го водам ова местово ќе вриет туристи- треба само да се легализира марихуаната и проституцијата...ништо повеќе.
Нема што вие ние или било кој да ја спасува државата, во денешно време секој си гледа да опстане. А, вие уште малце (2-3) сезони само на странци ќе се молите и на пубертетлии. Нема везе јас коментирав за цените, а не дека уште 3 вечери бев у Кадмо. Пак ќе кажам, додека вие овде објаснувате како се било океј, сите ќе бегаат за Грција, факт.
Не се молиме на никого, масовно се отселуваме со бугарски пасоши. Имам пишувано во темана за антикампањата за Охрид, и причина напишав зошто се цените така и зошто ги подржувате овие мочковците од власта што прават антиреклами на градот.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
Не знам за другите, јас имам идеја за нова дејност за наредната сезона јавна куќа ќе отворам, првите 2-3 години сам ќе работам а ако наврти господ понатака можеби и ќе вработам некој на пола работно време.
Абе една сезона да ми дадат да го водам ова местово ќе вриет туристи- треба само да се легализира марихуаната и проституцијата...ништо повеќе.
Ви умре Чекушо, ќе треба да ја увезвате марихуаната, а за проституција ако си знам јас некои добри женски од Охрид со така послободни сфаќања. То беше пред години дур живеев таму али можи нешо као МИЛФ туризам или Granny sex туризам
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Џабе пробувате да се разберите со луѓето што се изгориле во Охрид, во право се, немат ништо мамено:D посебно кај @Комита Ултрас, то е то, јбг.
Цело лето празен е градот, а и не е заради времето, туку поради добро познати приказни, секое лето една иста песна, ептен почнаја да кревет цена, синкир се наоѓаме во Шпанија....

Ама кој ни е крив што градов го "држат" двајца-тројца, никој, кој ни е крив што полицијата и инспекцијата не работат како што треба, никој...

Јас го чекам денот кога ќе пропаднат сите, имат да се молат после ама никој нема да ги ебе...хехе
Чао :*
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.144
Поени од реакции
18.168
9 епизоди од охридското летно секојдневие
ЈУЛИ 26, 2014 17:25

Категорија:
Македонија
(Нема гласови)

Објавено: јули 26, 2014 во 17:25
Вкупно: 70 прегледи
Автор: БезПардон.Мк

Градоначалникот на Охрид, Никола Бакрачески, вчера свикал вонредна седница на Локалниот економски совет, тема: слабата туристичка сезона. Се собрале сите – и хотелиери и угостители и концесионери на плажи и новинари и политичари… и заклучиле дека слабата туристичка сезона е последица на „необјективните“ медиумски написи за превисоките цени и за недостатоците во туристичката понуда, кои го нарушиле имиџот на градот.





Тие дури и се согласиле дека цените на услугите во Охрид се прифатливи за секој џеб, и за домашните, и за странските гости.

Дали е баш така?

Редакцијата на МКД.МК досега не влегуваше во натпреварот на медиумите кој ќе објави поскандалозна фискална сметка од охридското крајбрежје. Ама по состанокот на вака високи претставници одговорни за туризмот во Охрид, сега ќе претставиме неколку епизоди од туристичкото секојдневие, раскажани во прво лице. Не е лошо на наредните состаноци на оваа групација високите охридски туристички функционери да го разгледаат и ова.

Епизода бр. 1

Сопственик на мало кафуле, кој со години работи во Охрид, а е од Скопје, решил да не менува ништо во однос на цените. Со години сум во Охрид, имам веќе редовни муштерии, нема зошто, е нормалната логика на секој нормален угостител. Недела-две по почетокот на сезоната бил посетен од група угостители од Охрид, оние со подебелите вратови, и бил предупреден да се придржува кон нивниот договор за цените…

Не е точно.Обично е обратно, тие од страна си носат некои свои цени.Точно е дека Охриѓаните ги држат цените на слично ниво ама преку цела година, а без врска е ова напишаново.


Епизода бр. 2

Гостин од Скопје само што се паркира под една од куќите во Лагадин во која планира да престојува, во првиот ред, најблиску до езерото. Уште нераспакуван, му се приближува човек и му бара 150 денари. Зошто? Па за паркинг и „гратис“ лежалка. Ни фискална каса, ни обележано паркинг-место, ни рампа, ни средена плажа…
Можда пред куќата е приватен имот.Ако не е, постојат инспекции, многу се фалат дека биле учинковити.

Епизода бр. 3

Уште некаде во април, група млади бизнисмени од Скопје одат во Охрид за да ги разгледаат можностите годинава да земат под концесија некоја од плажите. Разгледуваат така по крајбрежјето и пак, еден од оние со подебелите вратови, само поминува покрај нив, онака незаинтересирано и ги прашува:

-Шо прајте?
-Еве, разгледуваме да земеме плажа.
-Ааа, немојте.
-Зошто?
-Ќе имате проблеми со Климе.
-Кој е тој Климе?
-Јас сум.
Прво, плажите се земани барем со 6 месеци однапред (најчесто од ова за другото лето), а не во април или мај.
Друго, рекетарите се легални.Поделени се во сектори и одделенија.Вакви лоши улични филмој ни во Индија веќе не снимет.
Трето, муабетов е пишан како од третоодделенец со паднато второ.
Епизода бр. 4
Убаво друштво, на ручек кај Свети Наум, прекрасна атмосфера, вкусна храна, ама старо лепче.

-Келнер, ај те молам ова лепчево само фрли го малку на скара…

-Аааа, не можам, гужва е…
Келнерот не е скараџија.Можно е да им заменил леб.

Епизода бр. 5
Охрид, средина на јануари. Семинар во хотел. Единствени гости само учесниците на семинарот. Два дена без греење. Еве ја цистерната со мазут само што не дошла, нè лажеа со денови.
Уште една симпатична измислица.

Епизода бр. 6

Ресторан во Охрид. Вечер за натпревари од Лигата на шампиони. Празен ресторан, само на една маса седат двајца. Еден од нив посегинува по далечинскиот за да пушти фудбал на телевизорот. Келнерот, кој претходно немал ни погледнато во телевизорот, се развикува, си го грабнува далечинскиот и враќа на претходниот канал.
Каков е тој празен угостителски објект за време на Лига на шампиони и келнер шо нејќит да гледат ЛШ?Ќе го убијат гостите!


Епизода бр. 7

Јуни во Охрид. Полн со Холанѓани. Топло време, убаво, време е за пивце. Завршува уживанцијата, еден домашен гостин бара сметка. Домашниот гостин фрапиран од бројките на фискалната сметка – а келнерот мртов-ладен му одговара: Ќе ги вратиме нормалните цени кога ќе си замине групата од Холандија.
Епа баш за Европското имаше во секоја кафетерија Холанѓани и за нив важеа исти цени.Тие барем не се бунат и се понасмеани од сите други.


Епизода бр. 8

Три шанка еден до друг. На првиот шанк една пијачка чини 100 денари, на вториот шанк истата пијачка се продава за 200 денари, на третиот шанк за 250 денари. Утредента, наеднаш сите ги израмнуваат цените. На 250 денари.
Не е можно.Пиво од 100 на 250, виски, тост?Кој будала би купил?


Епизода бр. 9

Кај снабдувач на големо со пиво, кауција за 4 празни гајби чини 9.000 денари.
Дијазепами!
[/quote]


И за играорките во Света Софија.Општината нека си преземит мерки за вц-а.Никој не е должен 10 души да му мочет во вц-то ‘за доброто на градот‘.Зато гласавме градоначалник да се замарат со тие работи, а не да се сликат ко Мона Лиза.
















 
Член од
29 јануари 2012
Мислења
2.172
Поени од реакции
3.719
една од причините кои ги губат туристите е со тоа што нема да ја именувам плажата и кафичот на плажата, другар мој работеше таму летово и ми кажа една случка кој газдата му наредил да ги пуди тие што седат на сепаре повеќе од 45 минути или 1 час, за да седиш повеке од тоа време требало да направиш голема сметка за да седиш ( што нема логика) , друга работа е тоа што имало вработено 30 келнери 8 шанкери и 1 менаџер -.- , што значи дека секој гостин има по еден келнер на располагање што е глупаво и без везе. :pos: друго што не ми се допадна е тоа во савотата бев на журката на градиште организирано од Sun организацијата која нема појма како се организираат вакви настани и плус цените на шанковите беа изгор, немој да ме зезаш бре една вода од 50 денари, ја напумпале на 100 денари, остај тоа по маркетите цигарињата се 5 денари поскапи ( знам дека поскапија цигарињата ) али од цигари профит не се прави во никој друг маркет туку се купуваат по истата цена и се продаваат по истата.
 
Член од
6 декември 2011
Мислења
2.027
Поени од реакции
3.357
Ви умре Чекушо, ќе треба да ја увезвате марихуаната, а за проституција ако си знам јас некои добри женски од Охрид со така послободни сфаќања. То беше пред години дур живеев таму али можи нешо као МИЛФ туризам или Granny sex туризам
Како е тргната работава финансиски, за 2-3000ки сите ќе имет слободни сваќања. Чекушон беше најглавен за туризмот во Охрид, 7-8 јазици зборуваше и сите туристи ги шеташе по калето и им објаснуваше историја. Овие туристичкиве водичи пола да знаеа од него, дупло повеќе работа ќе имаа, и не ќе ги рекламираа Лептокарија, Платемона, Певхохори, Полихроно како топ дестинации.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.144
Поени од реакции
18.168
За крај, туристот нема време да испитува каде има добри келнери, он треба скоро секаде ист третман да добие. Понудата да седнам со тебе неважи, затоа што келнерите те знаат најверојатно, lol добар обид.
Зошто ние немаме проблеми со келнерите?(имаме со цените - и замисли преку цела година, ама тие се).Скоро никогаш не ми се десило проблем со келнер(ка), нит со пијачки ни со наплата, точно е дека понекогаш каснеле, ама максимум 10 мин.Само Кадмо и Белведере ресторанон се така побавни со сервис (малку персонал), ама зато ги избегавам.
Сигурно по говор на тело не се издаваме дека сме жители на Охрид :confused: Иначе, во Балабанс летово се скопски персонал, во Кадмо / Куба / Ликвид од сегде (Кадмо доста прилепчани), во Конект од Источна Македонија и Битола, во сите пицерии најмногу Кичевчани.Никој не кренал галама од Охрид дека 70% персонал по местава се од страна.Ете дури и на некој од Чаир му издале шанк во Градиште.Ама ко ќе видиш менталитетот е тој, па ко ќе спојш од цела Македонија мозаик во еден град = чорба.


една од причините кои ги губат туристите е со тоа што нема да ја именувам плажата и кафичот на плажата, другар мој работеше таму летово и ми кажа една случка кој газдата му наредил да ги пуди тие што седат на сепаре повеќе од 45 минути или 1 час, за да седиш повеке од тоа време требало да направиш голема сметка за да седиш ( што нема логика) , друга работа е тоа што имало вработено 30 келнери 8 шанкери и 1 менаџер -.- , што значи дека секој гостин има по еден келнер на располагање што е глупаво и без везе. :pos: друго што не ми се допадна е тоа во савотата бев на журката на градиште организирано од Sun организацијата која нема појма како се организираат вакви настани и плус цените на шанковите беа изгор, немој да ме зезаш бре една вода од 50 денари, ја напумпале на 100 денари, остај тоа по маркетите цигарињата се 5 денари поскапи ( знам дека поскапија цигарињата ) али од цигари профит не се прави во никој друг маркет туку се купуваат по истата цена и се продаваат по истата.
1. Кажи го слободно кафичот.Да го избегаваме!
2. Sun организацијата е крива за 100 денари шише вода, не Охриѓани.
3. Ако си свесен дека цигарите ги поскапи Министерство за финансии, зошто се жалиш овде?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
Затоа што се знаете меѓу вас во голем дел од случаите, сеа да не глумиме лудило жити све....
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
А зошто пробувате да ги објасните и оправдате газдите и кафичите ?
Ваши дан се ?:ROFLMAO:
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.144
Поени од реакции
18.168
Затоа што се знаете меѓу вас во голем дел од случаите, сеа да не глумиме лудило жити све....
Не ги познавам убав дел, ти викам од страна се доста студенти или средношколци и на лето и низ цела година.Значи коментирам за непознати особи.Али ај секој со водата на своја воденица.
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
475
Абе што ви е луѓе Грција умира да не се русите че јадат стап и срби малку имаше годинава криза упм
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
Абе што ви е луѓе Грција умира да не се русите че јадат стап и срби малку имаше годинава криза упм
Охрид умира последни 20 години, од средина на 90 сетите им се лоши и слаби туристичките сезони.
Грција, Италија, Шпанија.. сите имаат по некои успони и падови, Охридскиот туризам стигна до дното и продолжи да копа надолу
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.375
Поени од реакции
7.489
Каква сорта на туристи се овие ?





:pos::pos:
Некој коментира ако немале пари туристиве да не седат по "елитни" ресторани. Други кењаат зашто девојкава кафе пиела на плажа. Да не е нивна плажата па да и ќењаат зашо пиела кафе???

БТЊ првата слика е од Македонија, втората е најверојатно од циганка сликана на црното море.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.067
Поени од реакции
6.684
Охрид умира последни 20 години, од средина на 90 сетите им се лоши и слаби туристичките сезони.
Грција, Италија, Шпанија.. сите имаат по некои успони и падови, Охридскиот туризам стигна до дното и продолжи да копа надолу
..................затоа пак контра(на подобро) удрија преспанските туристички работници,секој ден плажите им се полни - Претор,Сливница,Д.Дупени(сега и Крани ќе ја спремат за в година да услужува),цените им се исти како кога би излегол низ град да касниш или се напиеш нешто,услуга на ниво.........работат неколку години тие концесионери на плажи,секоја година добиваат СЕ повеќе туристи........Охрид претежно добиваше туристи од битолско-прилепско заради уништувањето на туризмот во Преспата, сега нека му ја мислат кога Преспа зема залет.........
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: DB.

Kajgana Shop

На врв Bottom