Од град во село, ќе успее ли ова?

Член од
5 мај 2016
Мислења
35
Поени од реакции
14
Тука некаде е профитот за лешникот, само обавезно мора површината да ти биде под вода. Ете и за лозови насади ти е тука некаде профитот
1 хектар смедеревка / приноси просек по 2500кг од декар = 25 тона x 10 денари ете ти 250.000 денари приход плус додај субвенции едно друго со тоа што тука и трошоците се поголеми



Сепак ти требаат само за подигнување околу 9000 евра на тие 3 хектари, додај систем за наводнување уште 6000 евра, па механизација уште 10-15.000 евра
Тука некаде е профитот за лешникот, само обавезно мора површината да ти биде под вода. Ете и за лозови насади ти е тука некаде профитот
1 хектар смедеревка / приноси просек по 2500кг од декар = 25 тона x 10 денари ете ти 250.000 денари приход плус додај субвенции едно друго со тоа што тука и трошоците се поголеми



Сепак ти требаат само за подигнување околу 9000 евра на тие 3 хектари, додај систем за наводнување уште 6000 евра, па механизација уште 10-15.000 евра
zatoa i go smetam proektov za dobar posto pokraj tie 3 hektara ti nudi i kredit do 2.5 miloni denari za nasadi navodnuvanje i se potrebno za eden dobar pocetok pokraj toa imas i 18 meseci plata od po 15 000 denari so mnogu znaci za eden pocetnik jas iskreno sum zainteresiran i gi gledam site moznosti koj gi nudat preku bioplant isto se trudam da najdam nekoi nivni nedostatoci preku primeri sto veke sorabotuvaat so niv i nisto loso do sega nemam slusnato sto neznaci deka i gi nema dokolku nekoj e zapoznat ili od licno iskustvo so bioplant neka gi spodeli ako ima nedostatoci togas ke se odi preku drugi .tuka parite do 2.5 milioni sto gi nudi drzavata odat preku takvi firmi licencirani se pravi plan kolku ke fati investicijata drzavata im isplaka na niv a ti posle na drzavata normalno i ova e samo moe mislenje seuste go ispituvam terenot ne bi se pustil vo ova dokolku nesum siguren .I sekako najveke zavisi do toa dali voopsto ke me izvlecat mene za ovoj proekt dokolku ne nisto od biznisot :)
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
zatoa i go smetam proektov za dobar posto pokraj tie 3 hektara ti nudi i kredit do 2.5 miloni denari za nasadi navodnuvanje i se potrebno za eden dobar pocetok pokraj toa imas i 18 meseci plata od po 15 000 denari so mnogu znaci za eden pocetnik jas iskreno sum zainteresiran i gi gledam site moznosti koj gi nudat preku bioplant isto se trudam da najdam nekoi nivni nedostatoci preku primeri sto veke sorabotuvaat so niv i nisto loso do sega nemam slusnato sto neznaci deka i gi nema dokolku nekoj e zapoznat ili od licno iskustvo so bioplant neka gi spodeli ako ima nedostatoci togas ke se odi preku drugi .tuka parite do 2.5 milioni sto gi nudi drzavata odat preku takvi firmi licencirani se pravi plan kolku ke fati investicijata drzavata im isplaka na niv a ti posle na drzavata normalno i ova e samo moe mislenje seuste go ispituvam terenot ne bi se pustil vo ova dokolku nesum siguren .I sekako najveke zavisi do toa dali voopsto ke me izvlecat mene za ovoj proekt dokolku ne nisto od biznisot :)
Единствено што се исплати од земјоделие е марихуана, се друго е мака мачење да се продади со оглед на тоа што денес (за разлика од пред 30-тина години) и земјоделски производи увезуваме.
 
Член од
5 јуни 2015
Мислења
696
Поени од реакции
445
zatoa i go smetam proektov za dobar posto pokraj tie 3 hektara ti nudi i kredit do 2.5 miloni denari za nasadi navodnuvanje i se potrebno za eden dobar pocetok pokraj toa imas i 18 meseci plata od po 15 000 denari so mnogu znaci za eden pocetnik jas iskreno sum zainteresiran i gi gledam site moznosti koj gi nudat preku bioplant isto se trudam da najdam nekoi nivni nedostatoci preku primeri sto veke sorabotuvaat so niv i nisto loso do sega nemam slusnato sto neznaci deka i gi nema dokolku nekoj e zapoznat ili od licno iskustvo so bioplant neka gi spodeli ako ima nedostatoci togas ke se odi preku drugi .tuka parite do 2.5 milioni sto gi nudi drzavata odat preku takvi firmi licencirani se pravi plan kolku ke fati investicijata drzavata im isplaka na niv a ti posle na drzavata normalno i ova e samo moe mislenje seuste go ispituvam terenot ne bi se pustil vo ova dokolku nesum siguren .I sekako najveke zavisi do toa dali voopsto ke me izvlecat mene za ovoj proekt dokolku ne nisto od biznisot :)
Оди нафати се на проектот.
Ама после ќе истегаш уши кога ќе ја видиш реалноста на терен, за разлика од теоријата која ја гледаш и читаш на компјутер и телевизија.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Za 1 hektar bilo potrebno avionsko prskanje ma nemoj da me j... lugje eve vi primeri posto pisuvate razni gluposti i slusam nekoj si cifri za neveruvanje. imate mn opcii so da posadite i so sto bi zemale dosta pari tocno deka ako posadite ovostarnik vo pogolemiot slucaj se rab za roba koja mora da ima ladilnik zatoa sto mn brzo se rasipuva rodot.no zatoa i prihodot e dosta golem eve primer goji berry postoi firma bioplan koj sklucuvate dogovor i ti garantira siguren otkup ima na nivnata strana i prihodi od goji koj iznesuva i 60 000 evra od hektar eve da receme deka do 30 000 evra e tvojot car ne 60 000 kako sto oni kazuvaat no tocno deka ova e dosta zahtevna ovoska i treba da se ima uslovi no eve vi primer kade ne vi e potrebno ladilnici toa e lesnikot lesnikot dava do 5000 evra od hektar. vtora investicija vi e paulovnija ili poznato kako brzorastecko drvo toa na 9 godini nosi okolu 45 000 evra prihod na koj ne vi se potrebni nikakvi fizicka rab i nikakvi skapi mehanizacii i posle sekoja 9 godina na istiot koren niknuva novo steblo i raste isto kako novo drvo i pak ocekuvas za narednite 9 godini prihod. godisno preracunato od toe vi dogja 5000 evra od hektar i mn drugi rab so mozat da se napravat i kolku za primer 1 hektar e 10 dekari t,.e 10 000 m2 ili potocno 100 x 100 .[DOUBLEPOST=1462451225][/DOUBLEPOST]
da koja sreka, a ti veke si go prodolzil kolku sto mozam da primetam i uzivas vo nego i nerviras lugje po netov ili pa si moze direktorce so zema po 1000 evra plata ako e taka ondak peki ako ne ti posakuvam da ti se ostvari toa vo ovoj zivot nemora direktorce moze i profesor ili referent samo gledaj da ne ostane samo kako zelba posto e mn loso ako e taka pozz drugar.
Lesnicite rastat ama bas na sekakva pocva i pri sekakva klima neli, i uste prvata godina ke porasne turbo i ke dava po 200-300 kila od žbun. LOOOL
Momentalno edninstveno nesto so stvarno se isplaka da se sadi se cresi od taa ohridskata sorta. Pod 100den kilo ne bil otkup vo poslednive 10tina godini. Na zapad takvi cresi se prodavaat nekade i po 20 evra kilo (Anglija). Ama i za taa treba najmalce 5-7 god da pomine pred da pocne drvata da davaat nekoj konkreten rod (kaj lesnicite 3-4god). A vo meguvreme so prstot vo usta, moze Grujo ke smeni u toa zakonot pa da davaat 15 bona na 10 godini namesto za godinaipol, sve je moguke.
:LOL:[DOUBLEPOST=1462513344][/DOUBLEPOST]
Оди нафати се на проектот.
Ама после ќе истегаш уши кога ќе ја видиш реалноста на терен, за разлика од теоријата која ја гледаш и читаш на компјутер и телевизија.
E toa e, teoreticari imame za izvoz. Rabotava ti e ista ko onie sigurnite tipovi na sportska.
:D
 
Последно уредено:
Член од
5 мај 2016
Мислења
35
Поени од реакции
14
Lesnicite rastat ama bas na sekakva pocva i pri sekakva klima neli, i uste prvata godina ke porasne turbo i ke dava po 200-300 kila od žbun. LOOOL
Momentalno edninstveno nesto so stvarno se isplaka da se sadi se cresi od taa ohridskata sorta. Pod 100den kilo ne bil otkup vo poslednive 10tina godini. Na zapad takvi cresi se prodavaat nekade i po 20 evra kilo (Anglija). Ama i za taa treba najmalce 5-7 god da pomine pred da pocne drvata da davaat nekoj konkreten rod (kaj lesnicite 3-4god). A vo meguvreme so prstot vo usta, moze Grujo ke smeni u toa zakonot pa da davaat 15 bona na 10 godini namesto za godinaipol, sve je moguke.
:LOL:[DOUBLEPOST=1462513344][/DOUBLEPOST]
E toa e, teoreticari imame za izvoz. Rabotava ti e ista ko onie sigurnite tipovi na sportska.
:D
drugar jas dadov primer za lesnici i ubavo ti e pisano zosto e daden primerot nekoj pisa deka trebalo ladilnici da imas za da pocnes da se bavis so zemjodelstvo i znam deka za lesnikot treba vreme i poveke od 4 god za poln rod e od 7 god, goji berry dava od 2 godina ako ti e drvo ,a ako e grmuska za 1 godina imas rod i ne zboram od pamet tuku jas licno znam se za goji no problemot e vo otkupot za koe bilo ovosje i zelencuk nema otkupni centri dovolno nema konkurencija a so toa i nema siguren plasman i dobra cena zatoa i go dadov kako primer bioplant edinstveno se tie posigurni za sega.
 
Член од
12 јуни 2010
Мислења
200
Поени од реакции
61
Проектов до некаде е добар а донекаде и не е, 6000 евра се премалку за да се започне нов живот(на село), па макар имал и средена куќа, со овие пари неможат да се покријат почетните вложувања за тие 3 хектари, или колку и да се. А читам и дека државата давала до 3 хектари, поголемиот дел од државните ниви останати и неземени под концесија се ниско класни, високо класните и квалитетни почви одамна се земени од боџованите и се далеку од рацете на вистинските земјоделци. Така да со овој проект сигурно апликантите нема да добијат висококласно земјиште на коешто како што ве читам дискутирате ке засадат градинарски производи, напротив ке добијат некое си ниско класно земјиште(над 5-та класа) на некој рид(како што јас го викам *уропек) на коешто едвај ќе биде и жито( и бериќетот којзнае дали ќе биде доволен за покривање на трошоците).
А и најбитно од се во земјоделието е сигурниот пласман на производите, ајде да речеме ќе добиете и квалитетна почва ќе посадите било што и ќе добиете богато род, ако нема кој да ви го купи само ќе тонете и финансиски и на секој друг начин.
Најпрвин во државата треба да се направат некои рестрикции(како на пример забрана за увоз на земјоделски производи коишто се произведуваат во МК), за да има колку толку посигурен откуп, а и државата треба да се заврти накај земјоделецот, а не да стои зад грбот на БОЏОВАНИТЕ коишто го откупуваат(некогаш и не го окткупуваат) родот од земјоделецот за багателни цени и се богатат на неговиот грб. Се додека државата за овие е мајка, а за другите маќеа(без разлика партиска припадност) земјоделецот уште долги години ќе се маќи и секој млад ќе гледа да се спаси од таа мака верувајте ми.
Можам конкретно да зборувам за оризот, бидејќи со тоа се бавиме, еве сега нема откуп на оризот нема каде да го дадеме, има тук там некој откупувач по смешни цени од 36-38 денари од килограм БЕЛ ОРИЗ, којашто цена не е воопшто исплатлива за покривање на производствените трошоци.
Друг проблем е и тоа што и да го продаде оризот, за твоите пари ќе се молиш да си ги земеш и трговецот,прекупецот,преработувачот како сакате ке ве зафркава. Еве ние поточно имаме продадено ориз уште во Декември минатата година, ни денар немаме видено, откупецот секогаш кога ќе оди татко му ќе биде утре ќе ти пуштам оди задутре извади си ги, оди да проверува нема, му оди пак, пак ја кажува истата приказна и така многу пати. А дома во амбарите имаме уште 40тона знаете ли колкав губиток е тоа, не го откупуваат, а можно е оризот да се запали(дијалектно кажано),да се расипе и треба да го фрлиме.
Сезоната,сеењето веќе е почната а за да се обработат и посејат нивите пак требаат пари, и сега сите земјоделци се задолжуваат, баш поради ваквите газди.
Џабе се и субвенции и се, се додека производот којшто се произведе нема сигурен пласман, за земјоделието во Македонија нема иднина и напредок. Затоа не правете само математики дома на лист за заработката, туку прошетајте малце помеѓу вистинските земјоделци(не гледајте ги оние на телевизија) и видете каква е ситуацијата. Поздрав
 
B

Bafra

Гостин
Проектов до некаде е добар а донекаде и не е, 6000 евра се премалку за да се започне нов живот(на село), па макар имал и средена куќа, со овие пари неможат да се покријат почетните вложувања за тие 3 хектари, или колку и да се. А читам и дека државата давала до 3 хектари, поголемиот дел од државните ниви останати и неземени под концесија се ниско класни, високо класните и квалитетни почви одамна се земени од боџованите и се далеку од рацете на вистинските земјоделци. Така да со овој проект сигурно апликантите нема да добијат висококласно земјиште на коешто како што ве читам дискутирате ке засадат градинарски производи, напротив ке добијат некое си ниско класно земјиште(над 5-та класа) на некој рид(како што јас го викам *уропек) на коешто едвај ќе биде и жито( и бериќетот којзнае дали ќе биде доволен за покривање на трошоците).
А и најбитно од се во земјоделието е сигурниот пласман на производите, ајде да речеме ќе добиете и квалитетна почва ќе посадите било што и ќе добиете богато род, ако нема кој да ви го купи само ќе тонете и финансиски и на секој друг начин.
Најпрвин во државата треба да се направат некои рестрикции(како на пример забрана за увоз на земјоделски производи коишто се произведуваат во МК), за да има колку толку посигурен откуп, а и државата треба да се заврти накај земјоделецот, а не да стои зад грбот на БОЏОВАНИТЕ коишто го откупуваат(некогаш и не го окткупуваат) родот од земјоделецот за багателни цени и се богатат на неговиот грб. Се додека државата за овие е мајка, а за другите маќеа(без разлика партиска припадност) земјоделецот уште долги години ќе се маќи и секој млад ќе гледа да се спаси од таа мака верувајте ми.
Можам конкретно да зборувам за оризот, бидејќи со тоа се бавиме, еве сега нема откуп на оризот нема каде да го дадеме, има тук там некој откупувач по смешни цени од 36-38 денари од килограм БЕЛ ОРИЗ, којашто цена не е воопшто исплатлива за покривање на производствените трошоци.
Друг проблем е и тоа што и да го продаде оризот, за твоите пари ќе се молиш да си ги земеш и трговецот,прекупецот,преработувачот како сакате ке ве зафркава. Еве ние поточно имаме продадено ориз уште во Декември минатата година, ни денар немаме видено, откупецот секогаш кога ќе оди татко му ќе биде утре ќе ти пуштам оди задутре извади си ги, оди да проверува нема, му оди пак, пак ја кажува истата приказна и така многу пати. А дома во амбарите имаме уште 40тона знаете ли колкав губиток е тоа, не го откупуваат, а можно е оризот да се запали(дијалектно кажано),да се расипе и треба да го фрлиме.
Сезоната,сеењето веќе е почната а за да се обработат и посејат нивите пак требаат пари, и сега сите земјоделци се задолжуваат, баш поради ваквите газди.
Џабе се и субвенции и се, се додека производот којшто се произведе нема сигурен пласман, за земјоделието во Македонија нема иднина и напредок. Затоа не правете само математики дома на лист за заработката, туку прошетајте малце помеѓу вистинските земјоделци(не гледајте ги оние на телевизија) и видете каква е ситуацијата. Поздрав
Секоја чест за трудот и производството.
Ме интересира зашто Вие и уште 1-2 не најдете некој откупец во странство ... нели има саеми, преку интернет и слично. веќе кога го имате производот зашто дозволувате некој да ве уценува ..

Да не ме разбереш погрешно, ме интересира какви се ограничување има во смисла на документации, транспорт, пакување и слично.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Секоја чест за трудот и производството.
Ме интересира зашто Вие и уште 1-2 не најдете некој откупец во странство ... нели има саеми, преку интернет и слично. веќе кога го имате производот зашто дозволувате некој да ве уценува ..

Да не ме разбереш погрешно, ме интересира какви се ограничување има во смисла на документации, транспорт, пакување и слично.
странец нема да откупи 20 тони ни 50 па ни 100 на саемни се договараат зделки за композиции производи, за бродови продукти.
мислиш некој сериозен купец од странство на кој му треба 500 тони ориз ќе прибира и ќе се матка со по 5 тони од ваму 7 од таму 4 од онде 9 од овде....
 
B

Bafra

Гостин
странец нема да откупи 20 тони ни 50 па ни 100 на саемни се договараат зделки за композиции производи, за бродови продукти.
мислиш некој сериозен купец од странство на кој му треба 500 тони ориз ќе прибира и ќе се матка со по 5 тони од ваму 7 од таму 4 од онде 9 од овде....
Зато го прашав зашто тој и уште 2-3ца не се договорат и ете ти количина.
Јас работам во трговска фирма но земјоделие и храна ми е тотално непознато па ме интересираше за информација.

Имам пријател, има оранжерии. Производот го продава на Албанец кој го носи во Белград. Е сега зашто овој сам не го носи, ми вика задоволен сум со цената и не се малтретирам.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Svetskata cena na orizot e daleku ispod onaa sto bi ja sakale nasite zemjodelci, taka da orizot e osuden na prodazba samo na domasniot pazar i pobliskata okolina, poradi prepoznatlivost. Ako ima golemi kolicini na svetskiot pazar cenata normalno ke padne. Orizot e strateska kultura i osnovna hrana na cela Azija, vo Indija, Kina i okolinata cenata na orizot e okolu 20 us centi po kilo pa sega prajte matematika.
 
Член од
12 јуни 2010
Мислења
200
Поени од реакции
61
Секоја чест за трудот и производството.
Ме интересира зашто Вие и уште 1-2 не најдете некој откупец во странство ... нели има саеми, преку интернет и слично. веќе кога го имате производот зашто дозволувате некој да ве уценува ..

Да не ме разбереш погрешно, ме интересира какви се ограничување има во смисла на документации, транспорт, пакување и слично.
Во врска со здружувањето и погоре ти одговори Лет 3, тие договори се прават на многу големи количини и обично се потпишуваат за година дена или повеќе, па и да се здружиме и 10 души не би било доволно. Можда има и договори на помали количини, ама не сум запознаен. А исто така мислам и дека не е така едноставно да се извезе, иако не сум доволно запознаен, имам многу пати размислувано на оваа тема, но сепак сеуште студирам и не сум пробал ништо поконкретно.


Svetskata cena na orizot e daleku ispod onaa sto bi ja sakale nasite zemjodelci, taka da orizot e osuden na prodazba samo na domasniot pazar i pobliskata okolina, poradi prepoznatlivost. Ako ima golemi kolicini na svetskiot pazar cenata normalno ke padne. Orizot e strateska kultura i osnovna hrana na cela Azija, vo Indija, Kina i okolinata cenata na orizot e okolu 20 us centi po kilo pa sega prajte matematika.
Извини друже, ама очигледно е дека погрешно си гледал за цената, очигледно тоа е цената за арпа(нелупен ориз) и најверојатно е за кинески ориз којшто е далеку од квалитетот на нашиот ориз. За ориз конкурентен на нашиот погледни ги цените на италијанскиот ориз. Моменталните цени на ориз во чијашто класа спаѓа и нашиот ориз е 400евра по тон(арпа). Тоа е околу 40 евро центи по кг. Или околу 24 денари килограм арпа. Кај нас цената на арпата е од 17-19денари,(цената на арпата е приближно пола од цената на белиот, зависно од квалитетот односно % на бел што го дава). Значи пак цената кај нас е пониска, ама како и што кажав цената е проблем, но поголем проблем е и тоа што трговците се зафркаваат со земјоделците и парите ѓи исплаќаат после месеци чекања. Значи државата треба на некој начин да ги заштити земјоделците од таквите "газди" коишто работат со парите на земјоделците.
Иако условите кај нас се многу многу полоши, односно не сме толку рентабилни како на пример Италијаните, пак некако издржуваме, еден од најголемите проблемите е тоа што нивите се расцепкани на многу мали парцели и се губи многу време и многу повеќе средства за обратка отколку ако би биле поголеми парцелите. Кај нас сеуште рачно се врши сеидбата,третирањето со хербициди и вештачки ѓубрива, секако дека нема да можеме да бидеме конкуренти со модерните земји коишто се вршат машински.
Друг проблем е и кај увозниците на хербициди, увезуваат хербициди во буриња и тука ги препакуваат и најверојатно ги раствараат со нешто со што хербицидите губат на квалитет и го немаат посакуваниот ефект, па мора да се врши третирање повеќе пати наместо еднаш.
Многу работи треба да се сменат и исправат, за македонското земјоделство да живне. Поздрав
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
Лошо е што ако претераме со проектов па ќе нема работници за банки, кафани, администрација...нема кој да остане во градовите па ќе мора да се селат повторно,. И така, од шупливо во празно...
Извини друже, ама очигледно е дека погрешно си гледал за цената, очигледно тоа е цената за арпа(нелупен ориз) и најверојатно е за кинески ориз којшто е далеку од квалитетот на нашиот ориз. За ориз конкурентен на нашиот погледни ги цените на италијанскиот ориз.
офт, колку што знам или не знам, до скоро кочанско беа сеани главно италијански од видот Јапоника и по некоја домашна. Сега последнава година 2 гледам институтот за ориз е тукуречи готов, а меѓувреме ги донесоа турските сорти (не знам точно кои) од кои баш земјоделците баш не се пофалија (иако наводно се подобри), а и ние како потрошувачи се думаме дали воопшто да купуваме "домашен" ориз. Можеби ситуацијата е поинаква, ова е од она што може да се следи во јавност.
 
Последно уредено:
Член од
12 јуни 2010
Мислења
200
Поени од реакции
61
Лошо е што ако претераме со проектов па ќе нема работници за банки, кафани, администрација...нема кој да остане во градовите па ќе мора да се селат повторно,. И така, од шупливо во празно...
офт, колку што знам или не знам, до скоро кочанско беа сеани главно италијански од видот Јапоника и по некоја домашна. Сега последнава година 2 гледам институтот за ориз е тукуречи готов, а меѓувреме ги донесоа турските сорти (не знам точно кои) од кои баш земјоделците баш не се пофалија (иако наводно се подобри), а и ние како потрошувачи се думаме дали воопшто да купуваме "домашен" ориз. Можеби ситуацијата е поинаква, ова е од она што може да се следи во јавност.
Не е јапоника, туку "сан андреа", инаку да последните 2 години имаше зголемено присуство на турски семиња, но оваагодина можам да кажам дека 99% од површините ке се сејат италијанско
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
Не е јапоника, туку "сан андреа", инаку да последните 2 години имаше зголемено присуство на турски семиња,
Да, сан андреа, монтичели, мислев од вариететот јапоника (другиот најраспространет е индика).
но оваагодина можам да кажам дека 99% од површините ке се сејат италијанско
за производителите не знам, за нас корисниците добра вест :)
 
G

Goldie

Гостин
Можам конкретно да зборувам за оризот, бидејќи со тоа се бавиме, еве сега нема откуп на оризот нема каде да го дадеме, има тук там некој откупувач по смешни цени од 36-38 денари од килограм БЕЛ ОРИЗ, којашто цена не е воопшто исплатлива за покривање на производствените трошоци.
Друг проблем е и тоа што и да го продаде оризот, за твоите пари ќе се молиш да си ги земеш и трговецот,прекупецот,преработувачот како сакате ке ве зафркава. Еве ние поточно имаме продадено ориз уште во Декември минатата година, ни денар немаме видено, откупецот секогаш кога ќе оди татко му ќе биде утре ќе ти пуштам оди задутре извади си ги, оди да проверува нема, му оди пак, пак ја кажува истата приказна и така многу пати. А дома во амбарите имаме уште 40тона знаете ли колкав губиток е тоа, не го откупуваат, а можно е оризот да се запали(дијалектно кажано),да се расипе и треба да го фрлиме.
Истиот проблем го слушнав и денеска од друг човек ама за млекарите, во 2016 ниту за еден месец не им биле исплатени парите. Ама ако ни е кога сме мувла од народ, ти зимаат млеко никој не реагира од “горе“ а фирмата си работи нормално цело време - абе земи блокирај главни патишта како Грците што прават посебно сега пред избори кога им е густо за секој глас
 

Kajgana Shop

На врв Bottom