Општи вело муабети, прашања, совети

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Вчера во Џамбо гледав заден држач за на автомобил (за 2 велосипеда). Цена 1199 денари. Вреди ли да се купи? Поефтино нема никаде :) Ми треба мислење од некој кој веќе го има купено и користено држачот. Благодарам.
Поефтино нема дефинитивно. :)
За парите е арен според што тоа што кажуваат пријателите кои го користат.
Проблем е што ќе треба да си ставаш крпички и сунгери долу екстра за да не се оштети бојата на автомобилот.
 

ficdogg

221b
Член од
29 септември 2008
Мислења
1.105
Поени од реакции
699
Да не знае некој кај нас дали некаде има вакво нешто?


 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
376
Поени од реакции
15
Вчера во Џамбо гледав заден држач за на автомобил (за 2 велосипеда). Цена 1199 денари. Вреди ли да се купи? Поефтино нема никаде :) Ми треба мислење од некој кој веќе го има купено и користено држачот. Благодарам.
Благодарам[DOUBLEPOST=1426060639][/DOUBLEPOST]
Го купив јас лани, го имам користено на 3 тури со два велосипеди на него иако носивост има до 45кг, сега за сега е добар но внимателно затегај ги каишите, на турата во Маврово на еден дечко му се скрши, долните каиши не ги затегнал убаво и при дупка од ударот држачот се цвикнал...

Иначе за опрема само http://www.decathlon.bg/ , на обиколницата на Софија, цените се многу ефтини а опремата врвен квалитет.

@neonka21
Добро што го спомна Марков Манастир, ќе забораев да го пишам тој дел...таму не знам можда порано имало добар пат, чим некој бил и ја снимил патекава, но јас кога бев, после манастирот во Малчиште патот завршува и има еден огромен успон, камењанрник при што точакот 15 минути на грб го носевме, не може ни да се гура, карпи се... па на враќање го избегнавме тој дел, има асвалтен пат, еве фотка од него и се до селото Црни Врв е многу добар асвалт.
Благодарам за советот. Овој во ДЕКАТЛОН е супер за парите а и е за 3 точака што горе долу според цената ќе му дојде по 1100 од точак (ние и така сме тројца) :)[DOUBLEPOST=1426060735][/DOUBLEPOST]
Другар јас мојот го купив 3400 денари ако се сеќавам добро.За 1200 денари е живо џабе.Фала богу дека не е како мојот но пак за цената би требало да си врши работа.Јас да немам во моментов би зема.Така да мое мислење земи си слободно.

Туку на кој му треба роад бајк еве две интересни понуди.Ретко кога има добри тркачи по огласиве,дали испаѓаат по 2-3 во цела година.А еве сега во два дена гледам убави понуди.Ах да не бев женет.Ќе земев сигурно роад бајк сега.:oeoeoe:

http://www.pazar3.mk/mk/Listing/AdDetail/Index/1972174-TREK-madone-3-5-velosiped-road-bike-novo

http://www.pazar3.mk/mk/Listing/AdDetail/Index/1972721-Velosiped-Trkacki-Full-Carbon-so-Shimano
Благодарам. Ама нај веројатно за 110 лева ќе земам од Бугарија за 3 точака :)
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Во поглед на подобра (поквалитетна) и полесна рамка, земи го Trek-от. Во поглед за нијанса подобри делови (менувачи, кочници и ништо друго), тогаш Polar-от.
Со оглед на тоа дека се работи за споредба меѓу супербренд (Trek) и локален српски бренд (Polar), размисли добро. Деловите, како и да е, еден ден од истрошеност ќе мора да ги смениш.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.380
Поени од реакции
804
Благодарам[DOUBLEPOST=1426060639][/DOUBLEPOST]

Благодарам за советот. Овој во ДЕКАТЛОН е супер за парите а и е за 3 точака што горе долу според цената ќе му дојде по 1100 од точак (ние и така сме тројца) :)[DOUBLEPOST=1426060735][/DOUBLEPOST]

Благодарам. Ама нај веројатно за 110 лева ќе земам од Бугарија за 3 точака :)
Денес бев до Софија , зимав кровни држачи од Escadra, они се официјално преставништво на Туле , нас ни ги монтираа шините и држачите без никаков проблем. Железните шини над 80-90 свират од ветер, додека алуминиумските немале гајле
иначе имаат и половни шини за многу ефтини пари
http://www.escadra.bg/багажник-за-велосипед

Помини кај нив, имаат многу различни видови на држачи, блиску е до Декатлон...
 

Jam

Член од
12 јануари 2015
Мислења
46
Поени од реакции
41
kolku kvaliteten ili slab brend e cannondale?
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
kolku kvaliteten ili slab brend e cannondale?
Познат по многу квалитетни и уникатни рамки. Светски бренд. Деловите се тие, како на другите супербрендови, повеќето или Shimano или Sram.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
105 ја јаде тиаграта?
Да, за 1 класа е погоре.

Кларис (2300)
Сора
Тиагра
105
Ултегра
Дур-Ејс[DOUBLEPOST=1426182160][/DOUBLEPOST]
Денес бев до Софија , зимав кровни држачи од Escadra, они се официјално преставништво на Туле , нас ни ги монтираа шините и држачите без никаков проблем. Железните шини над 80-90 свират од ветер, додека алуминиумските немале гајле
иначе имаат и половни шини за многу ефтини пари
http://www.escadra.bg/багажник-за-велосипед

Помини кај нив, имаат многу различни видови на држачи, блиску е до Декатлон...
Има еден тип по овие странициве што се на нет Спорти Сејл, реклама 5 шитка неколку половни кровни држачи Туле по 50тина евра, не е лоша понуда со оглед дека лесно се проверува дали и колку е исправен и нема што да се расипи.

Инаку Туле имаат навистина добар држач за кука за два велосипеди по убава цена.
Штета што не садам тутун.
 
Последно уредено:
Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
Одлични се англичаниве

Им посакувам уште многу гледаност и многу субскрајбери до сега цепат со 400.000 X 10 им пожелувам (y)



 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Член од
13 март 2015
Мислења
1
Поени од реакции
0
Имам едно прашање.
Имам точак со 21 брзина , на некоја од брзините ми фаќа ланецот за предниот шалтер ( менувач на брзини ) дали може да се среди за малце пари?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom