Омнивор, веган или вегетеријан?

Член од
8 септември 2012
Мислења
19
Поени од реакции
10
И јас исто сум вегетаријанец веќе скоро 2 години.... инаку им симнувам капа на веганите затоа што за да бидиш на тој начин на исхрана сепак треба ****** а јас за жал не можам без млеко и млечни производи. Погоре прочитав некој коментар дека не можат да сфатат шо им се врти во глава на вегетаријанците... јас би рекла едноставно избор на поздрав начин на живот ништо друго... барем за мене :)
Ја пробав да бидам веган, веќе една недела....Но нема да можам да издржам, пошо навистина е многу тешко..И ја им симнувам капа на веганите...Секоја чест, не секој го може тоа.
--- надополнето: 26 септември 2012 во 11:23 ---
i jas go imam istiot problem, odma nekako lugeto postapuvaat so predrasudi iako nemaat dovolno informacii i mnogu od niv ne ni znaat sto vsusnost e toa, tuku samo slusnale deka ne se jade meso i nesto vo toj stil. a za vegetarijanskoto mene, retko vo koi restorani go ima na meni,a i ako go ima napisano i ako pobaras mnogu e golema verojatnosta da ti recat nemame.
inace sum vegan, veke 4 godini i nemam nikakvi problemi so zdravjeto, i mislam deka voopsto ne e stetno, site tie vitamini i minerali sto se potrebni od produktite od zivotinsko poteklo jas gi vnesuvam so drugi raboti i nemam problem, redovno si proveruvam krvna slika i se mi e ok.
Обично во ресторан кога одам, не прашувам за вегетеријанско мени, пошто знам дека немат, затоа си го земам менито и сама си правам мое мени :) си комбинирам, обично јадам тикви, салати, рестован компир :)
 
Член од
20 март 2012
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.366
Бидејќи црвеното месо не е здраво (предизвикува канцер на дебелото црево), повеќе сум на риба, мисиркино и пилешко. Одвреме-навреме говедско.
Инаку, обожавам месо и не можам без него, макар еден оброк во денот.
Еднаш читав книшка од Анима Мунди за масакрот кој го преживуваат животните пред да дојдат на нашата трпеза. Се испотресов, и си реков ај да пробам без месо.
Кога после 3 дена нозете не ме држеа, си реков: Животни, ве сакам, ама себеси се сакам повеќе:D И така, пак станав карнивор.

Малку оф-топик:
Според теоријата за исхрана на крвните групи, најголеми месојадци се О групата.Ова е 100 посто точно во мојот случај.
Би било интересно вие кои конзумирате месо да пишете која група сте. Според др. Адамо, ако сакате да убиете човек О група, лишете го од месо. Наспроти тоа, за А групата е погубно да јаде месо.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Нормално, омнивор.
Месо, зеленчук, овошје....и тоа сфе, неам нешто што не би пробал, а досега сум пробал многу чудни комбинации, вкусови и храни (рабоќе шо на мнозине им го вртат желудкиот но'опаки:))


Нулта ебаго :)
И овен у хороскоп :)
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Бидејќи црвеното месо не е здраво (предизвикува канцер на дебелото црево), повеќе сум на риба, мисиркино и пилешко. Одвреме-навреме говедско.
Инаку, обожавам месо и не можам без него, макар еден оброк во денот.
Еднаш читав книшка од Анима Мунди за масакрот кој го преживуваат животните пред да дојдат на нашата трпеза. Се испотресов, и си реков ај да пробам без месо.
Кога после 3 дена нозете не ме држеа, си реков: Животни, ве сакам, ама себеси се сакам повеќе:D И така, пак станав карнивор.

Малку оф-топик:
Според теоријата за исхрана на крвните групи, најголеми месојадци се О групата.Ова е 100 посто точно во мојот случај.
Би било интересно вие кои конзумирате месо да пишете која група сте. Според др. Адамо, ако сакате да убиете човек О група, лишете го од месо. Наспроти тоа, за А групата е погубно да јаде месо.
Ако јадеш повеќе отколку трошип било која диета без активност ќе регрутира масни клетки и адипозно ткиво.Не слушај fad diets и работи што не функционираат.За црвеното месо е бенефитно и има повеќе хранливи вредности од белото месо.Остај ти што велат докторите,докторите не се нутриционисти и активни луѓе.Тие попрво би ти дале апче отколку долгорочно решение.Пример на дете што е стресно и активно и имал покачени триглецериди,наместо да му речат намали на шеќерните производи и процесирана храна тие му дале да јаде спанаќ цел ден...Од една дупка во друга дупка и ми дојде да вежбаме и го прашувам што јадеше бре другар.Спанаќ.Му велам сега очекуваш да бидеш Попај морнарот од спанаќ а?После го седнав и му кажав ако јадеш вака и не испадне како што треба јас ти давам бесплатен тренинг.Сега колку се држи е негова работа али свинското месо што си го јаде сигурно има ефект на триглецеридите.
http://naturalsportsmedicine.blogspot.com/2010/05/critical-examination-of-blood-type.html

The Reality And The Science Of Blood Type Diets

The reality of Dr. D’Adamo’s book, Eat Right 4 Your Type, is that it has overwhelmingly become one of the sustained, best selling diet books of the past two decades, and continues to sell well on Amazon and other retail outlets – 14 years after its initial release in 1996. Unfortunately, as I will shortly demonstrate, Dr. D’Adamo’s explanations for the health-promoting effects of his diet have little or nothing to do with ABO blood groups. His claims about the origins of human blood types and the dietary selective pressures which elicited the four common blood types are completely incorrect and have no basis in the current scientific literature. By critically examining the faulty concepts and evidence underlying this book, it becomes almost comical how Peter’s series of errors, incorrect assumptions and conclusions actually ended up with dietary recommendations that may have therapeutic value for about 60% or more of the world’s population. The paradoxical nature of this book (bad science, pretty good dietary recommendations) helps to explain its lasting commercial success.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.327
Поени од реакции
7.789
Омнивор.....
Она здрава исхрана се разбира дека веганството е здраво, ама наметнување како начин на единствена здрава исхрана е тоа ми смета. Мајк Адамс е веган ама пишува и за месо, јајца, млеко во своите статии, и си кажува човекот не наметнува веганство во исхраната како некоја религиозна догма.
 

Cannabinoid

Cannabinologist, MMD
Член од
18 јануари 2008
Мислења
597
Поени од реакции
466
Дечкото на видеава е веганец! Доста е за сега од мене... :свиркам:


 

Kajgana Shop

На врв Bottom