Од што исчезнале диносаурусите ?

Дали диносаурусите исчезнале како последица на судир на Земјата со астероид?

  • ДА

    Гласови: 84 52,8%
  • НЕ (постои друго објаснување)

    Гласови: 75 47,2%

  • Вкупно гласачи
    159

Pance24

Мариовец
Член од
26 август 2012
Мислења
270
Поени од реакции
104
Изчезнале заради тоа што жените нивни му барале алиментации огромни и 80% од нивниот имот.
 
Член од
22 октомври 2016
Мислења
13
Поени од реакции
2
Јас од моите досегашни знаења за диносаурусите најприфатена од моја страна е теоријата дека дионосаурусите се појавиле во мезозојската ера, каде што имало високи растенија и специфични листови кои ги конзумирале диносаурусите. По завршувањето на мезозојската ера и почетокот на кенозојската ера започнале поголеми суши и климатски промени ок кои тие растенија со кои се хранеле диносаурусите исченале, па затоа и тие одромни влекачи, на кои им било потребно огромно количество на храна пополека изумреле.
Моја најприфатена теорија е оваа. Не дека немам размислувано и за теоријата дека диносаурусите исчезнале од удар на астероид во планетата земја, сметам дека и доколку би се случило тоа на одреден простор на земјата, сепак би останале некои примероци кои би биле подалеку од ударот на астероидот. :):):)
 
Последно уредено:
Член од
4 март 2017
Мислења
58
Поени од реакции
28
Јас колку шо имам читано за истребување на диносаурусите една теорија која е прифатлива вика вака...
Кога паднал астероидот, поради разорната моќ се поместиле и тектонските плочи, со што дошло до масовно еруптирање на вулканите. Од целиот тој чад било прекриено целото небо над планетата Земја и тоа неколку години. Бидејќи диносаурусите биле огромни животни со големи срца и бели дробови, им било потребно многу кислород кој поради ерупциите се трошел и согорувал. Затоа во недостаток на кислород се задушиле. Оние животни кој живееле под водата, и оние помали видови од копното кои не биле во директна алка од синџирот на исхрана преживеале и еволуирале исто како и оние под земјата(некој видови на инсекти)... Ова ми е од енциклопедијии и discovery channel... Искрено и некако најмногу логика има во овие објаснувања. Друга причина не гледам
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Зеле бугарски пасош, затоа исчезнале.
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
Им ставиле дроги у сокот
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.677
Поени од реакции
4.793

Документарецов е забавен,со интересна перспектива и од поинаква гледна точка.Вакви документарци сакам а не некој научник да ми дрви теорија со фосили у рака.
 
Член од
20 септември 2016
Мислења
475
Поени од реакции
732
Малку оф топик, кој е најмоќниот диносаурус ? ``Ти рекс`` или некој друг?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.735
Најверојатно кратерите во Мексико и Индија се створени од вулкански ерупции. Мене теоријата дека земјата ја погодиле огромни метеори не ми е логична, ако ја погодиле тогаш би требало и ден-денес во тие кратери да има остатоци од метеоритот.


https://www.thevintagenews.com/2018/01/02/hoba-meteorite/
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.256
Поени од реакции
1.966
Диносаурусите исчезнале поради Скопскиот воздух. :pos::pos::pos::pos::pos:
Астероид паднал на планетава и го заебал воздухот. :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom