Оперативни системи на иднината - webOS

KaiTekk

R&B boy
Член од
17 март 2006
Мислења
1.045
Поени од реакции
22
Ова е тврдење според некои луѓе. Сите наши податоци во иднина ќе бидат складирани на веб. Се што ќе ни биде потребно ќе можеме да го добиеме каде било и кога било со компјутер што ќе има пристап на интернет. Ама треба време за тоа. Прво затоа што сеуште во светот нема секаде широкопојасни конекции. Второ заради навиките. Нормално не е лесно да се одвикнеш од твојот windows. Трето заради сигурноста. Таа мора значително да се подобри на интернет за "некојси" да неможе лесно да пристапи до сите мои податоци. Али според мене (не ме земај за збор) ова ќе биде посигурно решение бидејќи денес ако не го инсталираш буквално СЕКОЈ patch за програмата што ја користиш а па да не збориме за твојот OS секој што има познавање со програмче за exploit testing може да ти ја скенира IP адресата и тап да ја најде таа дупка и да ти влезе во системот. Тоа е се, нема никаква филозовија тука. www.youos.com - ова е еден проект за WEB оперативен систем. Вреди да се проба. Проект кој се надевам во иднина ќе се развие уште повеќе. Сакав да ве прашам за ваше мислење, што мислите за WEB оперативните системи, дали според вас тие ќе бидат пософистицирано решение од она што ние го имаме? Дали ќе ни го олеснат животот итн.... ?
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Мислам дека ова би било рај за хакерите
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Доколку се среди делот со сигурноста - I'm all for it.
Бев на тој сајтот.. што уствари не е сајт, туку баш WebOS.. мно-гу доб-ро. Си поразговарав со дечките таму.. серверскиот дел бил python & ajax, а клиентот javascript.. ненормално, ама работи супер (=
 
Член од
31 јануари 2007
Мислења
4
Поени од реакции
0
Ако се реши сигурноста тогаш ОК, ама нешто ме тера да мислам дека нема да биде лесно...:toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom