Останатите чаши и филџани.

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Значи темата е за останатите чаши и филџани, односно за се друго од цел прибор што останало здраво. Што му правите на нив, ги чувате да се најдат, ги донирате, ги носите на викендица или едноставно во канта па во контејнер.
Можеби и како украси за во витрина ви стојат врз плетениците кои се перат еднаш годишно пред велигден?
Ајде да видиме кој како менаџира со оваа работа.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Од сега ке ги носиме на доручеци на камени мост пензионериве да има шо да си носат дома
 

pearl

..~..~..~..~..~..~..
Член од
20 август 2005
Мислења
2.651
Поени од реакции
1.962
На мојата "спретна" рака не и` бегаат два комплети годишно.
Така што не стигнувам да ги донирам или да ги оставам за украс.
Се` тоа оди во трапав(а)ленд. :)
 

PokerFace

I'll never be the same..
Член од
30 март 2009
Мислења
1.212
Поени од реакции
623
Обично не ни останувале. Ќе се искршат две три, на другите ќе им ги пукнеме рачките и цел комплет во ѓубре.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
1.942
Поени од реакции
1.750
Ги чуваме за специјални пригоди и семејни прослави. Инаку јас сум приврзан за две чаши и една шолја. Се` додека тие ми се здрави добро е, ама ако ми ги скрши некој, ќе летаат мајки-шајки и се` по список.
 
П

Пепси_

Гостин
Ни ја красат дневната соба т.е. внимателно се одберени и редени од страна на мајка ми во витрини (не се баш витрини туку сталажи нешо со стакло ) и тие се за само кога има некоја голема слава :tapp:
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.136
Поени од реакции
18.135
Не ги оставам да останат :pos:
 

Nymphadora

Емоцинално незрело џубре
Член од
2 февруари 2009
Мислења
986
Поени од реакции
1.672
Ја само гледам да фрлам нешто... а мајка ми само прибира нешто во витрина...
ваков порцелан.. наков.. танки чаши.. дебели чаши.. високи чаши.. ниски чаши...

"Можеби и како украси за во витрина ви стојат врз плетениците кои се перат еднаш годишно пред велигден?"
е браво за тие "домаќинки" шо ги перат само еднаш годишно..
кај нас секој месец се вади тоа срање погоре шо го набројав и детално се мие чисти ...
 

~Bunny

Magic wand...
Член од
13 септември 2010
Мислења
902
Поени од реакции
1.266
Ретко остануваат :pos: Секогаш знам да и расипам некој сервис на мајка ми.
И една чаша по една отиде цел сервис :)
 
Член од
14 мај 2011
Мислења
374
Поени од реакции
388
Не сум манијак за сервиси и кујнско-трпезариска стилистика. Сега кога ќе размислам, немам ни еден комплетен сервис. Ги користам „останатите“ чаши и филџани до последњег даха. Ако пијат кафе/сок двајца од нас или од гостите ги користам останатите двојки. Ако пијат тројца, вадам тројка, итн. Ако се многу пијачи, комбинирам: поженскиот дизајн за нежниот пол, помашкиот за посилниот пол и така. Не чувствувам потреба од сервис за 18 особи за некоја слава што се случува еднаш во годината.
Ич не сум домаќинка :P
 
К

Кнез Мишкин

Гостин
Пошто јас сум „домаќинот“ во куќата, такви работи привремено летаат во подрум, евентуално во шпајз, секако дека имам некои филџани кои ми се прираснати за срце,тие ги чувам и уште ги користам. Никогаш немам фрлено здрав филџан или чаша секогаш се наоѓа некој на кој му се потребни, де за викендица, де мајка ми ќе однесе на работа и така. Ретко кршам прибор, али моиве по дома и за мене го прават тоа.
Чаши, филџани во ветрина ретко, плетеници никако, сепак се држиме и до традицијата тук-таму ќе се најде по некое, не за џабе ги плела баба ми. :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom